Wpis z mikrobloga

@namrab: Super, takie naturalne kolory zawsze na plus :) Widzę, że M33 idealnie na krawędzi się złapała ( ͡° ͜ʖ ͡°) a i zachodzący Mars w lewym dolnym rogu też się pokazał o ile się nie mylę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@namrab: Mógłbyś wytłumaczyć jak się składa taka panorame z paru kadrów, robisz 6 ujęć, i potem jakimś programem czy innym narzędziem i łączysz je manualnie czy to jakoś inaczej działa? Nigdy jakoś nie potrafiłem tego ogarnąć, szczególnie przy astro xD
@xgalx: Bortle 2, M33 widoczna gołym okiem na wprost. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie było miejscowości powyżej 1000 mieszkańców. Jedynie Las Vegas (150 km) trochę psuło wschodnią część nieba. Na zdjęciu niebo jest jasne, bo łapie się airglow.
@namrab Jak bardzo gołym okiem było widać zaswietlenie tamtej części nieba? Ile mniej więcej procent bylo pojasnione przez światła Las Vegas? Mam u siebie jedno miejsce w którym też M33 wypatruję (ale już tylko zerkaniem), zasięg ok 6.3-6.5 mag w zenicie i malutkie miasteczko jakieś 5-6 km dalej na północnym zachodzie, poza tym ciemno. 3 w skali Bortle'a, ale w praktyce miasteczko psuje mi 20% nieba (delikatne pojasnienie widać gołym okiem, a