Wpis z mikrobloga

Pozdro dla mireczków z tagu #kapitalizm i #libertarianizm

"W 2018 roku zyski GM wyniosły 6 miliardów dolarów. Sto milionów zostało wydane na buybacks (wykup własnych akcji z giełdy w celu wzbogacenia udziałowców). W zeszłym roku CEO otrzymała „compensation package” w wysokości 22 milionów dolarów (295 razy więcej, niż zarobki przeciętnego pracownika GM).

To nie wszystko. Otrzymali 600 milionów dolarów w postaci lukratywnych federalnych kontraktów.

Wg. neoliberalnej narracji teraz powinno nastąpić skapywanie: fabryka ma niebotyczna kupę szmalu, więc zacznie „inwestować” i „tworzyć miejsca pracy” i w ten sposob „skapnie” klasie średniej, prawda?

Nieprawda.
Dzisiaj GM zaanonsowało, że zwalnia 15 tysięcy pracowników i zamyka fabryki w Ohio, Michigan i Maryland, w tym fabrykę, w której produkuje się przynoszący zyski model Chevrolet Volt.
Powód? „Increase the long-term profit and cash generation” [żeby zwiększyć długoterminowe zyski i generację gotówki].

Jak ją będą zwiększać? Prawdopodobnie tak, jak inne corpo. Po co męczyć się i produkować, kiedy można wylobbować sobie następne ulgi podatkowe, przywileje, a zgromadzoną gotówkę załadować w jakiś hedge fund albo wypłacić udziałowcom, którzy wyprowadzą ją do raju podatkowego? Ostatecznie przecież po wszystkim, jak już źródełko wyschnie, można zbankrutować (wszak pokazał nam POTUS, ile razy można!), przenieść się na własną tropikalną wyspę i mieć wszystko gdzieś"

źródło

#neuropa #antykapitalizm
  • 107
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Po co męczyć się i produkować, kiedy można wylobbować sobie następne ulgi podatkowe, przywileje, a zgromadzoną gotówkę załadować w jakiś hedge fund albo wypłacić udziałowcom, którzy wyprowadzą ją do raju podatkowego? Ostatecznie przecież po wszystkim, jak już źródełko wyschnie, można zbankrutować (wszak pokazał nam POTUS, ile razy można!), przenieść się na własną tropikalną wyspę i mieć wszystko gdzieś"


@vote_for_pedro: Eh te problemy socjalistów. Sami je stwarzają a potem narzekają.
  • Odpowiedz
@munny: mówiłem, że przykład nie jest idealny. Chyba mamy inne definicje pojęcia prawa dżungli. Albo pomyliłeś libertarianizm z socjalizmem, gdzie o wszystkich decydują najsilniejsi(garstka ludzi skupionych przy władzy).

Libertarianizm wyprowadza całą swoją filozofię z jednego prostego założenia: inicjowanie agresji albo grożenie jej zainicjowaniem (przymus) jest złe (niemoralne, niesprawiedliwe, niesłuszne, wysoce niepraktyczne itd.) i zakazane – wszystko inne jest dozwolone
  • Odpowiedz
: nie ma to jak krytykować kapitalizm na przykładzie który z kapitalizmem nie ma nic wspólnego. Przykład który podałeś to typowy przykład działań korproracjonistycznych


@VeleiN: czy w czystym kapitaliźmie nie bedzie korporacji? Zlikwiduje się McDonalda ustawą?
  • Odpowiedz
@werdum18: korporacjonizm jest systemem, gdzie rząd robi arbitraż między prywatnymi firmami a "narodem" (czyli pozwala na lobbing i przyznaje uznaniowo przywileje pewnym firmom, gdzie pracują ich znajomi), a nie systemem gdzie istnieją korporacje.
  • Odpowiedz