Wpis z mikrobloga

W firmie kolegi kadrowa od wielu lat nie rozumie, że półtorej godziny to "1,5" bo przecież skoro godzina ma 60 minut to logiczne jest, że połowa to 30 minut więc zapis powinien wyglądać 1,3 h XDDDDD
Historia z wąsem, myślałem, że bait powtarzany z dawien dawna, aż do dzisiaj kiedy otrzymałem to zdjęcie.
Czerwony długopis to poprawka pani z kadr ( _)
#pracbaza #heheszki
Pobierz
źródło: comment_P7LdQElZPkesUiIrQ4PZWDe1xVIQdyKw.jpg
  • 68
@suwren7, @ciasteczkowy_otwur: LUDZIE, to nie jest kwestia matematyki na poziomie akademickim, a 5 klasy szkoły podstawowej! http://www.zaliczaj.pl/zadanie/263495/liczby-na-co-dzien-zadania-powtorzeniowe-1-zamiana-jednostek/

Powinniście też zaakceptować, że system dziesiętny jest powszechnie używany w życiu każdego szarego człowieka. Skoro używamy zapisu 1 1/2 (które najbardziej moim zdaniem oddaje znaczenie słowa "półtora"/"półtorej"), to przekształcając to do systemu dziesiętnego otrzymujemy 1,5. I nie ma tu nad czym się zastanawiać, dyskutować i tak dalej. Systemów jest wiele, ale najbardziej łatwy
@oldfashioned: zapis godzina,minuta jest dla mnie w 100% zrozumiały i wygodny. Po prostu po przecinku dajesz minuty, a po 59 zmieniasz jedności.

Twoje argumenty to powszechne, ludzie używają, nie ma lepszego. Jesteś po prostu nauczony zasad.

Mój argument natomiast to praktyczność.
@galeon: oprogramowanie kadrowe często wymusza na użytkowniku stosowanie takiej właśnie zasady. Nie jest to wielkie usprawiedliwienie ale jest kobieta działa w programie od 10 lat to penwie taka naleciałość nie jest zaskoczeniem
Jakby wszyscy tak przestrzegali zasad matmy to już dawno by niczego nie odkryto.


@suwren7: Też się czasem zastanawiam ile możliwości zmarnowaliśmy stosując matematykę i logiczne myślenie...
ROZSTRZYGAJĄCY ARGUMENT

Jeżeli dodasz godzinę i pięćdziesiąt minut do godziny z pięćdziesięcioma minutami, to otrzymasz 3 godziny, czterdzieści minut.
W zapisie dziesiętnym: 1,8(3) + 1,8(3) = #!$%@?
W zapisie minuty po przecinku: 1,5+1,5=3,4
@galeon: Bo tutaj chodzi o wpis do systemu kadrowego który liczy godziny. Ty jako śmiertelnik pewnie wszystko sprowadzasz do pełnych godzin a potem podajesz minuty w formie dziesiętnej. Ale program 1.5 odbierze jako 1h 50 minut. Stąd pewnie poprawiają, żeby same się nie #!$%@?ły. Wiem bo tak jest w systemie u mnie w pracy - który jest bardzo niedokładny i przez złe odbicie karty potrafi nie naliczyć całego dnia pracy. Czasami
gdy siedzisz w jeden dzień 7.5h a w drugi 8.5 to już nalicza mi jako sumarycznie 15.6 h


@vkzk: Ale według wewnętrznej logiki tego zapisu powinna to odczytać jako 15 h 60 min, czyli 16 h, więc wynik wyjdzie poprawny. Pytanie, czy półtorej godziny x4 byłoby wpisane łącznie jako 4,12 h lub ekwiwalentnie po prostu 6 h, czy 5,2 h.

Po prostu w arytmetyce pani księgowej dodawanie (i inne operacje) jest
Najlepiej zrobić tak jak u mnie w fabryce. Do pełnej godziny się rozliczamy i nie ma problemu z przecinkami. Nie żeby sie nie dało dogadać, ale baza ERP ma ustawiony integer dla nadgodzin ( ͡° ͜ʖ ͡°)