Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#praca #pracbaza

Sprawa wygląda tak, że jestem zatrudniony w #korposwiat 5 miesięcy, czyli myślałem że mam 2 tygodnie wypowiedzenia, tak jak jest w przepisach. Okazało się że w umowie jest odniesienie do regulaminu firmy gdzie wypowiedzenie trwa miesiąc. Dostałem nową pracę którą zaczynam za dwa tygodnie i nie mam możliwości zmiany już terminu (byłem przekonany o tym 2tyg wypowiedzeniu). Powiedzieli mi w obecnej pracy że jeżeli odejdę to będę mieć na świadectwie pracy "porzucenie pracy" - ma to jakieś duże znaczenie, ktoś na to patrzy, przejmować się tym?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie
  • 14
@Non_vincere_te: @Notabene: zgodnie z prawem to jeżeli na umowie jest miesiąc wypowiedzenia, to znaczy że na taki okres się pracownik zgodził, nie ma możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia bez porozumienia stron (a tu ewidentnie nie ma porozumienia stron)
czyli firma ma racje
@zdanewicz: Umowa o pracę nie może zawierać "gorszych" dla pracownika zapisów, ale tutaj jest sprawa mocno dyskusyjna jak interpretować gorsze/lepsze. Bo dla jednego okres wypowiedzenia 12msc byłby spoko (ma rok na szuanie pracy przy zwolnieniu itd.) a dla drugiego to jakiś smutny dramat.
@Notabene: Nie #!$%@? go regulamin, ponieważ ten regulamin jest obowiązującym go zapisem prawnym.
Jak słusznie zauważył @pietryna123: postanowienia regulaminu nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
Problemem jest ustalenie czy wydłużenie wypowiedzenia jest mniej czy bardziej korzystne, bo jeden wolałby krótszy, inny dłuższy. Przyjmuje się jednak że dla oceny czy zapis jest mniej korzystny przyjmuje się "przeciętnego" pracownika, a nie indywidualna sytuację danego.
Zatem, jako że
SpoconyTygrys: Jako kadrowa moge powiedzieć to co kiedyś na szkoleniu powiedział jeden sędzia sądu pracy: Jak masz już zalatwioną nową prace, a obecny pracodawca robi problemy, to poprostu porzucasz obecą pracę i idziesz do nowej. Żadne sankcje Ci za to nie grożą. Co Cie w tym momencie interesuje jaki będzie powód zwolnienia na świadectwie pracy? I tak jak piszą inni - 5 m-cy to mało, nawet nie musisz tego okresu uwzględniać