Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

O czym ja, prosty ministrant, mógłbym wam opowiedzieć dzisiaj? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Znacie ten żart o tym czym różnią się 3 wielkie religie?


Dzisiaj będzie o postawach na liturgii ich pochodzeniu i symbolice, znaczeniu.

Na dobry początek, liturgia wyróżnia 4 postawy (teoretycznie 5, ale piąta to kwestia nietypowa, więc na koniec):

- stojąca
- klęcząca
- siedząca
- prostrację (leżenie krzyżem)

Postawa stojąca jest w gruncie rzeczy najstarszą, bo w sumie starszą, niż chrześcijaństwo samo w sobie. Te 2000 lat temu żaden chrześcijanin, ani żaden żyd nie pomyślałby by modlić się na kolanach. Przecież na kolanach to niewolnicy. Postawa stojąca (zazwyczaj z rękoma wyciągniętymi ku niebu) była naturalną postawą człowieka modlącego się. Często jeszcze wchodził na jakieś wzniesienie, czy szedł w miejsce odosobnienia. Postawa ta jest czytana jako znak wolności, jako symbol bycia człowiekiem wolnym, w końcu tylko wolny człowiek mógł pozwolić sobie na nieuginanie kolan.

Z drugiej strony, z latami dodano przeciwne znaczenie - to postawa sługi gotowego do działania. Między innymi dlatego stoi się na koniec mszy, gdy jest mówione "Idźcie w pokoju Chrystusa", wierni mają być gotowi iść po liturgii i żyć Ewangelią.
Jest to też postawa szacunku, dlatego winno się stać podczas proklamowania Ewangelii. I dlatego też, gdy ktoś nie może z przyczyn zdrowotnych klęczeń to powinien stać.

Jest to także postawa radości. Raczej człowiek radosny nie kuli się w kącie ( ͡º ͜ʖ͡º) Z tym wiąże się anegdotka. W pierwszych wiekach, biskupi na czas okresu Wielkanocnego, czyli okres największej radości w roku liturgicznym w listach do swoich Kościołów zakazywali przyjmowania postawy klęczącej na liturgii, gdyż ta była wtedy postawą pokutną, postawą uniżenia.

Dzisiaj bez zdjęcia, bo jak się stoi każdy wie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Jutro o postawie klęczącej, bo wolałbym uniknąć tl;dr

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #kosciol #wiara #religia #katolicyzm #chrzescijanstwo
  • 12
  • Odpowiedz
@bialy_wilk: Aaaaa ( ) czujny kolega, jak widzę. Ale faktycznie jako piątą zwykło się uznawać procesję. Co dla mnie nie ma sensu, bo to nie postawa. To procesja xD
  • Odpowiedz