Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #kosmos #astronomia urodzone najpóźniej na początku lat 90. Pamiętacie kometę Hale-Boppa? To było gdzieś na przełomie lat 96/97. Pamiętam, że jako gówniak, regularnie siadałem wieczorami przy oknie i ją oglądałem.
Była bardzo jasna i często widoczna. Dlatego zaskoczyło mnie że większość moich rówieśników w ogóle nie pamięta tego wydarzenia.
Btw ma ktoś może jakieś autorskie zdjęcia tej komety?
watchtek - Mirki spod tagu #kosmos #astronomia urodzone najpóźniej na początku lat 90...

źródło: comment_stuhsol7ySRGC8fqFRx0vER3AaBKoe9N.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jedno z wyraźniejszych wspomnień z czasów gówniactwa. Pamiętam jak z rodzicami wracaliśmy wieczorem z imienin jakiejś ciotki, a ja cały czas przyklejony do szyby oglądałem jak przemierza nieboskłon, kometa widoczna dosko ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@watchtek: Też tego nie pamiętam. Miałem wtedy 7 albo 8 lat. Nie interesowałem się wtedy takimi rzeczami. A też nikt mi tego nie pokazał. z 97 to pamiętam powódź w Polsce.
  • Odpowiedz
@watchtek: Tate bardzo fajnie mi o tej komecie wtedy opowiadał i zabrał mnie kilka razy na oglądanie jej przez loretkę. Uwielbiałam tematy kosmosu, rakiet, gwiazd i dzielnych kosmonautów jako dziecko. Pamiętam te rozważania z tatą, jaka to technologia będzie rozwinięta w roku np. 2020 :P Trochę naszych przewidywań się sprawdziło, a trochę nas fantazja poniosła. Heh, fajne to były lata. Nostalgłam (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@watchtek: pamiętam, mialem wtedy ~10 lat. Juź wtedy trochę interesowałem się astronomią, całkiem możliwe ze to ta kometa sprawiła że zacząłem się interesować tematem, ale niestety nie pamiętam. Jedno wspomnienie z tamtego wydarzenia to zbiorowe samobojstwo czlonków sekty ktorzy wierzyli ze przeniosa sie ddzięki temu do statku kosmiczbego ktory leci za kometą. Ztamtego okresu (ok2000)pamiętam jeszcze koniunkcję 3 planet ktora robila niesamowite wrazenie.
  • Odpowiedz
@watchtek: Pamiętam, wchodziłem często z mamą. Chyba od tego czasu interesuje się astronomią. Także spotkałem się z tym że większość moich rówieśników nie pamięta :(, jestem rocznik 88. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@watchtek pamiętam, w grudniu będzie kolejna dość jasna kometa, juz teraz ma 14 mag a w ciagu 1.5 miesiąca pojasnieje do około 3 magnitudo, czyli nawet z małego miasta da się ją zobaczyć :)
Btw. Na zdjęciu widać Andromedę i Kasjopeję jakby coś;)
  • Odpowiedz
Pamiętam kilka momentów gdy ją oglądałem, wychodziłem w miejsce bez latarni za blokiem, ale nie prowadziłem jakiś specjalnych obserwacji. Bardziej już zapamiętałem powódź czy zaćmienie słońca w 1999.
  • Odpowiedz