Wpis z mikrobloga

Przypomniała mi się sprawa jednego wywiadu w Deutsche Welle sprzed roku-wtedy nie drążyłem tematu aby nie dolewać oliwy do ognia:)
Artykuł dostępny był w trzech językach polskim, niemieckim i angielskim.
Zastanawiające jest to, że wersja angielska przeznaczona dla szerszego grona, nieorientującego się systemie prawnym Niemiec i Polski, została ocenzurowana i został z niej wykreślony następujący fragment:

DW: A jak się mianuje sędziów w Niemczech?

AS: Na szczeblu federalnym mianuje ich komisja ds. powoływania sędziów w sądach najwyższych, która składa się z posłów do Bundestagu i ministrów krajów związkowych. Wybierają oni kandydatów, których mianuje potem minister sprawiedliwości. Wiem, co teraz Pani powie: że w ten sposób w Niemczech rząd i parlament mają jeszcze większy wpływ. Rzeczywiście tak jest. Dlatego nie zaskakuje, kiedy polski rząd argumentuje, że wprowadza reformę na wzór przepisów obowiązujących w Niemczech.

DW: Na czym polega różnica między polską i niemiecką władzą sądowniczą?

AS: System obowiązujący w Niemczech obowiązuje dłużej i dlatego wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi, który pozwala sędziom zachować niezależność w ich pracy. Ponadto w Niemczech jest coś takiego co można nazwać kulturą niezależności. Żaden polityk w Niemczech nie powie, że jakiś sędzia o poglądach politycznych zbieżnych z linią partii, którą ów polityk reprezentuje, ma podejmować decyzje zgodne z wolą większości. W każdym razie taki przypadek nie jest znany.


Jak myślicie
Dlaczego DW ocenzurowało ten fragment w wydaniu przeznaczonym "na zewnątrz"? Przypadek czy zamierzone działanie? Jaki mieli w tym cel?
Jak to świadczy o wolności prasy w Niemczech?
Dlaczego niemiecka rasa prowadzi taką narrację o Polsce, ukrywając niemieckie "standardy" w wymiarze sprawiedliwości? No chyba, ze ocenzurowało się przez przypadek?
Jak to świadczy o systemie Wymiaru sprawiedliwości w Niemczech?
Czy można mówić o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Niemczech?

Uderzający jest też paternalistyczny i wręcz szowinistyczny wydźwięk argumentacji niemieckiej pani prawnik. My możemy mieć taki system prawny bo jesteśmy dojrzali i odpowiedzialni-nie to co ta dzicz ze wschodu. Zwracam uwagę, że jedynym poważnym zarzutem w tym wywiadzie jest skrócenie kadencji sędziów-cała reszta to szowinizm i podwójne standardy a tak mamy pełną analogię do niemieckiego systemu.

Pytanie po za konkursem.
Jakbyście mieli napisać raport na temat niezawisłości sądownictwa w kraju, który będzie użyty do porównania z innymi krajami, tylko na podstawie doniesień krajowych mediów, bez znajomości innych systemów prawnych dalibyście radę zrobić to uczciwie i obiektywnie ocenić w skali od 1 do 10? Czy taka ocena zawieszona w próżni ma sens?

#neuropa #4konserwy #bekazpisu #dobrazmiana #niemcy #prawo #dziennikarstwo #propaganda #wolnesady
  • 3
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:
Faktycznie dziwne. Ogólnie jednak DW nie ukrywa, jak wygląda niemiecki system, a nawet wskazywało jego patologie:
https://www.dw.com/pl/jak-wybierani-s%C4%85-niemieccy-s%C4%99dziowie-do%C5%9B%C4%87-zadziwiaj%C4%85ce/a-39866184

Uderzający jest też paternalistyczny i wręcz szowinistyczny wydźwięk argumentacji niemieckiej pani prawnik. My możemy mieć taki system prawny bo jesteśmy dojrzali i odpowiedzialni-nie to co ta dzicz ze wschodu

Rzeczywiście słabo to brzmi. Ale niestety mówiąc o kulturze prawnej ma rację. To odgrywa ogromną rolę. Wystarczy obejrzeć przesłuchania kandydatów na sędziów amerykańskiego SN
Ogólnie jednak DW nie ukrywa, jak wygląda niemiecki system, a nawet wskazywało jego patologie:


@Roxar123: Zgodziłbym się, gdybyś pokazał mi ten artykuł w wersji angielskojęzycznej.

Ale niestety mówiąc o kulturze prawnej ma rację. To odgrywa ogromną rolę. Wystarczy obejrzeć przesłuchania kandydatów na sędziów amerykańskiego SN przed Senatem, żeby zobaczyć, dlaczego taki system u nich się sprawdza, a u nas nie bardzo.


@Roxar123: A może to tylko nasze kompleksy? Może to