Wpis z mikrobloga

Hej,

Czy mógłby ktoś podpowiedzieć w temacie kolektorów słonecznych i ogrzewania? Dom 180m2, obecnie mieszkają 2 osoby. Jest dofinansowanie na kolektory słoneczne (te do ogrzania wody, podobno instalacja 2-3k ale nie jestem pewien do końca) a w następnym roku będzie doprowadzony gaz i będzie instalacja pieca gazowego. Rozmawiałem z jednym hydraulikiem i mówił że nie opłaca się zakładać tych kolektorów jak będzie piec gazowy, bo dogrzanie wody gazem nie wyjdzie tak strasznie drogo. Ma ktoś jakieś doświadczenie o kosztach dogrzania wody gazem, i w ogóle co robić z tymi kolektorami? Co do pieca, czytałem że do takiego domu najlepiej wyjdzie jednofunkcyjny z zasobnikem. Zna ktoś orientacyjne koszty takiej instalacji oraz na jakiej firmy piece zwracać uwagę? Dodam jeszcze że założenie jest takie aby w instalacji były dwa piece, obecny + nowy gazowy podłączone do jednego zasobnika.

#budownictwo #ogrzewanie #piec #kolektory
  • 10
@Juzef: no a chyba jak tej ciepłej wody za dużo jest to moga być potem jakieś problemy tak? Masz jakieś info co do kosztów ogrzania wody gazem?
@mix3d: kolektory mają sens jak masz kocioł na jakiś wungiel czy inne drewno. Wtedy latem nie musisz zapierdzielać do kotłowni żeby napalić sobie przed kąpielą.
W przypadku gazu masz tak tanie grzanie, że wydatek jest raczej zbędny dla 2 osób. Dodatkowo musisz mieć zasobnik który ma drugą wężownicę - takie są zwykle droższe i jakąś automatykę która to ogarnie.
Z firm możesz sprawdzać immergas, junkres, bosch.
jeśli chodzi o koszt dogrzania
@mlesz: a jak jest z zostawieniem starego pieca? Nie ma problemów podpiąć 2 piece pod 1 zasobnik i wybierać palenie powiedzmy zime na razie starym a lato na wodę gazowym? Chodzi o to że jest jeszcze sporo opału do obecnego pieca. Co do tych czynników to prysznic, krótkie kąpiele 2x dziennie. Naczynia pół na pół :)
@mlesz: Pytam o ten koszt dogrzania wody bo nawet przy tym dofinansowaniu na kolektory, jeżeli cena za dogrzanie nie była by duża to i tak zwrot by był po paru latach. A też nie wiem jak jest z serwisowaniem tych kolektorów.
@mix3d: w upały może być problem jeśli masz baniak nagrzany fest a nie zużywasz z tego prawie nic. Da się przed tym zabezpieczyć awaryjnie, tzn. spuszczając nadmiar gorącej wody w kanał – czyli marnotrawstwo wody. A można też patrzeć całościowo na opłacalność instalacji: ona może śmigać dobrze, ale zaoszczędzi na miesiąc np. 40-50zł, więc może w ogóle się nie zwrócić jej koszt nim się naturalnie zużyje.

Gaz to jest około 0,25zł/kWh
@Juzef: @mlesz: Panowie a jeszcze takie pytanie, w ciągu roku w ilu miesiącach jest tak naprawde ciepła woda z kolektorów? A co do pieca to dobrze myślę że jednofunkcyjny + zasobnik, tak żeby i stary piec podpiąć?
@mix3d: u mnie maj-wrzesień jest pełne pokrycie zapotrzebowania jeśli tylko są słoneczne dni. Gdy się zdarzy słońce w styczniu, nawet na tęgim mrozie, to i wtedy potrafi się baniak tak do połowy zagrzać czyli od temperatury kranu pod 40 st. Mam 2 kolektory jakieś najtańsze na 300l baniak.