Wpis z mikrobloga

Pytanie. Umiem w CSS, znam podstawy SASS, bawiłem się Javascriptem. Napisałbym i kurę z Minecrafta skaczącego i machającego skrzydłami, chodzącego po elemencie DIV w trójwymiarze.
Znam semantykę HTML (sekcje, article, aside, gdzie używać jakich nagłówków itd.),
Wiem jak działa Flexa i GRID, umiem pisać grafikę w SVG i Canvas, zacząłem korzystać z szablonów Bootstrap.
Wstrzykiwałem gotowe ikonki ze stron trzecich, i wiem jak je dowolnie transformować bez umieszczania ich w ekstra kontenery.

Zawsze miałem opór do jQuery, na wszystko znajdywałem skrypty w czystym JS.
Teraz uczę się Angulara (Typescript już ogarniam), NodeJS, wkrótce opcje z logowaniami itd - bo potrzebne na studia. Ale trochę męczy, gdy ci coś narzucają, a ty nie wiesz do końca jaki jest tego cel, a skrawkami poznajesz tajemnice.

I teraz dostaję propozycję od kogoś, że mam STRONĘ DO ZROBIENIA dla pewnej restauracji. Nic wielkiego, bo nie muszę się głowić z jakimś systemem serwisów na stronie (logowania, wiadomości, itd.).

Mam zerowe doświadczenie z publikacją stron, nie kupowałem miejsc na serwerach, nie kupowałem żadne domeny, nie znam się na tym.

A Wordpress jak działa? Nie wiem, wszedłem na stronę, a ci mi formularzem chcą zrobić gotowca. Nie klikałem jeszcze w przycisk "dalej". Na ile mam władzę nad tym, gdzie to jest przechowywane, można dodawać i usuwać własne skrypty i CSSy? Wordpress jest serwerem zarazem gdzie mam swoją stronę? Mam jakieś blokady, ograniczenia?
Ominąć może Wordpress, i napisać szablon od zera, i gdzieś indziej mieć większe panowanie nad swoimi rzeczami. Jeśli w ogóle mam tu jakieś ograniczenia?

#wordpress #html #ovh #webdev #angular #hosting #pytaniedoeksperta #programowanie
  • 4
@rukh: https://wordpress.com raczej sobie odpuść, bo tam nie masz pełnej kontroli, a przy najdroższym planie jest to nieopłacalne. Jest też https://wordpress.org/ gdzie możesz sobie pobrać ten CMS i wgrać na własny serwer i masz pełną kontrolę nad wszystkim.

Ogólnie domena i hosting to nic skomplikowanego, tylko nie daj się nabrać na ofertę nazwa.pl lub home.pl gdzie jest najpierw 0 zł, a potem przepłacasz wszystko tak trzykrotnie.

Domenę kup sobie w ovh.pl
@matixrr: A, to dwie różne rzeczy, dzięki :)
W tutorialu YT też wchodzą na ORG. W tej minucie widziałem.
Powiedzmy mam ten hosting i domenę, co też nie wydaje się trudne, instaluję Wordpress, i się loguje do panelu sterowania. Tu się zatrzymałem na razie.
@rukh: w Twoim przypadku musiałbyś znaleźć jakiś fajny motyw darmowy lub płatny np. na https://themeforest.net/ no albo teraz samemu zacząć zgłębiać robienie motywu pod WP.

Pewnym plusem postawienia strony na WP jest to, że jak dobrze ogarniesz to potem możesz sporo zmieniać z opcji tego panelu nie wchodząc w kod. Minusem jest konieczność aktualizacji i dbania aby nikt się nie włamał.

Robiąc prostą stronę i pisząc samemu kod pozostaje ten minus,