Wpis z mikrobloga

#matematyka

Dodawanie cyfr będących ciągiem zapisu jakiejś liczby jest o tyle dziwne, że liczba 123 rozłożona na czynniki pierwsze daje

100 + 20 + 3, natomiast dodawanie cyfr sprawia, że ze 123 robi nam się 1 + 2 + 3, a to daje 6 zamiast 123.

Zacząłem się bawić w dodawanie kolejnych cyfr składających się na liczby wielocyfrowe, a że jestem dociekliwy i próbowałem dociec skąd biorą się te zależności postanowiłem rozebrać problem na czynniki pierwsze. Wszystkim heterom bardzo dziękuję za motywację, bo to dzięki nim zebrałem się w sobie aby przeanalizować te zależności. Niewątpliwie widać tu pewien wzór, który powstał w tabelce, którą utworzyłem na podstawie wyników dodawania kolejnych wielokrotności liczb podstawowych od 1 do 9.

Dla liczby 1 wygląda to tak:

1 x 1 = 1
1 x 2 = 2
1 x 3 = 3
1 x 4 = 4
1 x 5 = 5
1 x 6 = 6
1 x 7 = 7
1 x 8 = 8
1 x 9 = 9

1 x 10 = 10, 1 + 0 = 1
1 x 11 = 11, 1 + 1 = 2
1 x 12 = 12, 1 + 2 = 3
1 x 13 = 13, 1 + 3 = 4
1 x 14 = 14, 1 + 4 = 5
1 x 15 = 15, 1 + 5 = 6
1 x 16 = 16, 1 + 6 = 7
1 x 17 = 17, 1 + 7 = 8
1 x 18 = 18, 1 + 8 = 9

Każda kolejna wielokrotność liczby 1 po dodaniu jej składników redukuje się do następujących po sobie kolejno liczb 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8.

Podobne zależności występują w przypadku wszystkich liczb podstawowych, ja je obliczyłem i wpisałem do tabeli (mam nadzieję, że bezbłędnie).

Wiersz A w tabeli jest identyczny z I kolumną. wiersz A reprezentuję liczbę 1, wiersz B liczbę 2 itd.

Suma cyfr w wierszach A, B, D, E, G, H wynosi 45 co daje 4 + 9 = 9.

Suma cyfr w wierszu I (i) to 81, a 8 + 1 = 9, co odpowiada IX kolumnie.

Suma cyfr w wierszach C i F to 54, a 5 + 4 też daje 9.

Nadal nie wiem co sprawia, że występują tu akurat takie zależności, a sumy cyfr będących składowymi kolejnych wyników mnożenia cyfr podstawowych tworzą 9 cyfrowe ciągi, o łącznej sumie liczb dającej 9.
tojestmultikonto - #matematyka

Dodawanie cyfr będących ciągiem zapisu jakiejś licz...

źródło: comment_Evp79Zvjsu5B3ZNFJ6tiUIus3naXwLBL.jpg

Pobierz
  • 31
@tojestmultikonto: dla takich małych liczb jak badałeś na dodawanie cyfr można spojrzeć jak na wyznaczanie reszty z dzielenia przez 9 (z dokładnością do tego, że zero objawia się tu jako 9). wynika to stąd, że 10^k zawsze daję resztę 1, więc liczby przed dodaniem cyfr będą dawały tę samą resztę z dzielenia przez 9 co te po dodaniu cyfr. jak spojrzysz na to jak na wyznaczanie reszt z dzielenia, to jakakolwiek
Kolumna IX oraz wiersz I zostały wycięte przez liczbę 9, a w pozostałych kolumnach od I do VIII i wierszach od A do H liczby 3 (12 szt.), 6 (12 szt.) i 9 (4 szt.) tworzą symbol # suma tych liczb to 144, a 144 / 9 daje 16 więc jest wielokrotnością liczby 9.

