Wpis z mikrobloga

42/100 Koty mogą pić słoną wodę W odróżnieniu od ludzi, koty posiadają nerki, które mogą odfiltrowywać sól zawartą w wodzie morskiej. Warto też odsunąć miskę z wodą od miski z jedzeniem, koty nie lubią zazwyczaj, gdy woda jest czymś zabrudzona, lub jak długo stoi. Mleko teoretycznie mogą, ale też wiele kotów ma później problemy jelitowe ze strawieniem takiego przysmaku.

Kot na szczęście lubi powybrzydzać i zazwyczaj nie je tego, co mu szkodzi, w przeciwieństwie do psów i np czekolady. Zdarzają się jednak koty, które uwielbiają czosnek. Takiemu zwierzęciu absolutnie nie można pozwolić na jego jedzenie, bo już jeden ząbek czosnku może doprowadzić do śmierci kota. W czekoladzie za to trująca dla kotów czy psów jest teobromina, w czosnku, cebuli, szczypiorku czy porze to są dwusiarczki, które uwalniają się w jelicie i uszkadzają czerwone krwinki.
Szkodzą również winogrona i rodzynki, ale tu jeszcze nie odkryto substancji, która działa toksycznie. Wiadomo jednak, że coś zwierzakom w tych owocach szkodzi.

Koty nie trawią zbytnio również skrobi, więc zapomnijmy o ziemniakach. To samo kofeina czy za dużo ilość soli, ich nadmiar będzie niebezpiecznie wpływał na kocie nerki i serce, więc żadnych resztek z obiadu, kości i ości czy podrobów, ani surowego mięsa. Kot nie powinien też jeść roślin zawierających szczawiooctany – np. szczaw, szpinak, czy rabarbar, bo mogą powodować wytrącanie kamieni moczowych.

No i wiem, że czasem kusi, ale alkoholu też naszym pupilom nie podajemy( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeszcze jedna sprawa, chyba największym problemem pod tym względem są rośliny, które trzymamy w domu, bo akurat je kot lubi przegryźć nawet jak nie powinien. W ten sposób oczyszczają sobie przewód pokarmowy. Niektóre koty robią to bardzo rzadko, inne szaleją na widok nowego zielonego nabytku w doniczce. Z takich najpopularniejszych trujących dla kocurka to żonkil, jemioła, wilczomlecz i chryzentema z dekoracyjnych, a doniczkowych to aloes, azalia, dracena, fikusy wszelakie, monstera, filodendron, tytoń ozdobny czy oleander. A jeżeli zwierzak wychodzi do ogrodu, to uważamy na bukszpan, tojad, jagode, fiołek, czarny bez, jaskier, rabarbar i mnóstwo innych. Po prostu kupcie mu coś zielonego, co może zeżreć i po problemie :)

#100kocichciekawostek #zwierzaczki #koty #ciekawostki
sinusik - 42/100 Koty mogą pić słoną wodę W odróżnieniu od ludzi, koty posiadają nerk...

źródło: comment_FBGZhJbPMiLxs63f6P6jGKApTNV5N0Ds.jpg

Pobierz
  • 120
  • Odpowiedz
Koty mogą pić słoną wodę W odróżnieniu od ludzi, koty posiadają nerki, które mogą odfiltrowywać sól zawartą w wodzie morskiej.


A potem

Koty nie trawią zbytnio również skrobi, więc zapomnijmy o ziemniakach. To samo kofeina czy za dużo ilość soli, ich nadmiar będzie niebezpiecznie wpływał na kocie nerki i serce, więc żadnych resztek z obiadu, kości i ości czy podrobów,


@
  • Odpowiedz
@jeanpaul: Ale to nie jest tag porad, tylko ciekawostek :) sól tłumaczyłem i nie zamierzam więcej, mięso jakie mi chodziło też tłumaczyłem i więcej nie zamierzam, bo ile razy można pisać ten sam komentarz?
  • Odpowiedz
@sinusik: Czy oprócz czosnku jest jakaś inna substancja przy pomocy której można by bez wzbudzania niepotrzebnych podejrzeć, skutecznie skrócić niedole ofiar tego podzwierzęcia?
  • Odpowiedz
Ale to nie jest tag porad, tylko ciekawostek :) sól tłumaczyłem i nie zamierzam więcej, mięso jakie mi chodziło też tłumaczyłem i więcej nie zamierzam, bo ile razy można pisać ten sam komentarz?


@sinusik: jak sie napisze pierwszy post tak ze prowokuje do komentarza, to trzeba tlumaczyc do skutku. A wystarczyloby napisac raz a dobrze.
  • Odpowiedz
@Jotu: czym się różni barf dla kota? Można mieszać z suchym żarciem? Dużo zabawy z ta dieta u kocurków? Mojej mamy kitku ma straszny wyziew z mordki i proponowałam jej zmianę diety na surowe mięsko ale trochę się tego obawia. U psa chyba jest łatwiej bo daje dużo miecha ale tez ryż, dużo warzyw i owoców, olej, jaja itd ale z kotem to chyba nie przejdzie ;)
  • Odpowiedz
@camilio: u kota to samo mięso i suplementy (właśnie między innymi jaja i oleje). Żadnych warzyw. Osobiście robię "mieszanki" na co najmniej miesiąc. :P
A mieszać z suchym niby można, ale...
Po pierwsze, suche jest niezdrowe i nie dostarcza kotu rzeczy potrzebnych do życia, tylko zapycha mu żołądek.
Po drugie, mięso i sucha karma są trawione w różnych pH, więc mieszając suche z mięsem, czy puszką, robisz kotu miszmasz w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sinusik: Skoro masz swój tag i publikujesz w nim ciekawostki to może przed wysłaniem upewnij się czy są zgodne z prawdą i nie ma niedomówień. Nie każdy czyta komentarze, a jeśli ktoś przyjmie twoje słowa za pewnik to może zrobić swojemu kotu kuku. Ale widzę ci to zwisa, ważne że gorące są. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Lolth: Właśnie martwi raczej, za dużo obserwujących się zrobiło i z niszowego tagu rozrosło do przesady :) teraz w spokoju nie da się pisać, chyba porzucę ten projekt, po co mam się denerwować.
  • Odpowiedz
@sinusik: od siebie dodam, że kot na piękną sierść może od czasu do czasu dostać surowe żółtko, ale uwaga właśnie tylko żółtko, bo surowe białko im szkodzi. Z osobistych doświadczeń - jeden z moich uwielbia jeść sałatę, a zapach świeżo obranej marchewki czy pietruszki działa na niego bardziej niż kocimiętka( lubi wąchać ale nie zje). A druga to typowy odkurzacz XD Co dasz to zeżre, dlatego muszę na nią uważać.
  • Odpowiedz