Wpis z mikrobloga

Ostatnio rozmawiałem na temat regionalizmów ze szwagrem i wywiązał się taki dialog (a muszę dodać że szwagier pochodzi z okolic Podlasia):
Szwagier (S): Na północ ode mnie to dopiero dziwnie mówią, na przykład na głazki mówią jakośtam (zapomniałem jak (,) bo to dziwne słowo było).
Ja (J): Na co mówią jak?
S: Na głazki mówią jakośtam.
J: W sensie że na kamienie?
S: Nie, na drzewo pocięte na kawałki.
J: Masz na myśli knówki?
S: Co?
J: Knówki, a jak porąbane to szczapy.
S: Pierwsze słyszę.
I moje pytanie do Was, jak w waszym rejonie mówi się na pocięte na kawałki drewno? Bo zaczynam myśleć że knówki to też regionalizm (zwłaszcza że mi na czerwono podkreśla).
#podlasie #regionalizm #knowki #lingwistyka
  • 6
@Miczowiec: Podlasie to jakaś alternatywna rzeczywistość, glitch matrixa 0.o
http://spjs.ijp.pan.pl/haslo/index/4289/24867
Knówki ze staropolskiego to jakieś zielsko ale google zwraca podleski internet i oferty drewna na metry lub knówki.
Wygląda jakby knówka była podleską miarą długości lub objętości. Nie wiem jak to przekonwertować na model SI, ktoś z podlasia może poratować 1knówka = ile to centymetrów/ centymetrów sześciennych (lub metrów nie wiem jak gradacja leci).
@Miczowiec: Weź przelicz mi ile to jest metr sześcienny w knówkach zastanawiam się nad jednostą bo widziałem ogłoszenie sprzedaży drewna metr sześcienny 100pln knówki 130pln więc zakładam, że knówka to jest większa miara niż 1m3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bramborak: a to nie jest za metr przestrzenny a nie sześcienny? To tłumaczy różnice w cenie, knówek wchodzi więcej (w masie drewna) na metr przestrzenny niż w balach.