Wpis z mikrobloga

Efekt jednorodności grupy obcej

Czy sądzisz, że osoba o lewicowych poglądach jest za przyjmowaniem uchodźców?
Czy Lewak jest przeciwko wartościom narodowym i rodzinnym?
Czy całe to lewactwo musi tak promować gender i ich 70 płci?! [przecież wiadomo, że są dwie!!!!11@]

A może sądzisz, że każdy prawicowiec głosuje na PiS?
Każdy prawicowiec wspiera też zakaz handlu w niedzielę!!!?
Prawica nienawidzi również homoseksualistów i ślepo dąży za kościołem i klechą!

Tak, dzisiaj zajmiemy się błędem jednorodności grupy obcej!

Naukowcy udowodnili, że posiadamy wrodzoną potrzebę do należenia do grupy. Jako gatunek stadny potrzebujemy grupy, z którą możemy się utożsamiać i współpracować. Ewolucja, by nam to ułatwić, "wprowadziła" pewne modyfikacje do naszego mózgu. Grupa jest o tyle istotna dla naszego gatunku, że powstały hipotezy na temat ewolucji grupowej, która to zwiększa szanse na przetrwanie grupy po przez zmniejszenie szans przeżycia jednostki (np. altruizm).

Koniec o ewolucji, przejdźmy do rzeczy! Efekt jednorodności grupy obcej to tak naprawdę uproszczony model postrzegania świata przez nasz mózg. Świetnie przedstawił to w swojej książce Daniel Kahneman, który ukazał jak bardzo nasz mózg upraszcza świat by było mu nieco łatwiej podejmować decyzję.

Domyślnie więc, nasz mózg grupuje sobie ludzi o odmiennych poglądach w jeden zwarty monolit. Dzięki temu prościej mu ustosunkować się do ich poglądów, nie zgodzić się z nimi i wytknąć im błędy. Często popełniany jest przy tym sofizmat rozszerzenia by mieć pewność, że nasze poglądy są jedynymi słusznymi.

Pamiętaj! Każdy z nas popełnia ten błąd, Ty również!

Ale to nie wszystko! Ludzie mają tendecję nie tylko do widzenia innych grup jako całość, ale również do widzenia swojej grupy jako bardziej różnorodnej - "Po naszej stronie jest skrajna prawica, onr, prawica, pisowcy, korwinowcy, centro-prawicowcy, no i jeszcze jest mój pogląd inny niż wszystkie, bo ja jestem wyjątkowy i to wszystko przemyślałem, a tam po lewej to tylko LEWAKI, powtarzam, LEWAKI, hehe GENDER, 73 PŁCIE, ALE ONI GŁUPI.".

Ten efekt widoczny jest bardzo mocno również przy dyskusjach politycznych. Jeżeli głosowałeś na jakąś partię to automatycznie w oczach wielu ludzi zgadzasz się z KAŻDYM postulatem głoszonym przez tę partię. Spowodowane jest to właśnie uproszczonym modelem grupy. Osoba kojarzy ze słowem PiS np. socjalistów, 500+, patologia na zasiłku, łamanie konstytucji i w momencie, w którym usłyszy, że głosowałeś na tę partię automatycznie przypisze Ci swój uproszczony model takiej grupy.


Jak unikać tego błędu?

Przede wszystkim - zawsze zakładaj, że poglądy osoby po drugiej stronie różnią się od stereotypowego poglądu na temat danej grupy. Dopytaj co sądzi na dane tematy zamiast oskarżać go o homopropagandę czy zmanipulowanego idiotę. Pamiętaj o tym, ze zawsze wydaje się nam, że jesteśmy inteligentniejsi od drugiej osoby i mamy lepsze informacje.
I klasycznie - załóż, że druga strona wie coś czego nie wiem, próbuj dowiedzieć się co to jest.

#gruparatowaniapoziomu
gzres - Efekt jednorodności grupy obcej

Czy sądzisz, że osoba o lewicowych pogląda...

źródło: comment_XImCXEisWZ0CPsyuFlDuvXPMMsy5NCMC.jpg

Pobierz
  • 75
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gzres: Z ksiazek o podobnej tematyce, bardzo podobala mi sie jeszcze The Idiot Brain: A Neuroscientist Explains What Your Head Is Really Up To. Pokazuje z neuronaukowego punktu widzenia jakie sztuczki albo mechanizmy rzadza w naszym mozgu zmieniajac nasze wspomnienia i postrzeganie rzeczywistosci. Chocby to, ze bardziej wrazliwi jestesmy na negawytne komentarze niz pochwaly, bo hormony zwiazane z pierwszym dluzej utrzymuja wysokie stezenie we krwi, zostawiajac glebszy neurologiczny slad.
archemicuss - @gzres: Z ksiazek o podobnej tematyce, bardzo podobala mi sie jeszcze T...

źródło: comment_UzFQNOA8vGtmZbVm6dZ5631837xEJ9GJ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@gzres:

Ten efekt widoczny jest bardzo mocno również przy dyskusjach politycznych. Jeżeli głosowałeś na jakąś partię to automatycznie w oczach wielu ludzi zgadzasz się z KAŻDYM postulatem głoszonym przez tę partię. Spowodowane jest to właśnie uproszczonym modelem grupy. Osoba kojarzy ze słowem PiS np. socjalistów, 500+, patologia na zasiłku, łamanie konstytucji i w momencie, w którym usłyszy, że głosowałeś na tę partię automatycznie przypisze Ci swój uproszczony model takiej grupy.
  • Odpowiedz
@gzres: ten wpis powinien być obowiązkowy do przeczytania dla każdego kto zakłada tu konto. Czasem mam wrażenie, że większość ludzi tutaj tego nie rozumie.


Ale motłochowi zaślepionemu polityką tego nie wytłumaczysz.
  • Odpowiedz
@Dutch: Bardzo ciekawy komentarz, dziękuję za szczerą krytykę. Oczywiście zgadzam się z Tobą, nie da się z każdym wchodzić w taką dyskusję - nie starczy na to życia. Musisz jednak po prostu zdawać sobie z tego sprawę i stosować to wśród osób Ci bliskich lub przy dyskusjach, które chcesz zachować na wysokim poziomie ;).

Wiesz co? Ja dużo mniej widzę zdań, w których ktoś potrafi powiedzieć "nie wiem" lub "nie
  • Odpowiedz
@januszniepije: Zależy co przez to rozumiesz. Płci, że biologicznej? Mężczyzna, Kobieta i 71 innych? Pewnie, że to głupie XD. Z punktu widzenia biologicznego płcie są 2/3? Hermafrodyty utrudniają nam tutaj jednoznaczną odpowiedź.

Tylko widzisz, osoby, które głoszą te poglądy, nie mówią o płci biologicznej. Z Wikipedii:

Współcześnie do określenia płci człowieka stosuje się następujące
  • Odpowiedz
Przecież niemal każdy na wykopie już od dawna wie, że np tacy naukowcy są lewaccy, bo bronią homoseksualizmu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@4kroki: Na czym polega bronienie homoseksualizmu przez naukowców?
  • Odpowiedz
Przydałoby się oddzielne słowo do tego. W angielskim jest chociaż s-x/gender. U nas jest tylko płeć.


@gzres: Jest takie słowo - gender. Gdyby genderowcy twierdzili, że są 73 gendery, to nie kłóciłbym się z nimi, tylko odpowiedział na przykład, że jest 58 smączków i 4 pąkwy, niestety murkwi nie ma już ani jednej i byśmy się pokojowo rozeszli, uznając, że każdy z nas ma swój świat i swoje
  • Odpowiedz