Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Piątek, piąteczek, piątunio ( ͠° ͟ل͜ ͡°) Nim wybyję ze swej jaskini na spotkanie oazowe, to zostawię wam krótki tekst o liturgii.

Czym było Didache? Czyli o najstarszej modlitwie Eucharystycznej Kościoła i o prawdopodobnie najstarszym dokumencie Kościoła

Ludzie, którzy mają pojęcie o liturgii gdy słyszą hasło "Modlitwa Eucharystyczna" wiedzą, że chodzi o dwie rzeczy:

- ogólnie, o tę część eucharystii od dialogu prefacyjnego (Pan z wami/ I z Duchem Twoim/ W górę serca...) aż do doksologii wielkiej (Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie...)
- szczególnie, o anaforę, ale nie w pojęciu językowym, a liturgicznym, na zachodzie częściej nazywaną Kanonem

Kanon to zbiór modlitw prowadzących do Przeistoczenia oraz wypływających z tego szczególnego momentu Mszy Świętej. Często samo określenie Kanon jest synonimem I ME, czyli Kanonu Rzymskiego. Ale pozostałe ME również są Kanonami, albo są na Kanonach oparte. Na przykład najczęściej używana (bo najkrótsza) II ME, jest inspirowana Kanonem św. Hipolita bodaj III wieku.

Gdy się powie o najstarszej modlitwie eucharystycznej to część będzie tradycyjnie mówić, że Kanon Rzymski, a część, że II ME. I bliżej prawdy są ci pierwsi, w gruncie rzeczy. Ale tak najogólniej rzecz ujmując to najstarsza jest Anafora z Didache. I tu można dyskutować, ale się przegra. Didache jest najstarsze i już.

Kanon Rzymski to ok IV wieku, podczas gdy Didache to połowa II wieku. Jedyną przewagę nad Didache Kanon ma taką, że z Kanonu nadal się korzysta, a Didache została zapomniana w liturgii.

Ale czym to Didache jest?

Jest to jedno z najstarszych pism Ojców Kościoła, spisane w formie traktatu podzielonego na 3 części. W moim wywodzie będzie nas interesować przede wszystkim druga część Didache, która zawiera modlitwy i przepisy dotyczące chrztu, postów, sprawowania Eucharystii oraz podaje treść eucharystycznej modlitwy dziękczynnej, czyli prawdopodobnie najstarszej anafory.

Tutaj możecie przeczytać tekst tej modlitwy.


Wśród badaczy, oczywiście, są różne głosy. Jedni mówią, że to formuły modlitw odmawianych podczasagape - uczty miłości, jakie miały miejsce po pierwszych liturgiach Kościoła w domach, inni skłaniają się ku temu, że to jest jakaś, nazwijmy to, protoforma modlitwy eucharystycznej. Jakiś wzorzec. Jakby się głębiej zanurzyć w treść to cała liturgia Kościoła czerpie z tych zapisków oraz z nakazów poczynionych w jej innych miejscach. Szybki przykład: jeśli kojarzycie jak wygląda chrzest: potrójnie wylanie wody na głowę dziecka, czy katechumena. To już w tym dokumencie jest przewidziane, co prawda jako ustępstwo od normy i prawidłowej oraz najlepszej formy, czyli zanurzenia w strumieniu, ale jednak.

Tutaj, dla dociekliwych, daję jeszcze link do całego tłumaczenia Didache z roku 1923

Didache

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #ksiazki #czytajzwykopem #religia #kosciol #wiara #liturgia
Scorpjon - #liturgicznywykop

Piątek, piąteczek, piątunio (ง ͠° ͟ل͜ ͡°)ง Nim wybyję...

źródło: comment_CEHXRhJXwPyNoO6VYMi3aE6qe9KyyAgr.jpg

Pobierz
  • 8
@MusicURlooking4: zależy od wielu czynników. Na tym na które ja idę będzie formacja. Czyli praca że Słowem Bożym, Dokumentami w myśl tego by odmienić swoje życie i być bardziej Chrystusowym () na luźniejszych są albo jakieś integracje, albo inne cuda wianki
@MusicURlooking4: tak najprościej mówiąc to tak. W małych grupach czyli do tych 8 osób z animatorem, czyli jakby opiekunem grupy.
Schemat spotkania zazwyczaj jest taki sam: modlitwa, wskazanie jakiegoś problemu, spojrzenie na to co o nim mówi Pismo Kościół Święci i opracowanie jakiegoś planu zmiany.
Np.: dzisiaj mojej grupie prowadzę spotkanie w myśl zasady ora et labora i chcę im pokazać że sama modlitwa bez działania to wyciskanie samemu sobie kitu,