Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Nocna zmiana zaczęła się wyśmienicie. Od pierwszych zdjęć zebranych przez teleskop widać, że w obserwowanej przeze mnie okolicy jest jakaś nieznana do tej pory gwiazda zmienna. Jestem bardzo ciekaw, czy uda się złapać całą jej zmienność w ciągu następnych dziesięciu godzin pracy.

Noc powinna być spokojna. W planach jest obserwacja nieprzebadanego jeszcze układu dwóch gwiazd orbitujących wokół siebie tak blisko, że składniki układu stykają się powierzchniami. Gwiazdy kręcą się jedna wokół drugiej z okresem orbitalnym niewiele dłuższym od dziewięciu godzin (dla przypomnienia, okres orbitalny Ziemi wokół Słońca to około 365 dni). Wizja artystyczna takiego układu jest poniżej.

Zasadniczą zmianą w stosunku do ostatnich lat jest fakt, że mam towarzystwo w Obserwatorium \o/. Na drugim teleskopie pracuje żwawo grupka studentów po przeszkoleniu. Dzielnie dają radę, chłopaki, nawet znajdują obiekty i udaje się im robić fajne obserwacje :).

Dodatkowo na dziś w planach jest przygotowanie danych z poprzednich nocy. Trzeba będzie skrobnąć skrypt i zaktualizować tabelki w katalogu. Nad ranem zrobię jeszcze monitoring jednej gwiazdki, bo wybuchła, a nie widnieje nigdzie w katalogach jako zmienna. Ponieważ dobrze by było wiedzieć co tam się stało, zerkam na nią co kilka dni. Może wreszcie się uspokoi i zgaśnie.

Dobrej nocy!

#astronomiaodkuchni #astronomia #pracbaza
Pobierz Al_Ganonim - Hej Astromirki,

Nocna zmiana zaczęła się wyśmienicie. Od pierwszych z...
źródło: comment_nJKkrZyi0rUigdjV9MnhDJ8JmCEYYCLD.jpg
  • 8
@Kulturalny_Jegomosc90: Śmiesznie asymetryczna zmiana blasku. Szybciej rosło niż maleje. Na ten momen ciężko stwierdzić, czy to jest gwiazda pulsująca, czy może układ podwójny zaćmieniowy. Trzeba poczekać jeszcze kilka godzin, żeby mieć więcej pewności. No i znowu trzeba będzie wymyślić mu jakąś nazwę roboczą. Krzywa blasku poniżej.

@niewieszocb: IAU zrobiła zjazd z rozmachem, nie ma co. Chociaż trochę bardziej przypominało to skrzyżowanie konferencji z targami. Bardzo dużo stanowisk z producentami instrumentów
Pobierz AlGanonim - @KulturalnyJegomosc90: Śmiesznie asymetryczna zmiana blasku. Szybciej ros...
źródło: comment_0yXnD3ytLOBDfmp5gL3uLZ3lpfyMWh9k.jpg
@Al_Ganonim Mega ciekawy wpis. Jestem ciekawy co to tak naprawdę jest. Możliwe jesteśmy świadkami odkrycia czegoś nowego. Ogólnie fascynują mnie niepojęte wielkości sił i innych jednostek towarzyszącym zdarzeniom w przestrzeni kosmicznej. Rozwijaj wątek aż do końcowej tezy i wyników pomiarów. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań i badań. P.S Wiedeń piękne miasto ( ͡º ͜ʖ͡º)
Sytuacja rozwinęła się na tyle ciekawie, że komentarz wyszedł dość długi :D i zdecydowałem się wkleić go jako osobny wpis: https://www.wykop.pl/wpis/35974643/sytuacja-zrobila-sie-jeszcze-ciekawsza-obiekt-najp/

@windforce: Moje proste skrypty są shellowe (bash), chyba że muszę pracować z jakimiś starymi kodami, to wtedy C lub Fortran. W tej chwili będę musiał przepisać jeden z moich skryptów do Pythona. Nie za bawdzo widzę sens w udostępnianiu kodu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Otwórz plik,