Wpis z mikrobloga

Symbol zapisany na tarczy zegarka to cyfra, opisująca liczbę.


@makrofag: Tak, symbol to cyfra, ale pojedyńczy symbol I, a nie IIII. Podasz jakieś poważne źródło, definiujące 3333 jako cyfrę?
  • Odpowiedz
@Golem_Piotr: Jasio miał 5 patyczków, dostał 7 patyczków od Zosi - więc ma teraz 12 patyczków, nadążasz?
Posiadana przez niego ilość patyczków to liczba - wynik działania matematycznego, dodawania i jest wielkością abstrakcyjną, zawierająca się w umowym zbiorze liczb naturalnych.
Jesteś ze mną?
Ale jeśli poprosimy Jasia, żaby zapisał na kartce ilość posiadanych patyczków, to 12 staje się cyfrą - graficznym przedstawieniem tej abstrakcyjnej wartości.
Tu masz opracowanie na ten temat, kierowane do dzieci, prościej się już nie da:
Kształtowanie pojęcia liczby u dzieci w młodszym wieku szkolnym mgr
  • Odpowiedz
@makrofag: No kierowane dla dzieci, prościej się juz nie da.

Dla zrozumienia różnicy między liczbami a cyframi w matematyce można wyobrazić sobie analogicznie do języka polskiego, iż liczby odpowiadają słowom, a cyfry literom. Do zapisania wyrazu używa się liter podobnie, jak do zapisywania liczb używa się cyfr. Z tych samych liter można utworzyć różne wyrazy przez zmianę ich kolejności na przykład: słowa „sok” i „kos”. Analogicznie z tych samych
  • Odpowiedz
@makrofag: no rozumiem, dlatego pytałem cię o definicję liczby jaką stosujesz. W gruncie rzeczy liczba jest tylko abstrakcyjnym obiektem, który jedynie jakoś sobie zapisujemy, niemniej miałbym pewne opory przed tym, żeby kategorycznie stwierdzać, że zapisana za pomocą cyfr liczba w gruncie rzeczy liczbą nie jest (bo poza tym że nie widzę takiej potrzeby, to na pewnym poziomie abstrakcji się nią staje, skoro temu zapisowi przypisujemy w sposób jednoznaczny ten abstrakcyjny
  • Odpowiedz
@BarekMelka: wiemy już, że z matematyki i logiki jesteś noga, teraz dochodzi do tego czytanie ze zrozumieniem.
Liczba od cyfry różni się tak, jak słowo "pomyślane" od słowa pisanego.

Cyfra jest znakiem graficznym. Cyfr rzymskich jest sześć: I, V, X, L, C, M.

Liczba oznacza "stan liczebny" albo pojęcie, którego treścią jest wynik liczenia wyrażony zwykle cyframi. Liczba odnosi się więc do rzeczy "policzalnych", przedmiotów (żywych i martwych), które
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik: Tak, napisałem z błędem i mam tego świadomość, specjalnie chciałem uniknąć słowa "liczba" przy tłumaczeniu, bo pewnie byście się pogubili. Jak widać miałem rację :)
  • Odpowiedz
masz info o D w przypisie na stronie, do której linka podałem, nie chciałem wam wprowadzać naraz zbyt wielu pojęć.


@makrofag: wiesz, jesteś jak szesciolatek odkrywający świat dorosłych... Jeszcze dużo nauki przed tobą. Jak już znalazłeś definicje, z którymi się zgadzasz*, to przeczytaj sobie od początku cały wątek i zacznij przepraszać ludzi za głupoty, które w nim wypisywałeś.

*Osobiście proponowałbym ci korzystanie z definicji słownikowych ze strony sjp.pwn.pl lub z
  • Odpowiedz