Wpis z mikrobloga

gdy państwo wysyła psa w kosmos, a jego obywatele głodują


@Gumaa:
Ale nie oceniaj USA tak surowo.

According to a USDA report, 14.3% of American households were food insecure during at least some of 2013, falling to 14% in 2014. The report stated the fall was not statistically significant. The percentage of households experiencing very low food security remained at 5.6% for both 2013 and 2014
W latach 60tych nie było głodu w ZSRR.


@kurczok: Prawdopodobnie był. Przecież te statystyki dot. USA które przytoczyłem, to też nie jest jakiś pomór, tylko "normalne" problemy z niedożywieniem.

No oczywiście że w USA jest gorzej niż w ZSSR.


@Gumaa: Nie. Ale to nie ja zacząłem od wrzucania głodu, jako argument dotyczącego "space race". Ja tylko podrzuciłem legitne statystyki.
@kurczok: pierwsi byli naziści ze swoją rakietą V-2 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zresztą bycie pierwszym w kosmosie nijak ma się do wygranej.

@terion: statystyki zupełnie nie na temat. Inny kraj, inny okres, a nawet inne zagadnienie. No ale mądre zdanie, po angielsku - czyli +10 do retoryki xD
@Gumaa: Niech będzie, że naziści. Nadal nie kapitaliści.
@terion Umówmy się, że jak mówimy o głodzie, to mówimy o umieraniu z głodu. do lat 30tych w ZSRR umierało się z głodu. Później już nie.
Niech będzie, że naziści. Nadal nie kapitaliści.


@kurczok: jak widzisz po początkowych wyprawach na księżyc bardzo długo nic się w tej kwestii nie ruszało. Oba państwa (państwa, nie kapitaliści) roztrwoniły pieniądze, zamiast dać ludziom lepszy standard życia (co w większej mierze tyczy się ZSRR). I jedynym bodźcem do tego wszystkiego była wojna z tymi drugimi, gdy ten bodziec zniknął, zniknął również kosmiczny wyścig finansowany przez państwo.

Teraz dopiero kapitaliści zaczęli brać
Umówmy się, że jak mówimy o głodzie, to mówimy o umieraniu z głodu


@kurczok:
To w takim razie w USA też nie ma głodu i cały mój początkowy żarcik traci sens.

Ale żeby w USA głodować to chyba trzeba się postarać


@ReggieSomething:
Jak widać te 14% się stara. Statystyki są z wikipedii jakby ktoś pytał

statystyki zupełnie nie na temat.


@Gumaa: Aha. Ale głód juz był na temat lotów
Teraz dopiero kapitaliści zaczęli brać w tym udział, bo ma to jakiekolwiek uzasadnienie ekonomiczne i nie jest zwyczajnym wyrzucaniem pieniędzy w błoto.


@Gumaa:
No bo wiadomo że jakby nie loty państwowe od lat '60 to by Elon całą technologie rozwinął... Teraz ma sens ekonomiczny bo
1. Większość technologii już jest
2. NASA specjalnie "rozkręca" ten rynek pompując w niego pieniądze poprzez m.in kontrakty, żeby komercyjnymi lotami zajęły się firmy prywatne, a
@grabsoon: Podatki to umowa społeczna. Okradał to kiedyś król ze swoją gwardią, gdy siłą zabierał poddanym pieniądze. Teraz żyjemy w demokracji i na mocy umowy społęcznej wpłacamy część zarobionych pieniędzy do wspolnego worka by rtealizować interesy wspólne. Podatki wprowadzają legalnie wybierane partie przez naród.