Wpis z mikrobloga

@Nolshor: @JohnnyGavlacci: @Dardanel: @WarmWeather: @Acrivec: @wykopiwniczanin: @pszemo98: @makrofag: @kissandfly: @NaMorzaDnie: @Piottix: @hetvai7: @Pomeluch: @szybciutki:
No i udało się znaleźć informacje na ten temat. Zapis IIII jest zapisem starszym (pierwotnym), drugi zapis powstał gdy rzymianie dla uproszczenia wprowadzili litery C, V itd. Stąd prościej było zapisać 4 poprzedni odejmowanie jako IV. Tych pionowych kresek używali rzymianie, ale kiedy pojawiły
@Wysztiglowany: nie uważam żebym się zbłaźniła, wystarczy trochę poczytać w internecie i są dwie strony medalu. Ja na przykład nie wiedziałam o tym starszym zapisie czwórki, ale mogłam tego nie wiedzieć. Jedni uważają że ten sposób zapisu jest nie poprawny gdyż jest starszy, ja na przykład opowiadam sie po tej stronie, ale są inni którzy uważają na odwrót. I okej szanuje też ich zdanie. Więc nie rozumiem po co to ciśnięcie
Akurat IIII i IV to liczby, ale nie cyfry, weź się nie ośmieszaj.


@Golem_Piotr: XD

"Wczesne średniowiecze używa wyłącznie cyfr rzymskich, na ogół nie zmienionych, tylko cyfry 4 i 9 są pisane częściej IIII, VIIII"