Wpis z mikrobloga

42/100 Koty mogą pić słoną wodę W odróżnieniu od ludzi, koty posiadają nerki, które mogą odfiltrowywać sól zawartą w wodzie morskiej. Warto też odsunąć miskę z wodą od miski z jedzeniem, koty nie lubią zazwyczaj, gdy woda jest czymś zabrudzona, lub jak długo stoi. Mleko teoretycznie mogą, ale też wiele kotów ma później problemy jelitowe ze strawieniem takiego przysmaku.

Kot na szczęście lubi powybrzydzać i zazwyczaj nie je tego, co mu szkodzi, w przeciwieństwie do psów i np czekolady. Zdarzają się jednak koty, które uwielbiają czosnek. Takiemu zwierzęciu absolutnie nie można pozwolić na jego jedzenie, bo już jeden ząbek czosnku może doprowadzić do śmierci kota. W czekoladzie za to trująca dla kotów czy psów jest teobromina, w czosnku, cebuli, szczypiorku czy porze to są dwusiarczki, które uwalniają się w jelicie i uszkadzają czerwone krwinki.
Szkodzą również winogrona i rodzynki, ale tu jeszcze nie odkryto substancji, która działa toksycznie. Wiadomo jednak, że coś zwierzakom w tych owocach szkodzi.

Koty nie trawią zbytnio również skrobi, więc zapomnijmy o ziemniakach. To samo kofeina czy za dużo ilość soli, ich nadmiar będzie niebezpiecznie wpływał na kocie nerki i serce, więc żadnych resztek z obiadu, kości i ości czy podrobów, ani surowego mięsa. Kot nie powinien też jeść roślin zawierających szczawiooctany – np. szczaw, szpinak, czy rabarbar, bo mogą powodować wytrącanie kamieni moczowych.

No i wiem, że czasem kusi, ale alkoholu też naszym pupilom nie podajemy( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeszcze jedna sprawa, chyba największym problemem pod tym względem są rośliny, które trzymamy w domu, bo akurat je kot lubi przegryźć nawet jak nie powinien. W ten sposób oczyszczają sobie przewód pokarmowy. Niektóre koty robią to bardzo rzadko, inne szaleją na widok nowego zielonego nabytku w doniczce. Z takich najpopularniejszych trujących dla kocurka to żonkil, jemioła, wilczomlecz i chryzentema z dekoracyjnych, a doniczkowych to aloes, azalia, dracena, fikusy wszelakie, monstera, filodendron, tytoń ozdobny czy oleander. A jeżeli zwierzak wychodzi do ogrodu, to uważamy na bukszpan, tojad, jagode, fiołek, czarny bez, jaskier, rabarbar i mnóstwo innych. Po prostu kupcie mu coś zielonego, co może zeżreć i po problemie :)

#100kocichciekawostek #zwierzaczki #koty #ciekawostki
sinusik - 42/100 Koty mogą pić słoną wodę W odróżnieniu od ludzi, koty posiadają nerk...

źródło: comment_FBGZhJbPMiLxs63f6P6jGKApTNV5N0Ds.jpg

Pobierz
  • 120
  • Odpowiedz
@droid43210:
proponuję się dowiedzieć co za tym stoi- za mało czysta kuweta, kuweta w miejscu, które uznaje za zbyt mało czyste, problemy zdrowotne. Zdrowy kot mający czysty żwirek chętnie do niego pójdzie.
  • Odpowiedz
@sinusik: Mój kot ma dziwne upodobania kulinarne i nigdy nie znalazłam info, czy mogą mu zaszkodzić:
- fanatycznie uwielbia olej kokosowy i babassu, jak tylko zostanie opakowanie na zewnątrz nieupilnowane to kot od razu się dobiera (spokojnie, nie jem ich),
- kocha glutka z siemienia lnianego,
- największa kocia miłość - produkty mleczne i śmietanki. Nie ma problemów żołądkowych po nich, dobrze toleruje laktozę, ale nie mogę spokoju zjeść niczego
  • Odpowiedz
@stallowa: Z tym szczypiorkiem to w sumie dobrze wiedzieć, moje kitku lubi się szczypiorkiem bawić i go memlać. Na szczęście nic mu nigdy nie zaszkodziło, ale więcej zabawy szczypiorem nie będzie.
  • Odpowiedz
@deeprest: Piękny przykład manipulacji niczym TVP czy TVN( ͡° ͜ʖ ͡°)

@onechaos: Wszystkich nie wołam, zawołam pierwszego. W późniejszym wpisie, bo edytować nie mogę, doprecyzowałem o jakie mięso chodzi :)
Jeżeli chodzi o sól to też jest kwestia ilości, nie chodzi o to przecież, by kotu podawać do picia wodę morską, a że w razie konieczności może się jej napić i bez problemu przefiltrować.
  • Odpowiedz
@Justyna712: Na pewno lepiej, iż zwykłe, w sensie reakcji organizmu na nie, są też specjalne mleka właśnie dla kota do kupienia, zresztą niektóre koty trawią mleko bez problemu, niektóre mają problem, tak jak i ludzie :)
  • Odpowiedz
@AlexR: Kozłek lekarski (waleriana) i suszone liście aktinidii (owoce tej rośliny to kiwi), dostarczają kotom dużo przyjemności. Nawet jeśli zwierzak je zje, nic się nie stanie. Choć też z parę procent kotów w ogóle na nie nie zareaguje :) można też zioła jak bazylia, melisa, koper, tymianek. rumianek, mięta czy oregano. A jeżeli chodzi o kwiaty, to petunie, cynie i begonie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sinusik:

podrobów, ani surowego mięsa

Kolega @Jotu ładnie ci wyjaśnił. Robisz krzywdę publikując takie bzdury. Serio przykro się to czyta szczególnie, że poprzednie twoje wpisy były całkiem merytoryczne.
  • Odpowiedz
@anythin: Fiołek alpejski, zawiera saponiny oraz trujący glikozyd - cyklaminę. Głównie w bulwach, ale w innych częściach także. Nawet niewielka część pięknie kwitnącej roślinki może spowodować wymioty, bóle żołądka, biegunka. Większe ilości mogą zagrozić życiu. Za to fiołek afrykański jest bezpieczny dla kota.

@Draakul: aloes może wywołać objawy zatrucia w przypadku połknięcia kawałka rośliny przez kota – nagłe wymioty, senność, drgawki, trudności w utrzymaniu równowagi, chodzeniu i oddychaniu.
  • Odpowiedz