Wpis z mikrobloga

@W_NOCY_ poszukaj wg tego artykułu
http://www.elektro.info.pl/artykul/id6815,rozdzielnice-nn-stosowane-w-budynkach-oraz-na-terenie-budowy
Poszukaj też w prawie budowlanym i rozporządzeniu bodajże w sprawie warunków jakim powinny podlegać budynki (?), dokładnej nazwy nie pamiętam

Na pewno rozdzielnica budowlana musi zapewniać ochronę przeciwporazeniowa a więc powinna być wyposażona w roznicowke a zatem powinna mieć punkt rozdziału PEN na PE i N. Ty jako odbiorca nie możesz korzystać z uziemienia sieci dystrybucyjnej, jest to wbrew wymaganiom zakładów energetycznych. W oświadczeniu wykonawcy
  • Odpowiedz
@100mph: Punkt rozdziału jest jasny, tylko co ma na celu uziemienie tego punku skoro przewód PEN jest już uziemiony w złączu kablowym dystrybutora energii? Analogiczna sytuacja: instalacja starego typu w bloku (2 przewodowa), ktoś na 8 piętrze chce sobie przerobić mieszkanie w bloku na trójżyłową, więc rozdziela PEN na PE oraz N, i niby w jaki sposób na uziemić ten punkt rozdziału ?
  • Odpowiedz
@W_NOCY_ w starym bloku nie ma PEN tylko przewód zerowy jak już (to nie jest tn-c bo nie spelnia wymagania PEN >= 10 mm2 dla miedzi).

Oczywiście różnicowka nic nie ma do uziemienia punktu rozdziału.

A czy duży to błąd? To zależy kto i kiedy pyta...
  • Odpowiedz
@W_NOCY_ generalnie ostatnio dyskutowalem że uziemienie punktu rozdzialu jest krytyczne jeśli zostanie przerwany PEN po stronie zasilania.

Efektem ma być dalsze zasilanie obwodow oraz brak działania RCD - potrzebne źródło
  • Odpowiedz
@Mirkomil: Skoro tak to proszę o poradę. Sprawa wygląda następująco, mam na działce budowlanej postawioną skrzynkę (sieć TN-C), z tego puszczam przewód 4x10mm2 do erbetki w garażu. W erbetce wykonuje rozdział PEN na PE i N, uzyskując w ten sposób TN-C-S i z tego wychodzę na różnicówkę, później eSy, a następnie do dwóch gniazd 1 fazowych oraz jednego 3-fazowego. W warunkach przyłączenia mam napisane "uziemić punkt rozdziału PEN". Elektryk który
  • Odpowiedz
@100mph w sposobie zabezpieczenia w oświadczeniu wpisuje się samoczynne wyłączenie zasilania realizowane przez wyłączniki nadpradowe lub roznicowo prądowe które do pracy nie potrzebuja uziemienia punktu rozdziału. Z wyjątkiem sytuacji powyżej. Więc generalnie oświadczenie nie jest nieprawdziwe.

@W_NOCY_ tak sobie teraz pomyślałem jeszcze że jeśli uziom jest dobry to nawet bez PEN można mieć samoczynne wyłączenie zasilania przez wyłączniki nadpradowe w wymaganym czasie, tylko że rezystancja uziemienia musiałaby być rzędu 1-2
  • Odpowiedz
@anarkh: @Mirkomil: I właśnie stąd moje wątpliwości, nikt nie potrafi uzasadnić rzeczowo po co ma być to uziemienie rodziału PEN skoro kilka metrów dalej ten pen jest uziemiony w złączu kablowym. @Mirkomil: W jaki sposób najlepiej zrobić uziemienie ? Jak wbić szpilę bez zasilania ? (młot udarowy)
  • Odpowiedz