Wpis z mikrobloga

Pozwolę sobie drugi wpis wrzucić w podobnym temacie:

#nieruchomosci #najem #wynajem #mieszkanie #prawo #bekazprawnikow

Nie wiem czy kogoś to w ogóle zainteresuje, ale trafiam na tyle błędnych i bzdurnych porad dotyczących najmu nieruchomości, że mi witki opadają. Aż chyba założę tag w tym temacie, bo nie mam gdzie pozbierać tych baboli.

Przykład
Artykuł w portalu eporady24.pl
Podnajem bez zgody wynajmującego
Data publikacji: 03.12.2013
link: https://www.eporady24.pl/podnajem_bez_zgody_wynajmujacego,pytania,18,124,8337.html
Autor: Tomasz Krupiński - Magister prawa, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.

Czytelnik prosi o poradę prawną:

Wynająłem pewnej firmie lokal do prowadzenia działalności gospodarczej. Bez mojej wiedzy podnajęła ona obiekt innej firmie. W umowie jest zapis o zakazie podnajmu bez zgody wynajmującego. Czy mogę żądać eksmisji firmy, która podnajęła lokal?


Cytat z odpowiedzi prawnika:

Zgodnie z art. 668 K.c.: "Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. (...)". Jak z wynika z powyższego, jeżeli umowa najmu nie zabrania tego najemcy, może on oddać rzecz najętą osobie trzeciej do bezpłatnego używania (np. w użyczenie) lub w podnajem. Zakaz oddawania przedmiotu najmu innym osobom powinien być wyraźnie wyartykułowany w umowie najmu. Naruszenie zakazu oddawania przedmiotu najmu innym osobom powoduje, że wynajmujący uzyskuje uprawnienie do wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia (art. 667 § 2 K.c.).


Stan prawny:
Pan w ogóle nie zająknął się w swoim wywodzie o art. 688(2) kc, który szczegółowo (i inaczej niż dla najmu rzeczy!) reguluje te kwestię wprost - przepis ten wprowadzono nowelizacją z dn. 21.6.2001 (czyli miał 12 lat na zapoznanie się z jego treścią!):

Art. 688(2). Bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.
Podsumowanie
Pytający miał co prawda w swojej umowie zapis o zakazie podnajmu, ale nawet jakby go nie miał, jego interes w tym zakresie chroni art. 688(2) kc i w mojej ocenie cały wywód prawnika i kluczenie w artykułach dot. najmu rzeczy, z całkowitym pominięciem przepisów dot. najmu lokalu, to jakiś zbędny bełkot i zaciemnianie rzeczywistości.

---

Zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

staryhaliny - Pozwolę sobie drugi wpis wrzucić w podobnym temacie:


#nieruchomosc...

źródło: comment_kw2nuvnlEKdVvXj3otWCoCZxVFrE02Uh.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz