Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy ktoś z obecnych Mirków/Mirabelek ma szersze pojęcie o zatarciu skazania w Polsce?

8 lat temu, gdy miałem 18 lat, złapano mnie po pijaku na rowerze. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Byłem na tyle narąbany, że podeszło to pod przestępstwo.

Do tego jakieś 5 lat temu, za głupich studenckich czasów, złapano mnie z blantem. To samo - sąd, grzywna, przestępstwo.

Teraz pytanie - czy w świetle polskiego prawa mogę już być uznany za osobę niekaraną? Zbieram się do złożenia wniosku o wizę turystyczną do USA, tam spodziewam się pytań o karalność i nie wiem co odpowiedzieć.

Według tego artykułu klik wydaje mi się, że nikomu już nie muszę się chwalić swoją przeszłością, ale pewny nie jestem.

Z góry dziękuję za pomoc! :)

#prawo #polskieprawo #polska #przestepczosc ( ͡° ͜ʖ ͡°) #przegryw #marihuana #alkohol #rower ( ͡° ͜ʖ ͡°) #narkotykizawszespoko albo w sumie #narkotykizawszespoko #studentprawa #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: kwasnydeszcz
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie - bogata oferta przez cały rok
  • 9
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: najprościej, wybierz się do KRK po swoją kartę karną. Mogło się zatrzeć ale nie musiało. Zależy od tego czy wszystko opłaciłeś (wiele osób skazanych z art. 178a k.k. "zapomina" zapłacić świadczenie pieniężne, a bez tego zatrze się dopiero po 10 latach, jak się świadczenie przedawni).
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: art. 107 § 4a k.k.: "W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania."

Czyli jeśli byłeś skazany tylko na grzywny to powinno być zatarte. Ale tak jak pisano wcześniej - najlepiej się upewnić w KRK.
  • Odpowiedz