Wpis z mikrobloga

@Lena93: to w ogóle zajebiście. Ja niestety nie umiałem się dogadać. A poznałem Polaka, co właśnie jakieś korki od Ukrainek brał przez 3 miechy i on swobodnie rozmawiał. Pewnie robił mnóstwo błędów, ale widać było, że rozumie i jego też rozumieją.
  • Odpowiedz
@kotbehemoth: bylam juz wczesniej 4 razy na Ukrainie (zanim w ogole zaczelam sie uczyc tego języka na poważnie). udalo mi sie kupic rozne rzeczy, spytac o drogę i takie tam. chociaż raz w Odessie zamówiłam grzańca śliwkowego, bo myślałam, że to drink, a było 25 stopni... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Lena93: takie proste rzeczy to można na migi. Chodzi ogólnie o rozmowę, żeby poznać ludzi. Siedziałem w pociągu tydzień w sumie i oprócz dogadania się, że jestem z Polski i podróżuję to nic innego nie byłem w stanie powiedzieć. Czasem mnie zagadywali to po prostu rozumiałem za mało, żeby jakąkolwiek rozmowę poprowadzić. Oni za to też nie rozumieli polskiego.
A taki Pater z YouTuba chyba też na początku nie wymiatał, ale
  • Odpowiedz
@kotbehemoth: dążę do właśnie tego poziomu języka, o którym mówisz. to dla mnie wazne, zeby umiec nawiazac jakis podstawowy kontakt z ludzmi, ktorych spotkam po drodze.
  • Odpowiedz
@Lena93: ogólnie to rady jak w każdym innym kraju, uważać, chociaż akurat w Rosji jest mnóstwo policji na każdym kroku, noś ksero paszportu przy sobie, zwłaszcza jak wyglądasz nie europejsko, nie licz, że się dogadasz w większości przypadków po angielsku, więc podstawy wskazane. Osobiście nie spotkałem się nigdy ze złym nastawieniem do tego, że jestem polakiem, a wręcz przeciwnie fajnie dało się rozmawiać na historyczne tematy, o Putinie, polityce, podobieństwach i
  • Odpowiedz
  • 1
@Lena93 uważaj tylko na siebie jak każdym dużym mieście, naucz się podstaw rosyjskiego i jedz dobrze się baw. Ludzie są mili i bardzo pomocni

PS. Kilka lat temu byłem w Petersburgu 2tyg i bardzo miło wspominam wyprawę.( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Lena93: a jakoś umknęło mi to zdjęcie, ale przy tylu przystankach i pewnie dłuższym wyjeździe, jeżeli tylko będziesz otwarta to zobaczysz jak skoczysz z językiem do przodu, jakaś relacja czy zdjęcia mile widziane :)
  • Odpowiedz
@Lena93:
- Miej przy sobie dokumenty. W ruchliwych miejscach mają sporo policji i nakazują czasami się wylegitymować
- Warto mieć trochę gotówki na wszelki wypadek
- Zakup sobie starter, bo stawki za neta i połączenia są różne w podmiotach federacji
- Skombinuj sobie jakieś mapki na telefon/papierowe, słabe oznakowanie
- Przyda się podstawowa znajomość rosyjskiego, ew. niemieckiego (ten język obcy ogarniają jako tako)
- Dworce, unikaj taksówkarzy (większe miasta posiadają bdb.
  • Odpowiedz