Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do osób, które mają doświadczenie z Windows Server i Linuxami na serwerach. Jak wygląda stabilność i niezawodność serwerów Windows w porównaniu do tych opartych na Linuxie? Czy ciężko nauczyć się ich obsługi?
Rozumiem, że wydajność systemów Linuxowych może być trochę lepsza ale oczekuję systemu, który będzie po prostu działał i mogę być pewny, że kolejna aktualizacja czegoś nie posypie (linux zdecydowanie tego nie zapewnia).
#serwery #linux #windowsserver
  • 28
@sroka22: Nie siedzę zbytnio w Windows Server, na ten temat wypowiadał się nie będę, jednak ciekawi mnie. na jakiej podstawie stwierdzasz, że aktualizacje na serwerowych Linux'ach nie są stabilne? Zdaję sobie sprawę z tego, że z dystrybucjami, których używa się na desktopach (na przykład Ubuntu) różnie to bywa przy aktualizacjach, ale serwery Linux'owe w mojej opinii są zazwyczaj wystarczająco stabilne.
@wonsz_smieszek: regularne restarty mnie aż tak nie bolą. Będę chciał niedługo uruchamiać serwer, a zrobiłem sobie znowu próbę z Linuxem na desktop i widzę, że tak jak 10 lat temu się na desktop kompletnie nie nadawał, tak jest nadal.
Obawiam się czy z serwerami nie jest jak z desktopami. Czyli Linux jest darmowy, tylko jeśli Twój czas nie ma żadnej wartości.
@sroka22: Weź przetestuj sobie aktualną stabilną wersję Debiana (Stretch) i gwarantuje Ci, że działa ona dużo stabilniej od tego, co doświadczyłeś na Linux'owych desktopach.
@interface: czyli największa wada linuxa przekłada się na serwery. Na szczęście tam będę potrzebować raczej standardowych rozwiązań.
A tak offtop jeśli masz doświadczenia- jak jest z Mac OS (już jako desktop)- czy ten system jest dopracowany? Oczekuję bezpiecznego systemu, który po prostu działa i jeśli chcę zainstalować aplikację (w najnowszej wersji) to to po prostu robię. Słyszałem, że Mac OS nie ma raka Linuxów czyli całego systemu zależności.
@grzegorzx86: @kotit: tak chcę się nauczyć. Tylko środowisko Linuxa zapewnia, że to też świetny system na desktop, a tak na pewno nie jest.
Jeśli Windows Server jest mniej problematyczny niż serwery Linuxowe (myślałem o centos) to wolałbym poznać ich obsługę.
@kotit: póki co chcę sobie postawić VPS to nauki. Domyślnie do hostowania stron, chcę po prostu wiedzieć czy po linuxie mogę oczekiwać tego, że będzie po prostu działać, a jakaś aktualizacja nie zepsuje czegoś (na desktopach z Linuxem to niestety norma). Do tego jak wygląda wygoda obsługi, bo na desktopie zrobiebie czegoś na Linuxie zajmuje zwykle 3 razy więcej czasu i jest mniej intuicyjne.
Jeśli Windows Server jest mniej problematyczny niż serwery Linuxowe (myślałem o centos) to wolałbym poznać ich obsługę.


@sroka22: Zapewniam Cię, że Centos nie jest w ogóle problematyczny i jest bardzo stabilny, na pewno bardziej niż Windows. Jeśli wiesz co robisz, to aktualizacje nic nie zjebią. A jak chcesz się uczyć to postaw sobie wirtualkę lokalnie na kompie, na VirtualBoxie czy czymś innym.