Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś przybliżyć założenia postulowanego przez Bella superdeterminizmu wynikającego z mechaniki kwantowej? Chciałbym to zrozumieć, z których wyprowadzeń wzięła się ta koncepcja?
Od dłuższego czasu dręczy mnie dylemat determinizmu, jednak moja wiedza nt. fizyki nie wykracza poza popularnonaukowe książki Hawkinga, Kaku czy Penrose, z których i tak często wielu rzeczy nie rozumiem. Dlatego nie odsyłajcie mnie do wikipedii czy google.
Na mój rozum:
1. nie da się, na chwilę obecną, stwierdzić czy rzeczywistość jest zdeterminowana
2. jeśli jest, to istnieje wciąż nieodkryty wzór na każdą ewentualność (zdarzenie) we wrzechświecie
3. jeśli rasa ludzka odkryje ten wzór, to też to jest zdeterminowane (jak wszystko, np. wasze odpowiedzi na ten mój wpis)

Dobrze rozumiem? Drążąc temat odkryłem pojęcie superdeterminizmu, przybliży ktoś? Wiem, że jest tu kilka osób, które świetnie wykładają tematy związane z fizyką, liczę na was mireczki

Czy może jest tak, że jakieś wyprowadzenia jednoznacznie przeczą teorii totalnego determinizmu rzeczywistości i są składową wiodącej interpretacji MK?

#fizyka #mechanikakwantowa #nauka #filozofia
  • 13
@chrzandofrytek: Co to ma do rzeczy? Na mój rozum obliczalne wtedy byłoby to, co stanie się w przyszłości. Co pociąga za sobą wiele zwariowanych konsekwencji ale mniejsza o to. Nie kwestia samego wzoru mnie interesuje, bo nawet jeśłi on istnieje, to może nigdy nie zostać odkryty. Bardziej chodzi mi o sprawę superdeterminizmu w MK.
@CREAMY_SUPERIOR:

Nie ma konkretnej, naukowo udowodnionej, odpowiedzi na żadne z tych pytań które zadałeś.
W świecie kwantowym rzeczywistość nie istnieje ( w naszym ludzkim rozumieniu i w naszej percepcji )

Chociaż ciekawostką co do Bella jest to że on przed tym jak ogłosić swoje "nierówności " był zafascynowany Teoria de Broglie’a-Bohma i ideą "fali pilotującej" któa ma inny pogląd na zjawiska kwantowe.

Teoria de Broglie-Bohma, stwierdza, że rzeczywistość jest zarówno falą,
W świecie kwantowym rzeczywistość nie istnieje

Chodzi o pomiar?
https://ciekawe.org/2015/11/07/rzeczywistosc-nie-istnieje-chyba-ze-zaczniemy-ja-mierzyc/

Teoria de Broglie-Bohma, stwierdza, że rzeczywistość jest zarówno falą, jak i cząstką.

Ta, był kilka dni temu na głównej tekst o smoku. Eksperyment Wheelera.

Co jednak z tym determinizmem, co na ten temat mówi MK.
Na mój rozum, jeśli da się przewidzieć (wyliczyć) gdzie spadnie ołowiana kula rzucona z prędkością v o ścianę o parametrach takich a takich, przy takim a takim
@CREAMY_SUPERIOR:

Tak jak napisałem " w świecie kwantowym "

Dla obiektów makroskopowych można raczej powiedzieć że determinizm istnieje.
Dla świata kwantowego to już nie.

To własnie ja dodałem znalezisko o tym Mglistym Smoku i jak poczytasz to tam jest trochę informacji.
Temat obserwacji i Obserwatora to temat rzeka. Ten który to rozwiąże ostatecznie zostanie na podium razem ze Schrödingerem i Hesenbergem a nawet i wyżej.

Ostatnio wybuchła nowa "bomba" w środowisku
@CREAMY_SUPERIOR: Żeby zrozumieć ocb z superdeterminizmem trzeba wiedzieć co nieco na co on jest reakcją. Fizycy nie są głupi i nieobcy był im pomysł, że losowość MK jest tylko pozorna (wśród nich był m.in. Einstein). Nazwali to teorią zmiennych ukrytych. Bell położył fundament pod możliwość doświadczalnego sprawdzenia jak to rzeczywiście wygląda - jeśli jego nierówności zostaną przez pewien eksperyment pogwałcone to MK jest prawdziwie niedeterministyczna. No i wszystkie późniejsze próby je
@CREAMY_SUPERIOR: przykro mi, to bardziej filozofia niż fizyka, gdzie mi tam do filozofii, przyziemnemu inżynierowi? ¯\(ツ)_/¯

Jeśli ilość materii we Wszechświecie jest stała (a jest?) to stąd "prosta" droga do zdeterminowania rzeczywistości a stąd do przewidzenia przyszłości aż na poziomie kwantów.


Bardzo śmiałe założenie, tego (najprawdopodobniej, bo nie można wykluczyć nic) nie będzie się dało udowodnić. To dlatego, że widzimy jedynie nasz lokalny (swojski ( ͡° ͜ʖ ͡
@CREAMY_SUPERIOR: nie ma czegoś takiego jak jeden wzór na wszystko. wszechświat jest zbyt złożony abyśmy byli w stanie opisać go jednym wzorem. poza tym granica poznania ciągle się zmienia, a to sprawia, że nawet wzory rozwiązujące konkretny problem też ulegają zmianie lub się dezaktualizują. to wszystko co nas otacza nie jest na tyle jednoznaczne i na tyle oczywiste aby można było odpowiedzieć w jednoznaczny sposób na postawione przez ciebie pytania.

Dla
1. nie da się, na chwilę obecną, stwierdzić czy rzeczywistość jest zdeterminowana


@CREAMY_SUPERIOR: Nie jest zdeterminowana według mechaniki kwantowej. Ewolucja funkcji falowej jest deterministyczna - w tym sensie, że opisuje ją równanie różniczkowe, dzięki któremu znasz funkcję falową w chwili t+Δt, wiedząc, jaka była w chwili t. Ale ciągle wyniki pomiarów są nieokreślone, bo funkcja falowa to tylko zbiór liczb określających prawdopodobieństwa.