W pierwszym kwadracie złożonym z wierszy A i B w kolumnach I i II suma cyfr daje 9,
@GrubyRozowyKot: Jakby tego było mało wszystkich cyfr jest 9 więc gdy odejmiemy od nich 3, 6 i 9 to zostaje nam 6 cyfr tj. 1, 2, 4, 5, 7 i 8, suma tych cyfr to 27, a 2 + 7 daje 9. Sześć cyfr od 1 do 8 bez 3 i 6 powtarza się w tej tabeli po 6 x, a jak wiemy 6 x 6 to 36, a 3 +
@kolnay1: zmieniłem kolorystykę żeby było to lepiej widać, ta tabela składa się w zasadzie z samych wielokrotności liczby 9, na zielono zaznaczyłem pola 9, na żółto pola tworzące 9 z 4 liczb, ciemny niebieski oznacza 4 liczby dające 18 (2 x 9), a czerwony 4 liczby dające 27 (3 x 9), błękitny (jasnoniebieski) to dwa pola dające 9. wzór jest ewidentnie widoczny, a gdy zdasz sobie sprawę, że 0 = 9,
tojestmultikonto - @kolnay1: zmieniłem kolorystykę żeby było to lepiej widać, ta tabe...

źródło: comment_i0BuFDYICTTgNiukd48Rsdj7iHaM7cks.jpg

Pobierz
@tojestmultikonto: Masz na myśli te kwadraty?

W pierwszym kwadracie złożonym z wierszy A i B w kolumnach I i II suma cyfr daje 9, w drugim kwadracie w tych samych wierszach i kolumnach IV i V suma cyfr daje 18, a w 3 kwadracie składającym się z 4 pól tychże wierszy w kolumnach VII i VIII suma cyfr daje 27 czyli trzykrotność liczby 9.


pierwszy kwadrat to po prostu (1+2)^2, drugi
@kolnay1: jeżeli weźmiesz pod uwagę te kwadraty, które zaznaczyłem kolorami w poprzednim komentarzu to suma tych wszystkich cyfr zawsze daje 9, różnią się jedynie wielkością pól potrzebnych na zgromadzenie 9

W żółtych kwadratach mam 25% z 9 na pole, w błękitnych 50% 9 na pole, w czerwonych 75% 9 na pole, a w kwadratach zielonych mamy 100% z 9 na każde pole. tu nie ma części 9, bo wszystkie pola tworzą
@kolnay1: To są tak podstawowe działania, że tu nie jesteś w stanie nic #!$%@?ć. Tu widać samo słodkie i esencję matematyki. Coś czego matematycy nigdy nawet nie powąchają, nie lizną i nie zobaczą. To nie człowiek stworzył liczby, ale to te boskie liczby stworzyły człowieka. To są takie liczby, które możemy policzyć nawet na palcach i ich właściwości nie wynikają z jakichś wprowadzonych przez człowieka zasad. Są one całkowicie naturalne i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tojestmultikonto:

Dodawanie cyfr będących ciągiem zapisu jakiejś liczby jest o tyle dziwne, że liczba 123 rozłożona na czynniki pierwsze daje


100 + 20 + 3, natomiast dodawanie cyfr sprawia, że ze 123 robi nam się 1 + 2 + 3, a to daje 6 zamiast 123.

Rozkład liczby 123 na czynniki pierwsze daje 3*41 a nie żadne 100+20+3.
@tojestmultikonto: Wciąż nie wiem co cię w tym wszystkim dziwi. Jak znajdujesz tyle fascynacji w obserwowaniu takich prostych zależności, to może zainteresuj się teorią liczb. Tam znajdziesz nawet ciekawsze rzeczy dotyczące tego co nazywasz esencją matematyki. Czasem może nawet dowiesz się jakie mechanizmy się za czymś kryją. Kwestia teorii liczb przeczy też temu, że matematycy niby tego nie powąchają, nie lizną ani nie zobaczą, bo akurat niektórzy matematycy bawią się liczbami
@soltysek: ale tu chodzi o dodawanie jak przy dodawaniu pisemnym

100 to nigdy nie będzie 1, tak samo jak 20 to nie będzie 2

stosują tę logikę 123 = 1 + 2 + 3 = 6

normalny sposób dodawania każe nam rozdzielić 123 na 100, 20 i 3, bo po dodaniu tych 3 liczb uzyskamy liczbę 123.

sposób dodawania z pominięciem 10 czy 100 krotności jakiejś liczby wprowadza duży błąd i