Wpis z mikrobloga

Miało być o Syrenach dla rolnictwa ale zmieniłem zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Trenażer czołgowy MPG-69

Co ma wspólnego trenażer i skarpeta? Ano dużo.
Po sesjach szkoleniowych w LWP standardowe T-54 i T-55 były uszkodzone przez niedoświadczonych kierowców i zajechane do granic możliwości. Wiadomo, paliwo i części nie rosły na drzewach, więc tęgie głowy, tym razem z LWP, chciały coś zaradzić.
I tu do akcji wkracza Pułkownik Inżynier Zbigniew Węglarz z Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile.
Pierwsza wersja MPG (Mały Pojazd Gąsienicowy) miała za napęd 22-konny silnik z Urala M-72 z wymuszonym chłodzeniem turbiną, co przy 700 kg masy skutkowało prędkością 50 km/h. Ponoć był zbyt niesprawny w połączeniu z napędem gąsienicowym, więc zostawiono go do szkolenia kierowców ciągników artyleryjskich, i zabrano się za wersję dla pancerniaków.

I tu wchodzi nasza Syrena, a właściwie jej zespół napędowy, cały na biało.
Nowym sercem został 3-cylindrowy dwusuw S-31 i skrzynia biegów też ze skarpety. Przy okazji zastosowano podwójne koła (też od Syreny) i szersze gąsienice, co zwiększyło masę pojazdu do 1200kg

Po takim tuningu MPG-69 rozpędzał się do zawrotnej prędkości 35 km/h na drodze. Ile na drodze? Moja magiczna księga i wikipedia milczą.

Wnętrze było wyposażone dokładnie jak w czołgu, wszelakie zegary, przełączniki i układ kierowania były na miejscu. Obok kierowcy siedział instruktor z dostępem do hamulca i skrzyni biegów.

W gratisie była jeszcze nadbudówka z oknem dla instruktora i peryskopem oraz włazem dla kierowcy. Można było jeździć bez niej, z podwyższonym siedzeniem kierowcy tak by głowa wystawała przez włazem albo zamkniętym włazem a kierowca z peryskopem.

Wyprodukowano łącznie 200 sztuk. W latach 70 jeździły we wszystkich jednostkach szkolących kierowców odciążając T-54 i T-55.

#syrena #fsm #militaria #ciekawostkimotoryzacyjne #prl #ciekawostkisyrena
K.....a - Miało być o Syrenach dla rolnictwa ale zmieniłem zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tren...

źródło: comment_3He0fwnEwgoqKFBbxGgLzUxXQQxuGidv.jpg

Pobierz
  • 7