Wpis z mikrobloga

Dziś w UK i krajach Commonwealthu obchodzony jest Rememberance Day, nieoficjalnie Poppy Day od symbolu czerwonego maczka, upamiętniający poległych w I wojnie światowej żołnierzy. Oficjalne uroczystości przypadają na niedzielę najbliższą 11 listopada. W tym roku, w setną rocznicę, złożyło się idealnie.
Jest to akurat taka tradycja w UK, z którą łatwo mi się zidentyfikować, bo podobną mamy w Polsce i część historii wspólna. Zresztą listopad w UK ma sporo uroku dzięki kilku takim wydarzeniom: najpierw Halloween (ok, 31 X, ale przecież można trochę dłużej zabalować ;-), Guy Fawkes Night, czyli fajerwerki upamiętniające nieudany zamach na parlament 5 listopada 1605 r., a w końcu Rememberance Day, po którym przygotowania do Bożego Narodzenia stają się bardziej znośne.
Wybierając się na uroczystą paradę w stolicy Walii, trafiłam przy okazji po raz pierwszy na mszę w UK i od razu angielsko-walijską (np. duchowny mówi: "To teraz zaśpiewajcie hymn w wybranym języku"). Pogoda dopisała - późna złota jesień, słońce i złote liście lecące z drzew przy lekkich podmuchach wiatru.
To drugie takie uroczystości w UK, na których byłam i chyba najbardziej podoba mi się parada, w której idą wszyscy: kobiety, mężczyźni i dzieci, młodzi i starzy, wojskowi i cywile, motocykliści i inwalidzi, przedstawiciele wszystkich ras i pewnie wyznań, a nawet zwierzęta (i to nie tylko konie). Pełny przekrój społeczeństwa, w którym każdy orze, jak może i to z jakim skutkiem. Nie wygląda to sztucznie i tylko na pokaz jak defilada na Placu Czerwonym.
Ciekawa jestem, jak to wygląda dziś w innych miejscach w UK i nie tylko. Pokażcie, jak macie zdjęcia :-) Mnie było nawet trudno zrobić jakieś - tyle ludzi w tym roku.

#zpturystyka - mój tag o migracji i turystyce
#walia #uk #11listopada #swieta #ciekawostki
Pobierz Z.....o - Dziś w UK i krajach Commonwealthu obchodzony jest Rememberance Day, nieofic...
źródło: comment_eNAjhKdJITlLFiptbWfTUOUQnG6Crulm.jpg
  • 4