Wpis z mikrobloga

Dzień dobry!
Szanowni Mircy, szukam dystrybucji #linux dla siebie. Mam wieloletnie doświadczenie z # ubuntu i # debian, liznęłam # fedora . Teraz szukam czegoś innego - chcę się jak najwięcej o linuxie nauczyć przy okazji użytkowania. Dlatego też waham się między #gentoo i #archlinux jako, wydaję mi się, najbardziej wymagającymi od użytkownika wiedzy o linuxie. Dobrze kombinuję? Który będzie lepszy?
Tak, znam podstawowe różnicę między nimi i wiem, że w gentoo więcej czasu spędzę na kompilowaniu niż obsłudze systemu.

Obrazek dla atencji, z góry dziękuję.
d3lrb3A - Dzień dobry!
Szanowni Mircy, szukam dystrybucji #linux dla siebie. Mam wie...

źródło: comment_A4u26hKA3huffRM3BbPI12keLzUGFsg3.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@d3lrb3A: jeśli wychodzisz z piwnicy do ludzi, to arch. Jeśli siedzisz w piwnicy i #!$%@? syfy z pięty #pdk to gentoo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak całkiem poważnie, to IMO trzeba mieć bardzo mocne powody, by zacząć używać gentoo na codzień lub w ogóle, np. archaiczny/specyficzny sprzęt, robienie własnej dystrybucji (jak np. ChromeOS).
Arch pozwala się skupić na tym, co jest istotne. Jest prosty, schludny.
  • Odpowiedz
Tak całkiem poważnie, to IMO trzeba mieć bardzo mocne powody, by zacząć używać gentoo na codzień lub w ogóle, np. archaiczny/specyficzny sprzęt, robienie własnej dystrybucji (jak np. ChromeOS).


@superolcc: Jedną z motywacji jest wiek laptopa na który chcę to wgrać. Główną motywacją jednak jest chęć głębszego poznania systemu. Chociaż dłubanie przy flagach kompilacji jak na razie mnie trochę przeraża.

FreeBSD se walnij cwaniaczku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@d3lrb3A: polecam openSUSE, Leap 15 ze snapem - gdy coś sknocisz - przywracasz ostatni snap.
Do tego jest na bazie Enterprise więc się uczysz przydatnych rzeczy (dokumentacja też dobra, chociaż nie nastawiona na rozwiązywanie problemów, jak ArchWiki, ale na opanowanie i zrozumienie zasad). Repozytoria bogate, w zasadzie każdą aplikację da się znaleźć bądź samodzielnie otworzyć własny OBS i budować paczki, jakich potrzeba.
  • Odpowiedz
Gentoo jest dość #!$%@?, każdą paczkę musisz ręcznie kompilować.


@Wh1ter0se: niczego ręcznie nie kompilujesz, to nie LFS. Najlepsze porównanie, jakie mi przychodzi do głowy, to tak, jakby mieć Archa z samym AUR-em. Tak, wszystko się kompiluje, ale w tle, a użytkownika to nie musi obchodzić — może, jeśli ten chce np. patchować pakiety czy zmieniać konfigurację, ale nie musi.

@d3lrb3A: nie ma dużej różnicy jeśli chodzi o poziom wiedzy,
  • Odpowiedz
@qdt2k: Tak samo jak w debianie i ubuntu. I przeklikałabym przez instalacje tak jak zwykle. A teraz nauczę się jak to w sumie naprawdę wygląda ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@d3lrb3A: Co poradzić. Mój komputer domowo-zawodowy to wyłącznie Linux (z W7 na VBoxie na wyjątkowe okazje, gdy potrzebuję uruchomić Battery Design Studio) i po wielkich wtopach Archa/Antergosa i toporności Ubuntu i mutacji wróciłem do openSUSE i nie mogę się go nachwalić. Nie wywalił się ani razu przez 2 lata, przeszedł dwa gruntowne distro-upgrady (42.1 -> 15.0 i Tumbleweed->15). Jeśli się korzysta z komputera by zarabiać pieniądze to szkoda czasu na walkę
  • Odpowiedz
Jeśli się korzysta z komputera by zarabiać pieniądze to szkoda czasu na walkę z jakimiś pierdołami, a tych z Archem jest za trzęsienie.


@qdt2k: Dlatego też przeznaczyłam na potrzeby nauki starego laptopa a nie główną stację roboczą.

Instalacja jest może klikalna ale w pełni wyjaśniana, co się dzieje i po co. No i można podejrzeć, jak co wpłynie na konfigurację przed jej uruchomieniu.


@qdt2k: Owszem, ale nie zobaczę JAK to
  • Odpowiedz
@d3lrb3A: To nie mam więcej pytań. Oddaję Archowi pokłon za Wiki z opisami, jak rozwiązywać większość typowych problemów linuxowych. Ale nadal będę się kurczowo trzymać Susła.
Powodzenia.
  • Odpowiedz
Oddaję Archowi pokłon za Wiki z opisami, jak rozwiązywać większość typowych problemów linuxowych.


@qdt2k: Źle mnie zrozumiałeś. Sprawdzam jedynie co mam zrobić a nie jak. Do tego dochodzę sama/czytam manuale. Inaczej się nie nauczę.
  • Odpowiedz
@d3lrb3A: Dobrze zrozumiałem. To był pokłon niezależny. Manual manualem (chociaż czasem oczy łzawią od tego, jak sprawa jest opisana), ale archowe Wiki podpowiada rozwiązania rzeczy, których twórcy dokumentacji nie uwzględnili. Do dziś mam w bookmarkach linka do tematu obsługi rozdzielczości 4k na Arch Wiki, na podstawie których pisałem własne reguły do przełączania ustawień wszystkich toolkitów gdy laptop był podłączany do zewnętrznego monitora albo startował tylko z matrycą.
  • Odpowiedz
@d3lrb3A:

linux subsystem for windows

Windows Subsystem for Linux jak już, zresztą to tak naprawdę jest Windows Subsystem for GNU, bo tam żadnego Linuksa nie ma
  • Odpowiedz