Wpis z mikrobloga

Kupujesz telefon za 3000zł? i fajnie
Wolisz xiaomi za 500? też fajnie
chodzisz do kościoła? no spoko
Nie wierzysz w Boga? no też spoko
Popierasz lgbtqwerty? a popieraj
Jesteś bardzo na prawo? bądź
Jesteś za niedzielą bez zakupów? ok
Nie chcesz żeby Ci narzucali coś odgórnie? ok
tagujesz na nocnej? no i spoko
nie tagujesz na nocne? spoko, czemu nie

Każdy jest inny. Słowem kluczem jest empatia . To, że Ty masz takie a nie inne postrzeganie świata, nie znaczy, że jest ono w 100% właściwe, zawsze warto wyobrazić sobie tą drugą stronę, człowiek który się zamyka wyłącznie na swoje poglądy nie rozwija się.Bycie radykałem jest proste, życie w swojej małej bańce wydaje się wygodne ale na dłuższą metę można się udusić w niej. Warto wysłuchać drugiej strony, merytorycznej dyskusji, argumentów. Nawet jeśli się nie dogadacie to może to rzucić nowe światło na Twój punkt widzenia.


#przemyslenia #przemysleniazdupy #xiaomi #samsung #iphone #religia #lgbt #korwin #tagujenanocnej #tagujetogowno #nocnerozkminy #zwiazki
  • 94
Ja mam osobiście ambiwalentny stosunek do tej ustawy.


@masz_fajne_donice: no a ja jestem przeciwko, uważam ją za niemoralną (bo ja prywatnie w dupie mam czy zrobię zakupy w niedzielę ale po ludzku mi żal wszystkich studentów którzy chcą w niedzielę dorobić w galerii handlowej a teraz nie mogą) i mogę sobie nazywać ludzi którzy ją popierają zamordystami a w mniej oficjalnych rozmowach też idiotami którzy nie widzą dalej niż czubek własnego
@sakfa: Nie wiem skąd masz zdanie, że ten zakaz dyktowany jest religią, choć się domyślam. Ja natomiast nie widzę, żadnych racjonalnych argumentów za tą tezą.
Pisałem o tym wyżej. Nie odniosłeś się do tamtych argumentów. Przy okazji, skoro przywołałeś przykłady zagraniczne, co sądzisz o prawie całkowitym zakazie handlu w niedziele w Niemczech? Logiczny, czy nie?
co sądzisz o prawie całkowitym zakazie handlu w niedziele w Niemczech


@toshie: nie wiem czym jest podyktowany bo nie znam niemieckiego procesu legislacyjnego, nie śledziłem argumentów wymienianych gdy zakaz był wprowadzany i nie znam motywacji wprowadzających go. Najprawdopodobniej zakaz jest nielogiczny, ale niech wypowie się jakiś zorientowany Niemiec lub znawca niemieckiego prawa.

Natomiast googlajac na szybko:

https://www.thelocal.de/20171027/why-does-germany-have-such-strict-opening-hours-on-sundays

After the first country-wide laws on opening hours were set out in 1900, by
Nie wiem skąd masz zdanie, że ten zakaz dyktowany jest religią, choć się domyślam


@toshie: przeczytaj stronę 16 tego druku: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=870

Fundamentalne znaczenie dla ustanowienia niedzieli dniem wolnym od handlu ma doktryna Kościoła katolickiego. W liście apostolskim Ojca Świętego Jana Pawła II do biskupów, kapłanów i wiemych o świętowaniu niedzieli czytamy, że ( .. .)Dzień Pański jak nazywano nie dzielę już w czasach apostolskich cieszył się zawsze w dziejach Kościoła szczególnym
Ankiety były


@masz_fajne_donice: z wklejonych przez ciebie ankiet jasno wynika że 28% pracowników było przeciw. Sorry ale demokracja to nie dyktatura motłochu, należy skonstruować taka legislację żeby uwzględnić interesy 28% ludzi którzy uważają że zakaz nie będzie dla nich korzystny. Dobre prawo to takie w których 56% zwolenników nie będzie musiało pracować w niedzielę, 28% przeciwników będzie mogło a 16% niezdecydowanych zrobi co uzna za słuszne. Nie wiem jakie to prawo,
@sakfa: No nie, mylisz się. Oczywiście zgadzam się, że teksty jak ten cytowany przez Ciebie nie mają prawa się znaleźć w ustawie świeckim kraju, ale ten nie pochodzi z uchwalonej ustawy, a z projektu ustawy, który został napisany przez Solidarność. I sam projekt był kilkukrotnie modifkowany podczas prac komisji, przebieg tutaj: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=870

Tu jest tekst ustawy, która została uchwalona: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/870_u/$file/870_u.pdf
Nie ma w nim ani słowa o religii.

Dałeś tylko argument
Nie ma żadnej możliwości stworzyć prawa, które zadowoli absolutnie wszystkich.


@toshie: absolutnie wszystkich nie, nawet mówi się że dobry kompromis to taki który nie zadowala nikogo ;)

Ale fajnie by było jednak znaleźć prawo które zadowala trochę więcej niż 56%... Zwłaszcza jeżeli dotyczy zakazów o wątłych podstawach merytorycznych. Już nawet nie chce mi się dodawać do tych ankiet że między "uważam że przepisy są dla mnie korzystne" a "przepisy są dla