Wpis z mikrobloga

NAJWIĘKSZA MASOWA EGZEKUCJA W AUSCHWITZ

28 października 1942 roku, przed Ścianą Straceń w Auschwitz, odbyła się największa masowa egzekucja w historii obozu. Niemcy rozstrzelali około 280 Polaków. Egzekucja ta była niemieckim odwetem za działania ruchu oporu na Lubelszczyźnie. Jej ofiarami byli głównie więźniowie przywiezieni z więzień w Lublinie oraz Radomiu w latach 1941-1942.

Niemcy w „Bloku 3” zgromadzili 280 Polaków. Po porannym apelu i wyjściu komand roboczych poza obóz do pracy, wyprowadzono więźniów do bloku nr 11 i tam rozpoczęto rozstrzeliwania"

Egzekucję opisał w powojennym raporcie z 1945 roku rotmistrz Witold Pilecki:
„Rano na apelu, w różnych blokach pisarze zaczęli wywoływać numery więźniów mówiąc, że wywołani mają pójść do Erkennungsdienst (pracownia fotograficzna) dla sprawdzenia fotografii. Wywołano (...) wyłącznie Polaków - jak później stwierdziliśmy - przeważnie lubliniaków. (...) Na bloku 3 powiedziano im, że będą rozstrzelani; rzucali kartki kolegom, co mieli jeszcze żyć, z prośbą o przekazanie rodzinom. Postanowili umrzeć na wesoło, żeby wieczorem o nich dobrze mówiono. (...) Od bloku 3 (...) szli kolumną w piątkach, głowy spokojnie nieśli wysoko, miejscami - uśmiechnięte twarze”

Pięciu skazanych przed egzekucją próbowało wszcząć bunt, ale Ślązak, funkcjonariusz z „Bloku 11”, zawiadomił o wszystkim esesmanów. Po przyjściu zastrzelili buntowników jako pierwszych.

Wśród zgładzonych był 23-letni Stanisław Dobrowolski z Nowego Krępca koło Świdnika, związany z organizacją konspiracyjną założoną w Auschwitz przez Pileckiego.

Więzień obozu Mieczysław Zawadzki tak wspominał ten dzień:
„Podczas apelu porannego stałem jak zwykle na lewym skrzydle. Skazanym na rozstrzelanie, których numery wyczytano pod koniec jego trwania, polecono wystąpić z szeregów i przejść na lewą stronę. Stanisław Dobrowolski, przechodząc koło mnie, wręczył mi swój zegarek ze słowami: Jeżeli przeżyjesz, to oddaj go moim rodzicom i powiedz jak zginąłem”

#wmrokuhistorii #historia #polska #iiwojnaswiatowa #auschwitz #smierc #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #niemcy
w-mroku-historii - NAJWIĘKSZA MASOWA EGZEKUCJA W AUSCHWITZ

28 października 1942 ro...

źródło: comment_qrUWlN0eDpvw23vECrf3Rd8kRXDQ7sy5.jpg

Pobierz