Wpis z mikrobloga

#astronomia #astrofoto

Mircy jaki teleskop na początek? Wiem że pytanie wielokrotnie zadawane, ale czy uda się skompletować coś konkretnego, żebym się nie zawiódł do 2,5tys. cebulionów?
Generalnie chciałbym pooglądać sobie obiekty z katalogu Messiera. Żadne astrofoto na razie, bo mnie nie stać, może kiedyś, także teleskop typowo do oglądania bezpośredniego.
  • 10
@KnobGoblin: Za 2500 masz już spory wybór. Ja bym poszukał używanej dziesiątki Dobsona z okularami. Jak będziesz miał szczęście, to wyhaczysz nawet dwunastkę. Pamiętaj tylko, że Dobsony to kobyły ważące ponad 30 kilogramów, więc do transportu teleskopu potrzebujesz samochodu.
@KnobGoblin szukaj marek Sky Watcher - Synta, GSO i Meade, ogólnie najlepiej uzywany, ludzie dbają o sprzęt. Najważniejszy jest stan optyki - lustra by były w porzadku. Potem dobierzesz okulary: 30-20mm to ogniskowe do malych powiększeń i duzych pól, 19-10mm to srednioogniskowe, np. do zwartych gromad gwiazd i mgławic planetarnych, 9-4 mm to wielkie powiększenia na planety, czy kratery na Księżycu. Po jednym z kazdego przedziału przyda się mieć. 12 cali bedzie