Wpis z mikrobloga

#programowanie #sql #bazy-danych #bigdata #analityk
Zapraszam na 12 odcinek darmowego kursu programowania baz danych Oracle SQL.
Jeśli chcesz się dowiedzieć:
- po co sortować dane w bazie?
- czym jest instrukcja order by i jak jej używać?
- czy sortowanie używamy wyłącznie ze względów estetycznych?
- jak uniknąć błędów, które mi zdarzyło się popełniać?
to zajrzyj na YT:
nieinformatyk - #programowanie #sql #bazy-danych #bigdata #analityk
Zapraszam na 12 ...
  • 14
@nieinformatyk: masz wyłączone wiadomości więc spytam tutaj: po co to robisz?

Oczywiście masz plusa, bo czemu nie i generalnie propsuje. Sam zastanawiam się nad przygotowaniem kursu online (z zupełnie innej tematyki) i ciężko mi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Stąd i moje pytanie o Twoje motywacje do pracy nad takim projektem :)
@Krever: pogrzebie zaraz w ustawieniach, ale nie blokowałem możliwości kontaktu ze mną :) Powodów jest kilka, sam pomysł tworzenia takich materiałów narodził się jeszcze kilka lat temu, gdy sam rozpoczynałem naukę z programowaniem. Pamiętam jak trudno mi było zaczać, bo cięzko było znaleźć dobry materiał do nauki. Postanowiłem sobie, że jak nauczę się Oracla to zaczne tą wiedzą dzielić się z innymi :) Mam pomysł w jakim chciałbym by ten kurs
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nieinformatyk: najłatwiej pokazywać podstawy SQL, a potem znowu podstawy np. PL/SQL lub T-SQL. To jest zmora internetowych kursów i jest tego masa.

Przed przejściem z SQL do czegoś nowego powinien być dokończony temat zaawansowany SQL. Bo selecta i inserta, to każdy głupi umie zrobić. Ale jak zrobić to, żeby było dobrze i wydajne, to już ze świecą szukać.

A przecież w praktyce do tego służy baza danych, żeby w niej dużo
Każdy z systemów zarządzania relacyjną bazą danych jest oparty o standard SQL (nazwijmy go oryginalnym sql-em). W tej kwesti wszystkie inne sql-e nie tylko mogą, ale i muszą być spójne. Reszta to już dowolność producenta oprogramowania. "Przeskoczenie" nie będzie stanowiło problemu, bo cała logika jest dokładnie taka sama. Problemem zanim się wdrożysz w nowe środowisko będzie co najwyżej przyzwyczajenie się do trochę innej składni (podobne nazwy, np. funkcji). Każdy z systemów ma
@mk321: dziękuje za Twój komentarz. Odniosę się do Twojej wypowiedzi w punktach, to będzie czytelniej:
1. To nie kwestia łatwości, tylko naturalna kolej rzeczy w nauce czegokolwiek, nie tylko programowania. Zaczynasz od podstaw a im dalej w las tym uczysz się trudniejszych rzeczy. Kurs powstał z myślą o osobach, które nie mają w ogóle do czynienia z bazami danych lub w ogóle informatyką i stawiają dopiero pierwsze kroki.
2. Pełna zgoda
@nieinformatyk:

1. Zgadzam się, że uczymy się najpierw najprostszych rzeczy, a później trudniejszych. Tylko tych najprostszych najłatwiej się nauczyć, bo:
- są najprostsze,
- jest najwięcej materiałów, z dwóch powodów:
a) Jak ktoś robi kurs, to zaczyna od podstaw, a potem przechodzi do bardziej zaawansowanych rzeczy. Trudno zacząć od razu od zaawansowanych (no bo od jakiego poziomu zacząć? skąd pewność, że to co założymy, że ktoś umie, to rzeczywiście umie?). A
@nieinformatyk:

4.

optymalizacja jest bardzo ważna, ale takiej wiedzy nie wymaga się od początkującego


od początkującego nie. Ale czym będzie twój kurs? Co będzie następnym zagadnieniem? Mam wrażenie, że chcesz przeskoczyć znowu do innego tematu, który już nie będzie potrzebny tej samej osobie.
Droga jest taka: ktoś uczy się pisać jakkolwiek podstawowe zapytania -> rozumie jak one działają i co robi -> uczy się je pisać wydajnie.
Dopiero po przebyciu tej
@mk321: mozna przyjac ze jest zasada optymalnego wybierania danych i filtrowania tabelek, podobna do sposobu uzycia tranzystora tj. malym pradem w obwodzie sterujesz duzym pradem w drugim obwodzie wiec w bazach malym zestawem danych filtrujesz duzy zestaw danych, najgorzej ze aby zrobic taki kurs w ktorym szlo by pokazac optymalizacje na danych jest problematyczne, bo kazdy sql dev jako tako pracuje na zestawie danych chronionych.