Wpis z mikrobloga

Mam pytanie o #lightroom. Mam zdjęcia na innym dysku i chciałbym je wrzucić do programu i edytować, bo ta lokalizacja na tym innym dysku już jest kopią. Klikam więc add photos, a on mi błąd wywala że nie może dodać, bo mam za mało miejsca na dysku laptopa. Kiedy ja wcale nie chcę tego kopiować na lapka, tylko edytować na tamtej lokalizacji w tamtym dysku. Jak to zrobić?
#grafikakomputerowa #fotografia
  • 32
  • Odpowiedz
@Emulsja: ale poczekaj. ten program ma to zrobić nie ja kombinować. Zdjęcia są na dysku. Chce nimi zarządzać z tego dysku. Czemu on do #!$%@? mi to gdzieś kopiuje, jak ma pracować na lokalizacji którą mu podałem?
  • Odpowiedz
@caribbean: Lightroom nie edytuje zdjęć, więc pliki RAW i tak nie będą zmienione (niezależnie od tego gdzie się znajdują). Wszelkie operacje wykonane na plikach to zestaw instrukcji które są aplikowane podczas eksportu.

Jeśli masz informacje o małej ilości miejsca, to pewnie nie masz go wystarczająco by stworzyć katalog i pliki z podglądami. Utwórz nowy katalog (File/New Catalog...) i zapisz go na dysku ze zdjęciami (lub innym który ma trochę miejsca).
  • Odpowiedz
@caribbean: upewnij się że na górze okna importu masz zaznaczone 'add' a nie copy.

Add dodaje zdjęcia tylko do katalogu bez ich kopiowania - oryginały zostają tam gdzie były a w katalogu tworzą się do nich odpowiednie linki. (ma to taki minus że czasem lubi zgubić ścieżkę do oryginałów jak są np na zewnętrznym hdd który zmieni literę dysku po odłączeniu/podłączeniu - ale to można ogarnąć wskazując ręcznie 'missing folder)
  • Odpowiedz
@caribbean: bo to Lightroom XD, obcięty ile się da i z tego co pamiętam to ma jeden katalog w chmurze z lokalną kopią. Lightroom Classic CC to ten właściwy.
Jeśli masz zdjęcia nie raw, to więcej zyskasz z jakimś Irfan View. Ewentualnie Adobe Bridge
  • Odpowiedz
@bsbs: warto zaznaczać jakieś opcje podczas importu? mam zaznaczone 1:1 i nie importuj duplikatów

Czy katalog automatycznie się odświeży, jeśli wgrałbym owe zdjęcia w tamtej lokalizacji?
jak potem znajdę "nowe" zdjęcia, ?
  • Odpowiedz
@caribbean:

Powiem Ci tak. Mój workflow a zajmuje się zdjęciami zawodowo wygląda tak:

Dla każdego zlecenia tworze nowy folder na dysku. W tym folderze zgraną mam surówkę materiału zdjęciowego i w tym folderze zakładam sobie nowy katalog LR Classic do którego importuje zdjęcia (poprzez ADD a nie
  • Odpowiedz
Jak Zmieni się litera dysku

@bsbs: tutaj akurat śpie spokojnie nie zmieni się

Ustawienie Build previes 1:1 wydłuży Ci czas importu

@bsbs: czy warto go używać przy kilku tysiącach zdjęć do importu? ;p chyba naprawdę długo poczekam
Naprawdę tak długo będzie trwało
  • Odpowiedz
@caribbean:

To czy warto używać 1:1 przy imporcie zależy od tego jakiego masz kompa. Ja mam to ustawiona na minimal i nie mam większego problemu nawet z rawkami które mają 42Mpix. Na dychawicznym kompie może pomóc nie próbowałem nigdy.

Dont' import... - sprawdzi czy metadane ze zdjęć które próbujesz importowac nie istnieją już w katalogu - jesli istnieją to tych zdjęć nie zaimportuje aby nie tworzyć duplikatów - nawet jeśli oryginały które sa kopią znajdują się w innym miejscu niż te ktore są obecne w katalogu. Natomiast jesli innym programem pozmieniasz metadane to LR nie będzie potrafił wskazać że to duplikat i zaimportuje je jako
  • Odpowiedz
@caribbean: zaznacz wszytkie zdjęcia które chcesz obrócić kliknij na jednym z nich prawym przyciskiem myszy i wybierz 'rotate...' obrócą się wszystkoe które zaznaczyłeś ;)
  • Odpowiedz
@bsbs: no to wiem. ;p szkoda że program sam nie może wykryć któe potrzeba obrócić. Wiem że jest opcja robienia tego po wymiarach fotografii, ale neistety u mnie one niekiedy mają takie same wymiary i są odwrócone. no nic

Ale mam jedno pytanie o coś co mnie neisamowicie #!$%@?. Czemu ten #!$%@? program nie importuje po nazwach plików od pierwszego tylko #!$%@? jak leci, i cały czas mi przestawia te
  • Odpowiedz
@caribbean: Po pierwsze poczekaj aż się zakończy import, po drugie domyślnym sposobem wyświetlania jest kolejnośc względem czasu wykonania zdjęcia a nie nazwy pliku, co oczywiście możesz zmienić w widoku Library pod siatką zdjęć powinna być opcja "sort"
  • Odpowiedz
@bsbs: jeszcze jedno pytanie.

Czy ja dobrze pacze, że ten #!$%@? program, resetuje rotacje które zrobiłem podczas importowania plików? Bo kilkadziesiąt zdjęć obróciłem, i nie jestem na 100% pewien, ale wygląda na to że wróciły się do nieodwróconych
  • Odpowiedz
@caribbean Najpierw Importujesz potem robisz zmiany - taka zasada. Każdy import resetuje ustawienia do 0. Chyba że dodasz w Apply During Import jakiś preset który ma być narzucony na start.

Chyba muszę zorganizować jakieś płatne szkolenie z obsługi LR :D
  • Odpowiedz