Wpis z mikrobloga

@Onbehalf: wydaje mi się, że wielkiej różnicy nie będzie, bo koszty przecież w działalności i spółce zoo będziesz mieć identyczne. W spółce z o.o. będzie bardziej szczegółowa księgowość, więcej obowiązków, bardziej rozbudowana sprawozdawczość. Podatek dochodowy -> teoretycznie 150k zamiast 190k, ale zysk jest pieniędzmi firmy, jak chcesz wypłacić dywidendę to jest znowu opodatkowany.
@Onbehalf: Umów się w dwóch biurach rachunkowych albo u doradców podatkowych gdzieś blisko siebie. Zapytaj ile za konsultację, połóż im tą stówę czy tam dwie na biurko i zadaj im to samo pytanie a potem wybierz tego, którego odpowiedź bardziej pasuje do tego co już wiesz. Nie dziaduj na wiedzy innych. Na Mirko możesz zapytać jak zaksięgować fakturę za paliwo albo czy ZUS płaci się do 10. czy 15.
@popo_von_kox: ale dlaczego blisko mnie? Nie lepiej szukać przez internet ludzi którzy są wyspecjalizowani? Miałem plan żeby napisać do 3-5 prawników maila z prośba o odpowiedz na kilka pytań oraz zasugerowaniem rozwiązania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Onbehalf: obowiązek prowadzenie księgi handlowej zamiast KPIR pojawia się po przekroczeniu danego progu obrotowego, ale nie jest to równoznaczne z obowiązkiem prowadzenia spółki.

Przejście na spółkę niesie za sobą plusy i minusy.

Plusy:
Niezależność majątku prywatnego od firmowego,
Mniejszy podatek
Bardziej przejrzyste księgi
I inne
Brak obowiązku płacenia zusow

Minusy:
Obowiązek drugiego opodatkowania w przypadku dywidend (można to uniknąć spółką komandytowa)
Większa biurokracja
Potrzeba drugiego wspólnika
I inne

Także ciężko powiedzieć