Wpis z mikrobloga

Coś na temat źródła danych? Bo wykres wygląda jakby ktoś wstawił w excel dane z 2016, wziął funkcję x^2 i przejechał nią po następnych latach, a proporcje działów utrzymał na takim samym poziomie. Z tego co wiem, prognozą tego nazwać nie można ¯\_(ツ)_/¯ (nie hejtuję postującego, tylko grafikę, żeby było jasne)
  • Odpowiedz
@Antonin: Tak to może wyglądać, ale wykres jest z raportu za który każą sobie płacić i z tego co się orientuje to ktoś to kupuje. Tutaj źródło , sam wykres został podany przez zdnet.com i WSJ więc uznałem, że wiarygodne. Generalnie ta firma consultingowa w miare znana w branży. No ale nie widziałem ich arkusza z danymi w excelu ( ͡° ͜ʖ ͡°) pzdr
  • Odpowiedz
Siedze w branzy hardwaru i powiem wam, ze z cloudem troche sie trend odwraca - jedna sprawa to ochrona danych, firmy wola miec swoj research onpremise .. druga sprawa to ile kasy sciaga Amazon za instancje z NVIDIA Tesla... pi x oko wychodzi ze po 5-6 miesiacach placenia za Amazon, moglbys miec swoj serwer i miec znacznie mniejsze koszta.

Wiec jezeli chodzi o AI, pomimo tego, ze duzo ludzi uzywa cloud -
  • Odpowiedz
@cieliczka: Podchodziłbym do tego z dużym dystansem. Na podstawie dwóch punktów (!!!), ktoś robi interpolację do funkcji kwadratowej na wielokrotnie dłuższy okres. Nawet we wspomnianym SI, robi się chyba tak, że wszelkie aproksymacje robi się na (podaję standardowe "ratio", które kojarzę) 3/4 zbioru a potem się sprawdza na pozostałej części.

To się kupy nie trzyma...
  • Odpowiedz
pi x oko wychodzi ze po 5-6 miesiacach placenia za Amazon, moglbys miec swoj serwer i miec znacznie mniejsze koszta.


@SaGe: W założeniu że używasz 24x7. Cloud daje Ci taką przewagę że dealokujesz serwer gdy go nie używasz i za niego nie płacisz. Po drugie zarówno Amazon i Azure ma specjalne cenniki jeżeli używasz 24x7.

Dodatkowo odpada Ci masę kosztów związanych z utrzymaniem serwera / zakupem / awariami itp.

Z tym
  • Odpowiedz
@malani: Jezeli chodzi o AI to wiekszosc workloadu jest 24x7. Widze odwrocenie trendu bo slucham co mi mowia klienci. Do tego wiekszosc kupuje 8x gtx 1080ti do serwera 4u i zaossczedzaja tone kasy nie uzywajac tesli.
Jezeli chodzi o awarie - serio, jak czesto sie one pojawiaja ? Dla mnie bardzo rzadko, patrzac na to jaka fortune robimy na gwarancjach onsite.
A koszty klimatyzacji i pradu sa minimalne porownujac do cennika
  • Odpowiedz
@malani: problem z cloudami jest jeden. Obliczenie TCO. Na premie jest o to dosyć łatwo, w cloudach jest dużo zmiennych, oraz rzeczy które wychodzą po czasie. Typu na przykład koszta transferu z glaciera. Startupy i smb myślę bez namysłu z odpowiednią kontrola kosztów mogą iść w ciemno. Enterprise gdzie cxo są w stanie zrozumieć coś więcej niż kwadraty gartnera, mogą przy odpowiedniej strategii zrobić to zdecydowanie taniej.

  • Odpowiedz
@Lemartez: :)

Z tym obliczeniem TCO moim zdaniem w cloud jest mimo wszystko znacznie łatwiej. W enterprise masz masę kosztów rozbitych jako usługi wspólne. Łatwo jest obliczyć TCO w skali całego przedsiębiorstwa, znacznie trudniej pojedyncze projekty.

Jeżeli robisz rozwiązanie które ma działać 24x7 przez 5 lat to wiadomo, że u siebie postawisz to taniej. Problem jest w tym, że to nie daje Ci elastyczności i migracja na inne rozwiązanie to koszt
  • Odpowiedz
podobne wykresy były parę lat temu dotyczące VR czy drukarek 3D. Trochę nie poszło po myśli korposzczurom z agencji


@OraclePL:

o ile vr ma sie stosunkowo slabo, bo trudno na tym zarobic, tak w przypadku drukarek 3d co ci sie nie zgadza?

Sa tanie, ktore oferuja stosunkowo niska jakosc wydruku, ale sa ok do zabawy, i sa profesjonalne, ktore coraz lepiej sie sprzedaja.
  • Odpowiedz