Wpis z mikrobloga

Pozdro dla mireczków z tagu #kapitalizm i #libertarianizm

"W 2018 roku zyski GM wyniosły 6 miliardów dolarów. Sto milionów zostało wydane na buybacks (wykup własnych akcji z giełdy w celu wzbogacenia udziałowców). W zeszłym roku CEO otrzymała „compensation package” w wysokości 22 milionów dolarów (295 razy więcej, niż zarobki przeciętnego pracownika GM).

To nie wszystko. Otrzymali 600 milionów dolarów w postaci lukratywnych federalnych kontraktów.

Wg. neoliberalnej narracji teraz powinno nastąpić skapywanie: fabryka ma niebotyczna kupę szmalu, więc zacznie „inwestować” i „tworzyć miejsca pracy” i w ten sposob „skapnie” klasie średniej, prawda?

Nieprawda.
Dzisiaj GM zaanonsowało, że zwalnia 15 tysięcy pracowników i zamyka fabryki w Ohio, Michigan i Maryland, w tym fabrykę, w której produkuje się przynoszący zyski model Chevrolet Volt.
Powód? „Increase the long-term profit and cash generation” [żeby zwiększyć długoterminowe zyski i generację gotówki].

Jak ją będą zwiększać? Prawdopodobnie tak, jak inne corpo. Po co męczyć się i produkować, kiedy można wylobbować sobie następne ulgi podatkowe, przywileje, a zgromadzoną gotówkę załadować w jakiś hedge fund albo wypłacić udziałowcom, którzy wyprowadzą ją do raju podatkowego? Ostatecznie przecież po wszystkim, jak już źródełko wyschnie, można zbankrutować (wszak pokazał nam POTUS, ile razy można!), przenieść się na własną tropikalną wyspę i mieć wszystko gdzieś"

źródło

#neuropa #antykapitalizm
  • 107
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Revmir: jak tacy jak Ty wprowadzają tam elementu socjalizmu, to nie jest to kapitalizm. Jesteś jak małe dziecko które psuje zabawkę a potem ma pretensje, że nie działa i mu się nie podoba. Możesz sobie walic śmieszne cytaty do woli ale prawda jest taka, że to wszystko są argumenty przeciwko interwencjonizmowi a nie kapitalizmowi.
  • Odpowiedz
jak tacy jak Ty wprowadzają tam elementu socjalizmu


@To_ja_moze_pozamiatam: ja już napisałem, że bankrutujące firmy bym uspołeczniał i oddawał pod zarząd rad pracowniczych. Dotowanie prywatnego biznesu jest zaprzeczeniem socjalizmu, to etatystyczna polityka państw kapitalistycznych. Więc na pewno nie robią tego "tacy jak ja". Pojęcie kapitalizmu nie jest tożsame z teoretycznym tworem absolutnie wolnego rynku.

@To_ja_moze_pozamiatam: nie, dla was po prostu jak coś się podoba i działa to zasługa
  • Odpowiedz