Wpis z mikrobloga

Kurki są u mnie od 3 tygodni, nieśność stada regularnie rośnie. W tym momencie wynosi 10% (niesie się 5 kur), z czego dwie zaczęły się nieść wczoraj i przed wczoraj.
Jajka od kur które dopiero co zaczęły się nieść są śmiesznie malutkie: 35-40 gram, za to kury które zaczęły się nieść jako pierwsze znoszą już jaja prawie jak dorosłe ptaki: 60-65 gram. To świetny wynik jak na kury w wieku 22 tygodni. Zaobserwowałem również ciekawą rzecz, odnośnie wpływu żywienia na wielkosć jaj - kury które do jedzenia mają włączoną również śrutę sojową, dają zauważalnie większe jajka. Ta sama kura, jedząca żywność bez dodatku soi znosi jaja 50 gram, a kiedy włączy jej się do jadłospisu soję, po dwóch-trzech dniach wielkosć jaja od tej samej kury to 60-65 g. Wielkość jaj u kur które krócej się niosą, po włączeniu soi do jadłospisu również zauważalnie się poprawia.

Z takich ciekawostek, zrobiłem kurom na wybiegu piaskownicę. Nic wielkiego, w jednym rogu wybiegu wysypałem około 400 kg piasku, kury owszem, dość chętnie korzystają z możliwości zażycia 'kąpieli', ale zauważyłem, że zdecydowanie bardziej wolą kąpać się w miejscu w którym sobie same wybiorą. Znajdują sobie miejsce, skrupulatnie dobrane wg tylko sobie znanych kryteriów, kopią w nim dołek i kładą się w nim. Nie niepokojone przez nikogo potrafią tak przeleżeć nawet kilka godzin.

Dodatkowo udało mi się wreszcie skosić im wybieg do końca, i od wczoraj mają już do dyspozycji pełne 500m2. Trochę mi się z tym zeszło, ponieważ w między czasie odmówiła posłuszeństwa moja podkaszarka, i byłem zdany na tradycyjną, ręczną kosę której nigdy wcześniej nie używałem. Poszło mi całkiem nieźle, rozwaliłem tylko pierścień i kosisko (nie pytajcie jak), ale po dokupieniu metalowego osprzętu, szło lepiej niż najdroższym stihlem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie chcę zapeszać, ale zainteresowanie wiejskimi jajkami w okolicy przerosły moje oczekiwania - nie zdążyłem nawet nikomu powiedzieć, że jajka będę sprzedawać a już chętnych było więcej niż kury są w stanie wyprodukować (nawet jak wszystkie zaczną się nieść!). Zaczynam się zastanawiać nad dokupieniem jeszcze 50 sztuk, ale z decyzją się wstrzymam dopóki mi to pierwsze stadko nie zacznie się regularnie całe elegancko nieść.

#kurkazpodworka
Pobierz robertx - Kurki są u mnie od 3 tygodni, nieśność stada regularnie rośnie. W tym momen...
źródło: comment_ABDSGxJkJKTAOGrHcgAIup3QKKsCh8Mk.jpg
  • 165
@4kroki:
Obejrzałem.
0.14 pierwszy błąd, zrównanie kur z chowu ekologicznego z kurami "szczęśliwymi".
Samego testu smaku nie będę oceniał, bo i mówiąc szczerze to nie ma jak
Dalej mowa :
"w 2010 r. Department rolnictwa stanów Zjednoczonych przeprowadzil badania jajek które są dostępne na amerykańskim rynku ".
Fajnie, tylko my żyjemy w Europie :)
Dalej brak jakichkolwiek danych na podstawie których były przeprowadzane badania.
Mój angielski leży i kwiczy, ale w
@tuwysylam_pl: Świetne, wielkie dzięki. Popiół odkładałem właśnie na nawóz, ale jest tego tyle, że nic się nie stanie jak wezmę parę worków dla kurek :)

@Hav0c: A dziękuję, to bardzo miłe :)

@Mack_Lanegan: Za jakieś 2-3 lata będę wybijał to stado, to wtedy na pewno. Kusi mnie zakup kilku brojlerów, tak utuczyć, żeby na własny użytek było. Zobaczymy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@jalop: Jest
@zdjecie_z_wenszem: Na razie nic takiego nie zaobserwowałem, ale na wszelki wypadek kury mają na wybiegu dwie przewrócone palety po arbuzach (wchodzą do środka i mają cień, daszek itp), mogą się schować do kurnika, a dodatkowo na noc codziennie kurnik zamykam. Póki co ani śladu drapieżników. Tfu tfu tfu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Protector: Kurnik to stara stodoła, bardzo szczelna, nie ma szans, żeby coś wlazło. Na
@Miecz12: Ja prosty chłop jestem, ja nie ogarniam, jak ktoś może płacić za oglądanie kur xD A tak bardziej poważnie, to nie byłoby wielkim problemem - już teraz kombinuję w jaki sposób przy pomocy starego telefonu, laptopa itp przesyłać obraz on-line tak, żebym mógł oglądać co się dzieje w kurniku i na wybiegu nie wychodząc z domu :)
@JimmyDarmody: No tak samo jak z mięsem. Chyba widzisz różnice w smaku mięsa schabowego po np. 11 zł w biedrze, a np. 20 zł w jakimś mięsnym. Czy też nie widzisz?

Tak się składa, że żona prowadzi mały sklep spożywczy i kiedyś pewien "chłop" przywoził nam jajka od swoich kur. Po jakimś czasie zaczęli przychodzić ludzie, że jajka są wymieszane i część jest zupełnie inna. Wzięliśmy jakąś paczkę i jak wbiliśmy
@robertx: fajne! Z tego co pamiętam od niedawna je masz?
Jak dzień się zrobi krótszy to prawdopodobnie mało która będzie ci niosła, u nas pomogło zapalanie światła na noc. Najlepsze jest to, że jak dzień jest do 19 to jest ok, ale jak ciemno się robi 17-18 to nagle prawie żadna nie znosi. Na początku myśleliśmy, że może im brakuje jakichś witamin czy coś bo zima, ale weterynarz powiedział żeby zapalać
kek, naukowe badania podane, ale nie, dalej będziesz obstawiał przy swoim.


@4kroki: No niestety, ja nie z tych co jak usłyszą "amerykańscy naukowcy" albo "badania potwierdziły..." to w to wierzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Drugi filmik obejrzę sobie wieczorem, bo trochę zabiegany jestem.
Jednak już teraz, bez oglądania mogę Ci powiedzieć, że ja nie przeczę, że badania twierdzą to czy tamto. Możliwe, że tak jest. Ale fakty