Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#!$%@? mnie już strzela. Jak znaleźć prace junior programisty w Warszawie? Ostatnio jakiś kuc na wykopie stwierdził, że nie będąc studentem PW/UW nie ma szans już na bycie programistą. 4programmers podobnie, tylko, że tam czytam, że obecnie na wejście w rynek jest za późno, bo chętnych jest za dużo i firmy mogą przesiewać CV wybierając samych studentów topowych uczelni. Masakra, jak przez 2 lata marketingu szkół programowania wejście na rynek pracy zostało tak utrudnione. Byłem na targach pracy ostatnio i firmy poszukujące studentów, uwaga, szukają ludzi z doświadczeniem.

Czy naprawdę nikt nie rozumie, że to całe poletko IT to outsourcing i jak nie będą przybywać nowi ludzie to się wszystko stąd zawinie? Co za #!$%@? rynek. Januszerka ta sama co w innych zawodach. "noo mlask mlask kwiiiii bardzo fajne CV, rozmowa super, ale nie masz doświadczenia więc #!$%@?...aaa.. pierwsza praca? no nie masz doświadczenia #!$%@?" a potem "ehh nie ma pracowników, no skąd mam ich wziąć bo te studenty nic nie potrafią". Mam kolegów studentów 2-3 rok różnych uczelni: PW/UW/WIT/PJATK i problem jest ten sam - nikt nie chce studentów, a co dopiero samouków. Coraz mniej ludzi na roku pracuje. Coraz częściej spotykam przypadki, gdzie dopiero ktoś po magisterce prace znajduje. Jak się wyróżnić w takim tłumie przebranżawiaczy?

#programowanie #pracait #pracbaza #januszebiznesu #naukaprogramowania

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Nie siedź w domu w ferie i w wakacje
  • 85
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: z innymi dziedzinami jeszcze gorzej. przecież kiedyś ktoś po studiach chemicznych, czy medycznych, ekonomicznych to był ktoś, obecnie bardzo znaczenie tych specjalizacji spadło i spada nadal.
a inne zawody? obecnie grafików jest tak dużo, że za bardzo nawet nie opłaca się cokolwiek w tym kierunku robić, bo ludzie robią niemalże za darmo,
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Dużo osób idzie w IT to muszą jakoś odsiać 1k CV. Znowu studia mają jako taki wyznacznik skillsów i dodatkowo ścieżka kariery wielu osób nie zaczyna się już od stanowiska juniorskiego tylko staż->junior->..
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Gadałem wczoraj na ten temat z osobą z HRu. Generalnie ze studenciakami nie jest źle, ale im wcześniej zaczynasz aktywność pozalekcyjną (koła naukowe, staże etc.), tym lepiej dla Ciebie w procesie rekrutacji. To nie jest tak, że firmy nie szukają młodych. Po prostu fajnie by było, gdyby robili coś więcej poza studiami, głównie ze względu na połowiczną użyteczność tego, co na studiach się wykłada
  • Odpowiedz
Brak wymagań na juniora to już chyba mit. Jak nie masz poleceń i znajomości, to darmowa praktyka -> staż -> junior. I trwa to ~rok.
  • Odpowiedz
  • 6
Nie ogarniam. Znalazłem pracę po samym technikum informatycznym. Wystarczyło pokazać w portfolio, że samemu się uczę i robię coś (jak dla początkującego) ciekawego. Mam też dwóch kolegów którzy zrobili podobnie (ja i jeden z nich front pod web, drugi c++). Wiadomo, że pierwszej pracy się trochę szuka, ale nie mówmy że się nie da. Moje doświadczenie w każdym razie pokazuje coś innego.
  • Odpowiedz