Wpis z mikrobloga

Ej katolicy, którzy wierzą(XD) w ewolucję, powiedzcie mi: który hominid dostał duszę jako pierwszy? W tabeli okres występowania hominidów. A jeśli Homo, to też który, bo razem z nami (homo sapiens) żyły współbieżnie rodzaje takie jak naandertalczyk, homo erectus itp. Może stopniowo te dusze dostawali? Np. u któregoś załadowało 50% i w połowie do nieba szli. Czy jak?
#bekazkatoli #religia #katolicyzm
Pobierz
źródło: comment_vuqWTN8T58nPjNCOgJMAzkVn8jcsGKwe.jpg
  • 24
@Przegrywek123: jako pierwsi hominidzi duszę posiadali Adam i Ewa. Chociaż wielu sobie nie zdaje z tego sprawy, katolicyzm istnienie Adama i Ewy traktuje dosłownie. Zresztą sama hipoteza mitochondrialnej Ewy i Y-chromosomalnego Adama jest rozważana przez genetykę.
Zresztą sama hipoteza mitochondrialnej Ewy i Y-chromosomalnego Adama jest rozważana przez genetykę.


@brasselOverload: nie tylko rozważana, ale wprost badana. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jest bardzo prawdopodobne, że nie znali się ze względu na odległość czasową. Wg wiki Adama szacuje się na 200-300 tys. lat temu, Ewę 180-580 tys. lat temu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Y-chromosomal_Adam
https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
A czy współczesny orangutan jest człowiekiem?


@Tratak: Nie jest

a od którego momentu zaczęła się ewolucja człowieka?


Hominidy to jakieś ~10 mln lat temu, kiedy rozdzieliły się linie dające początek człowiekowi od linii goryli i szympansów.
@Przegrywek123: Nie mieli duszy bo religia chrzescijanska nie istniała jeszcze XD chrystek nas nie zbawił, znaczy pomijając to bo to #gownozdanie to, przecież nie tak dawno chyba było tak, że nienarodzone dziecko które zmarło albo przed chrztem to niby nie szło do nieba prosto, a potem sobie zmienili więc to kwestia regulacji xD
@Przegrywek123 Dałeś dupy. Gdzie to jest napisane w Biblii?

Stary, katolicyzm to jedno, a książki w rodzaju "Raj utracony" i "Boska komedia" nie są tekstami sakralnymi. Mówię Ci to jako ateista. To Dante wymyślił sobie tę przepustkę do Nieba w postaci chrztu i jakieś farmazony z duszami.
@Tratak: No nie. Bo żadem z tych hominidów nie jest do końca człowiekiem, dopiero homo sapiens nim jest.
A ta dusza, to jak rozumiem taki binarny twór, albo jest, albo go nie ma, czyż nie ?
@PDCCH przez to ja uważam, że dusza "kształtowała" się wraz z ewolucją i gdy powstał (z ewolucji) Homo Sapiens to dopiero wtedy dusza nabrała swego ostatecznego kształtu.
Nie, dusza nie jest tworem binarnym, ma ją każdy czlowiek od początku ewolucji.
Chociaż początek powstania duszy ciężko określić, czy dostał ją człowiek na początku ewolucji, czy w czasie ewolucji, czy w pewnym stadium rozwoju. Zresztą, ja wierzę, że da się pogodzić nauke z wiarą.
Nie, dusza nie jest tworem binarnym, ma ją każdy czlowiek


@Tratak: ja nie mam ;)

No dobra, a kiedy dusza nabiera cech nieśmiertelności, czy nieśmiertelność da się zdefinować jako pojęcie ciągłe ? Można być trochę nieśmiertelnym ?

Jak dla mnie to właśnie dogmat o nieśmiertelności duszy jest tym najbardziej nonsensownym dogmatem katolicyzmu.
Zresztą sama hipoteza mitochondrialnej Ewy i Y-chromosomalnego Adama jest rozważana przez genetykę.


@brasselOverload: Człowieku, te dwa pojęcia nie określają konkretnej osoby w historii. To pojęcie ruchome, oznacza najbliższego wspólnego przodka wszystkich ludzi w danym momencie. Dziś mitochondrialną Ewą jest ktoś inny niż 100 lat temu. Nazwa jest tylko symboliczna.
@PDCCH: Duch, dusza to fala, energia, wibracja. Świadomość nie ginie zgodnie z założeniami Einsteina o zasadzie zachowania masy i energii w tym szczególnej teorii względności dla układów izolowanych jak na przykład mózg. Zgodnie z tą teorią nic nie ginie. Ale pewności nie ma.