Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#emigracja #uk #anglia #finanse #funt #brexit

Siema Mirki mam takie oto pytanko. Wracam w lutym do Polski na stałe i coś tam odlozylem w funtach. Chciałbym to wymienić na PLN w pewnym momencie, ale teraz do końca kurs nie nie zadowala (4,8). Jest to kwota, przy której nawet 10gr na kursie robi różnicę, także w tym momencie wolałbym poczekać. Jednakże w marcu ma się dokonać brexit i za bardzo nie wiem z czym się to wiąże. W związku z tym rozważam 3 opcje:

1) wymienić teraz i trzymać w PLN
2) zostawić funty na angielskim koncie i czekać na lepszy kurs (co będzie po brexicie? Czy możliwe jest ze będa wyższe opłaty za transfer z poza UE? )
3) przelać teraz funty na polskie konto walutowe i czekać na lepszy kurs (jakie koszta się z tym wiążą?)

Która z opcji wydaje wam się najlepszą?
  • 42
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@0x7C3: wiadomo, że jeśli chodzi o kurs to jest ruletka trochę, ale jeśli chodzi o koszty przesyłu spoza UE oraz obecny koszt transferu na konto polskie to już się można wypowiedzieć prawda?
@colokolo: Teraz to masz ruletke, jak we wtorek May deal poleci duza liczba glosow to funt sie znowu osunie (w stosunku do eur czy usd), jednak jak przejdzie do pewnie pojdzie w gore. Jak poleci w dol po glosowaniu ale oglosza drugie referendum to znowu pojdzie w gore, pewnie jak sie bedzie referendum zblizac do znowu przez niepewnosc bedzie sie wahal. Kurs jest teraz kompletnie nieprzewidywalny, mysle ze spokojnie moze spasc
@colokolo: ale przeciez tego tez nie jestes w stanie przewidziec. Nikt nie wie co sie stanie, czy wyjda, jak wyjda, jakie umowy beda obowiazywaly w drugiej polowie 2019. IMHO kurs spadnie i dlugo bedzie wracal to obecnego poziomu, dlatego jezeli zjezdzasz na stale to wymieniaj teraz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Metaforzysta: jak wyżej - mam taką pracę, że prawdopodobnie będę więcej miesięcznie odkładal zarabiajac w PLN. Also rozstalem się z różowym, a tutaj rynek matrymonialny dla Polaków jest dosyć ubogi xD (angielki są brzydkie a polki to same pato). W Polsce mam rodzinę i bardzo dużo przyjaciół z którymi utrzymywałem stały kontakt nawet przez ostatnie 5 lat pobytu w anglii
@colokolo: w przyszłym roku mam podobne plany tylko powrót z innego kraju. Orientujesz się czy są jakieś limity przelewu, podatki itd. Co jeśli powiedzmy chce jednorazowo przelac / wymienić kilkadziesiąt tysięcy euro przez cinkciarz i przelew w zlotowkach na polskie konto ? Czy lepiej to rozbic na kilka mniejszych przelewów ? Jest jakiś podatek związany z taką operacja ? Pzdr
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@colokolo: pamiętaj że za parę lat gdy w Polsce będziesz chciał zmienić pracę i pracować dla polskiego pracodawcy możesz już nie liczyć na taką stawkę :) obserwuje rynek i stawki troszkę lecą w dół pewnie zatrzyma się na jakiś 5-6 tys. Za tyle rozumiem też tu przeżyjesz i będziesz odkładał więcej?
@Dyktus: obecnie mam 1k funtow wydatkow na mieszkanie/dojazd do pracy. Do tego jedzenie i wyjscia do pubow/wycieczki. We Wrocławiu mogę mieszkać póki co u rodziców albo u ziomka za prawie darmo. Wydaje mi się, że będę w stanie więcej zarobić niz 6k, a nawet jeśli nie, to 6k brzmi jak kwota za którą można wyżyc i jeszcze coś odlożyc.

Pomijając zarobki, w pewnym momencie doszedłem do wniosku, ze pieniądze serio mi
@kiko79: @KononBarbarzynca: @orbitowski: @MinisteRV: @MilionoweMultikonto:

Nie wiem czy każdego, kogo zawołaem to interesuje... ale:

Także ukończyłem dzisiaj research i sprawa wygląda nastepująco:

Najlepiej otworzyc 'kantor walutowy' w Alior Banku. Wtedy masz możliwość posiadania wielu kont w róznych walutach, ale nas interesuje w PLN i GBP. Fajna sprawa w tym jest taka, że jesli masz osobne konto w PLN, to możesz wymieniać funty na złotówki po dosyć spoko