Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki i Mirabelki mam pytanie #kaszuby #trojmiasto #kartuzy #koscierzyna #chmielno #kiciochpyta Jakie miasteczka, wsie na Kaszubach polecacie do szukania swojego miejsca na ziemi. Mieszkam w Warszawie i strasznie mi się tu nie podoba z różnych względów, spędziłem wakacje w Kaszubskim Parku Krajobrazowym i zachwyciłem się tym regionem. Są jeziora, godzinka jazdy nad morze i do trójmiasta. Moja małżonka pracuje zdalnie, ja również wkrótce będę miał taką możliwość. mamy dzieci więc zależy nam na tym żeby w pobliżu była jakaś dobra szkoła podstawowa i jakieś atrakcje po lekcjach.
  • 15
@wilk132: Moim zdaniem sensowny dojazd do trójmiasta to podstawa. Jakaś szkoła muzyczna, kino, teatr, pub itp. Miejsca jest cała masa ;) Jak będziesz budował dom, to nie stawiaj na ekipę tanich kaszubów, bo potrafią sperd. wszystko. Kumplowi przy zalewaniu stropu #!$%@? dwa filary, przy robieniu ogrodzenia 50m wyszedł banan na pół metra w stronę działki sąsiada. Bierz sprawdzoną firmę :)
@wilk132: Kolega @KalaFFior ma trochę racji, spędziłem kilka lat z rodziną narzeczonej właśnie z typowymi Kaszubami i jako miastowy bez przerwy miałem problemy, aby się z nimi dogadać. Zdecydowanie inna mentalność.

Moi znajomi najczęściej wybierali Chwaszczyno, Żukowo i Banino, aby mieć zarówno dostęp do Trójmiasta jak i Kaszub ;)
@Scottie-33: @Pan_Myszon: @WielebnaMaciorka: @wilk132: Mieszkam obecnie w Redzie, pracuję już prawie 5 lat w Wejherowie i niestety stereotypy nie biorą się znikąd. Mnie mocno uderza tutaj taka belejakość i nie wiem jak to nazwać, niechlujstwo. No jest specyficznie, myślę że nie każdy się tu odnajdzie.
Mieszkałem też 3 lata w Baninie, w sumie nie polecam przez napływowych "nowobogackich" z żabianki do szeregowców, trochę im się wydaje, że są
@elemenTH: Dzieki za odpowiedź. Ja pod wawa chodziłem do szkoły w Wołominie i powiem że nie bez powodu wytworzył się tam jakieś struktury mafijne- kupa cwaniaczkow, bractwa i chuliganstwa. Właśnie takich klimatów, chciałbym uniknąć. Nie wiem skąd się to bierze że w jednej miejscowości są tacy ludzie a już 10km dalej inni.
@wilk132: Tu gdzie mieszkam w Redzie to też prawie Wejherowo, mentalność ludzi widzę podobna ale mam wywalone raczej na to. Mieszkam sobie, wygodnie mi tu a wśród sąsiadów nie szukam przyjaciół. Sporo się tu buduje wokół Rumia-Reda to pewnie sporo ludzi z trójmiasta kupuje mieszkania bo dużo taniej a miejsce bliskie i dobrze dzięki skm skomunikowane. Fajne są ale nie wiem jak się tam żyje tamie mieścinki jak bliżej morza np.
@WroTaMar: Nie bez powodu mówi się chciwy jak Kaszub. Owszem jest różnica między tymi z Wejherowa (ludność się dość mocno wymieszała), a np. z Kartuz i okolic.

Dla nich ludność napływowa to zagrożenie, niesie ze sobą "rozcieńczenie" języka czy porzucenie kaszubskich zwyczajów. Pod tą mentalnością kryje się przede wszystkim totalny brak zaufania względem nowych mieszkańców, no bo przecież "to nasza ziemia" i Ci rdzenni Kaszubi, faktycznie są lekko nieprzyjemni. Można zaobserwować