Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki,

jestem w trakcie zakupu mieszkania. Podpisałem umowę przedwstępną u notariusza. Ustaliliśmy termin ostateczny na 1 lutego 2019. Na mieszkaniu jest użytkowanie wieczyste, które wraz z 2019 zostanie przekształcone.

Przy podpisywaniu umowy końcowej u notariusza powinno być zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Urzędy mają miesiąć na wystawienie tego dokumentu.

I teraz pytanie, jeśli nie będzie tego dokumentu przed 1 lutego 2019 to jest to wina sprzedającego? Sprzedający wydawał mi się lekko cwaniakowaty i wolę na wszelki wypadek zasięgnać już wiedzy w tej materii na wszelki wypadek.

Z góry dzięki za odpowiedź.

#nieruchomosci
#mieszkanie
#prawo
  • 13
@Ogar_Ogar: Niestety w momencie podpisywania umowy przedwstępnej zarówno mój pośrednik jak i doradca finansowy i notariusz nie zwrócili mi uwagi na tą kwestie, a ja nadzwyczajnie w świeciej się na tym nie znam. Wątpliwości naszły mnie 2 h temu.

Podaj numer na infolinie prawniczą 24h, bo nie wiedziałem, że w serwisie ze śmiesznymi obrazkami nie można zadać poważnego pytania. Temat zamykam brak podstawowej wiedzy w dziedzinie prawnej, następnym razem będzie ban.
@Blad_pojedynczego_spostrzezenia:

http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2673_u.htm

Art 4
2.. Organ, o którym mowa w ust. 1, zwany dalej „właściwym organem”, wydaje zaświadczenie z urzędu nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia albo na wniosek właściciela w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. W przypadku, o którym mowa w art. 2 ust. 2, właściwy organ wydaje zaświadczenie w terminie 4 miesięcy od dnia przedstawienia przez cudzoziemca w rozumieniu art. 1 ust. 2
@staryhaliny Hej, dzięki za odpowiedź, ale nie do końca o to mi chodziło. Moje pytanie brzmi, kto sprzedajacy czy kupujący jest odpowiedzialny za dostarczenie tego dokumentu w terminie? Tzn. jeśli do 1 lutego nie będzie tego dokumentu czy sprzedawca stwierdzi, w umowie jest termin do 1 lutego rwalizacji sprzedazy, termin minął to ja sobie zabieram zadatek i sprzedam mieszkanie komuś innemu.
@Blad_pojedynczego_spostrzezenia:

Moje pytanie brzmi, kto sprzedajacy czy kupujący jest odpowiedzialny za dostarczenie tego dokumentu w terminie?


No ale odpowiedź jest zawarta w treści tego ustępu, który zacytowałem - tylko właściciel może wystąpić o wniosek. Czyli kupujący dopiero po zakupie (podpisanie aktu notarialnego) może to zrobić.

Organ, o którym mowa w ust. 1, zwany dalej „właściwym organem”, wydaje zaświadczenie z urzędu nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia albo
@Blad_pojedynczego_spostrzezenia: sorry, usunąłem tamto bo to de facto nie dotyczyło Twojego przypadku. Czytam sobie teraz na spokojnie i mnie oświeciło, że nie zwróciłem Ci uwagi na jedną rzecz:

Przekształcenie użytkowania nastąpi na wszystkich mieszkaniówkach (określonych w ustawie). I każda księga wieczysta nieruchomości gruntowej zabudowanej na cele mieszkaniowe zostanie w dziale III obciążona roszczeniem z tytułu opłaty za przekształcenie.

I dopóki ten Twój obecny właściciel nie wniesie opłaty za całość (art. 7
@staryhaliny: Kolejna rzecz której nie wiedziałem przy podpisywaniu umowy, no i oczywiście osoby które prowadzą mi ta transakcje nie podpowiedziały nic. Zakładam, że sprzedjący nic nie będzie płacił, a na mnie przejdzie opłata. Doradca finansowy powiedział mi, że mimo wszystko sprzedający musi wnieść wniosek o dokument potwierdzający stan nieruchomości. A ja przez 20 lat będę co rok płacił za to przekształcenie. > Przekształcenie będzie odpłatne. Osoby, które staną się z mocy