Wpis z mikrobloga

RECENZJA: MITY NARODÓW EUROPY

Książka „Mity narodów Europy” autorstwa Jana Tettera to kompendium wiedzy o mitologiach europejskich: greckiej, rzymskiej, germańskiej, słowiańskiej, nordyckiej czy bałtyckiej. Tak opisana jest ta pozycja na tylnej okładce. Nie ukrywajmy – biorąc książkę do ręki nie spodziewajmy się wielkiego opracowania. Dosłownie dzieło potraktować należy jako kompendium, które oczywiście nie pokrywa w pełnym stopniu wspomnianych mitologii. Jest to temat zbyt wielki, aby zmieścił się na ponad 400 stronach A5.

Książka zawiera ułożone alfabetycznie kolejne postacie, bogów, obiekty, sformułowania, a nawet etnologów czy historyków, którzy według autora są ważni odnotowania. Wszelkie hasła posiadają krótkie i konkretne opisy, które oddają istotę wyrażenia. Niestety słowa nie posiadają oryginalnego zapisu, ale wydaje mi się że można to zrozumieć, jeśli traktujemy pozycję jako vademecum.

Czytając kompendium zauważyłem jednak, że autor popełnił pewne błędy. Między innymi w haśle „labirynt” podaje jakoby odkryto pozostałości tego mitycznego obiektu na Krecie i potwierdzono istnienie tego miejsca. Jest to jednak, moim zdaniem, wyolbrzymienie, gdyż nie napotkałem dotychczas takiego potwierdzenia rewelacji – jedynie informacje o odkopanych korytarzach pałacowych pod ziemią. Inna nieścisłość, którą udało mi się wypatrzeć to sformułowanie „Ostatni Rzymianin”. Autor odnosi je do niejakiego „Acejusza”. Z tego co mi wiadomo tymi słowami przyjęło się określać Flawiusza Aecjusza. Takich błędów pojawia się niestety więcej. Nie odnotowałem ich jednak, gdyż lektura haseł encyklopedycznych jest dla mnie dość monotonna. Z pewnością o wiele ciekawsze są pozycje: Wandy Markowskiej, Zygmunta Kubiaka czy Jana Parandowskiego.

Tym czego mi brakowało jest brak słowa wstępu. Nie ukrywam, że kilka zdań od autora pozwoliłoby nam go lepiej poznać oraz zrozumieć lekturę. Osobiście nie znałem wcześniej Pana Jana, ani jego twórczości i wiedzy o legendach oraz historii. Może to moja ignorancja; jednak przyzwyczaiłem się że książka posiada kilka słów od pisarza, a najlepiej źródła lub bibliografię, po które warto sięgnąć chcąc zaspokoić swoją dalszą ciekawość.

Może moja opinia jest zbyt krytyczna, jednak nie ukrywam że nie widzę by ta pozycja miała większą wartość dodaną. Z pewnością nie można wymagać od kompendium popularno-naukowego zbyt wiele, ale mimo wszystko można było pokusić się o ciut więcej – może dłuższe opisy, może więcej haseł, może mniej błędów. Pewnym jednak jest, że osoby zafascynowane mitami i historią, albo szykujące się na egzamin / test znajdą tutaj coś dla siebie.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/mity-narodow-europy/

#ksiazki #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym
IMPERIUMROMANUM - RECENZJA: MITY NARODÓW EUROPY 

Książka „Mity narodów Europy” aut...

źródło: comment_iLnCzHqhAqUBuBhTu9pbHuVug6ZoP3R1.jpg

Pobierz
  • 1