Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do mireczkow z #emigracja #holandia
Znajomy pracujący legalnie w holenderskiej firmie ma umówioną wizytę w szpitalu w Polsce, ale usłyszał że nie ma prawa do bezpłatnego leczenia w naszym kraju ponieważ nie płaci tutaj składek zdrowotnych. Jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem? Czy holenderskie ubezpieczenie uprawnia do bezpłatnego leczenia w Polsce? Ma ktoś jakieś doświadczenia?
  • 10
@mistra: W Holandii bierze zaświadczenie że tam jest ubezpieczony, udaje się do placówki NFZ i tutaj dostaje dokument potwierdzający że jest ubezpieczony. Z takim dokumentem udaje się do szpitala. Najlepiej zadzwonić do NFZ i dowiedzieć się co jest potrzebne. I co w Holandii mam opłacone [jakie usługi]
@mistra: pytanie zasadnicze - skoro płaci składki w NL to po kiego grzyba się pcha do szpitala w Polsce?
co prawda leczenie pierwszego kontaktu jest tutaj tragiczne, ale slyszalem że jak już się trafi do szpitala to niebo a ziemia w porównaniu z PL
@sherkhaan holenderska służba zdrowia jest bogata i mozna smialo pokusic sie o stwierdzenie, ze o wiele bardziej luksusowa niz w PL ale jesli chodzi o specjalistow, to PL wypada lepiej wcale czesto.
@urwis69: przetestuje w przyszlym roku prostowanie przegrody to się wypowiem ;) - obecnie to wiem, że w PL dalej montują płytki stabilizujące które później wyrywają, a w NL jakoś bezboleśniej sobie radzą. tak że do tego czasu bazuję tylko na opiniach znajomych

@urwis69: generalnie służba zdrowia jak każda inna - trzeba sobie wybierać szpitale (mamy do tego prawo) i kliniki, gdzie się będziemy leczyć, szukając wcześniej w czym się specjalizują ;) Generalnie temat rzeka. Ogólnie jestem zadowolony z holenderskiej opieki, chociaż często trzeba się prosić o badani i wizyty u specjalistów.

@mistra: jeżeli to jest planowy zabieg to wcale nie jest takie oczywiste, że holenderska firma ubezpieczeniowa go opłaci. Przyznam bez bicia,
@geuze: Na terenie UE mamy prawo do dostępu do opieki medycznej w nagłycj sprawach, jednak jeśli chodzi o planowane leczenie, to z tego co wiem, trzeba to najpierw uzasadnić i dostać pozwolenie (deklarację, że zapłacą).

Ale generalnie jeśli chodzi o hospitalizację, to zawsze wybrałabym Holandię.