Wpis z mikrobloga

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Biblia jest dziełem literackim. Jak każdy tekst zapisany w dowolnej formie. Postrzegając ją bez wykorzystania całej otoczki wiary i przesądów - jest to księgozbiór albo nawet i biblioteka o charakterze nadnaturalnym - fantastycznym. Zabiera zbiór historii które są całkowicie przyziemne oraz zbiór tych, które dla człowieka niewierzącego są abstrakcyjne, dziełem ludzkiej fantazji. Nie potrafimy jako ludzie rozmnażać ryb, zamieniać wody w wino czy też leczyć jak za dotknięciem magicznej
  • Odpowiedz
Nie potrafimy jako ludzie rozmnażać ryb, zamieniać wody w wino czy też leczyć jak za dotknięciem magicznej różdżki.


@Grzabek: potrafimy, może nie jako pojedyńcze osoby, ale już potrafimy!
  • Odpowiedz
@Grzabek: Żeby być książką fantastyczną trzeba być zaliczanym do literatury pięknej. Biblia tak jak mitologia albo książka kucharska nie jest zaliczana do literatury pięknej więc to, że sobie wymyślasz własne definicję tego nie zmieni.

Takie są fakty, swoją wiedzę na temat literatury,


@Grzabek: Fakty są takie, że się wypowiadasz na temat literaturoznastwa nie mając o nim pojęcia. Gadasz o czymś o czym nie masz pojęcia a potem próbujesz
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik: Też zastanawiałem się, czy by nie dodać w nawiasie, że technicznie rzecz biorąc potrafimy, ale uznałem, że "jak za dotknięciem magicznej różdżki" rozwiąże tą grę słowną. Potrafimy klonować, ale wymaga to inkubacji, potrafimy zamienić wodę w wino - ale wciąż wymaga fermentacji. Co do leczenia... nie wydaje mi się, aby medycyna mogła rywalizować z cudami Jezusa ;)

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Psalm jest utworem lirycznym. W biblii jest ich 150.
  • Odpowiedz
poza tym sugerujesz, że Jezus był postacią fikcyjną


@Marek1991: sugerujesz, że nie był?

: w KK kolor Jezusa i matki boskiej jest dostosowany do odbiorców xD W Brazili oni są brązowi i nikt o to nie bóldupi w europie.


@Ignasy: to tylko dowód na to, że dopasują się idealnie do każdego, byle by tylko mieć wyznawców
  • Odpowiedz
Jezus jest postacią historyczną, dobry człowieku.


@Regis_II: żeby to jeden...

W Starym Testamencie występuje wiele osób noszących to imię; do najbardziej znanych należą: następca Mojżesza Jozue[10][11][12], arcykapłan Jozue, syn Josadaka[13][14][15] oraz Jezus, syn Syracha, autor Mądrości Syracha. Imię przetrwało wśród Żydów aż do II w. n.e. – sam Józef Flawiusz wymienia je 10 razy. Współcześnie w wielu językach także występują różne formy tego imienia (forma spolszczona „Jozue”[16]; można się także
  • Odpowiedz
ale ten konkretny


@Marek1991: nie ma żadnych obiektywnych źródeł z lat 0-60 n.e. (czyli do ok. 30 lat po hipotetycznej śmierci tego konkretnego), że istniał. Większość to wzmianki napisane co najmniej100 lat później lub sfałszowane przez chrześcijan (Flawiusz). Jakoś musisz z tym żyć...
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik: Pierwsze z brzegu Dawne dzieje Izraela Flawiusza. Przez uczonych jest uważany za największego historyka tamtych czasów, opisał wydarzenia, które zawiera NT, opisuje nie tylko Jezusa, ale też inne osoby związane z Jezusem i powstaniem chrześcijaństwa. Po więcej zachęcam na wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus

Tak jak już pisałem wcześniej, to nic że są uczeni którzy studiowali życie Jezusa i ogólnie tamten okres przez wiele lat, bo ty na pewno jesteś bardziej doinformowany
  • Odpowiedz
Pierwsze z brzegu Dawne dzieje Izraela Flawiusza.


@Marek1991: toż przecież pisałem o wstawkach chrześcijan do jego opisu. Przyjmuje się, że prawdziwe jest tłumaczenie Agapiosa.

Wersja zachowana u Agapiosa:
„W tym czasie żył człowiek mądry. Jego cnoty były znane wszystkim. Dużo Żydów i pogan poszło za nim – stali się jego uczniami. Piłat skazał go na śmierć krzyżową. Ale uczniowie nadal głosili jego naukę. Opowiadali, że się im ukazał żywy trzeciego dnia po swym ukrzyżowaniu. Być może, iż był On Mesjaszem (możliwe jest też tłumaczenie: był on uważany za Mesjasza), o którym prorocy wiele dziwnych
  • Odpowiedz