Wpis z mikrobloga

Zima 851, posiedzenie specjalne Dużej Rady Hjallbrekki
-----------------------
Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
-----------------------

Ponad setka poddenerwowanych wikingów wlała się na dwór jarla. Atmosfera była bardzo gęsta, a konflikty w ostatnich dniach wybuchały nieustannie jeden za drugim stale przybierając na sile. Nieprzyzwyczajony do tak dużej odpowiedzialności Skyard wiedział, że jeśli chce zatrzymać tę ciągle nakręcającą się spiralę gniewu i nieufności nie będzie mógł sobie pozwolić na najmniejszy błąd. "Krzesła!" - pomyślał. Szybko skinął na swoją niewolnicę, wytłumaczył o co chodzi, przełknął ślinę, odchrząknął i zwrócił się do tłumu:

- Loki zdecydowanie nie oszczędza naszej wioski i co rusz widać nowe objawy szaleństwa: ludzie mówią to czego naprawdę nie myślą, robią rzeczy o których normalnie by nie pomyśleli. Dlatego proponuję żeby dzisiejsze obrady zacząć od modlitwy do Odyna.

[intonuje pieśń wysławiającą Odyna, podchwytują ją zebrani, po pieśni znów zapada cisza]

Skyard zobaczył dwie niewolnice niosące brakujące krzesła, polecił zebranym usiąść i odetchnął z ulgą. Ciągle był jednak niesamowicie spięty.

- Moim zadaniem jest podanie Wam decyzji Jarla Stiga Ingvarsona, które to podjął po spotkaniu i obradach z Małą Radą. Sam Jarl zjawi się później przyprowadzając najpierw Valerie, a później zostanie publicznie przesłuchana Gyda. Na razie ujawnię jedynie, że Gyda prawdopodobnie posiada pewne zdolności magiczne, natomiast obecność Valerie rozprasza wszelką magię - stąd ich kłótnia po pojedynku Tillmana z Donutem Mieczożercą. Wyjaśnia to również nadnaturalną siłę naszego zmarłego Jarla Sigmunda i jego osłabnięcie do poziomu... typowego wikinga w jego wieku. Ale dość o tym, jeszcze temat zostanie poruszony.

Oto co następuje:
1) Tillman zginął jakby był wikingiem, taki też pochówek mu przysługuje. Donut zginął jak szuja i szubrawiec, przed śmiercią splamił swój honor. Nie zasłużył na to.
2) Sven został uznany winnym nieumyślnego spowodowania śmierci, sabotażu, ataku na innego wikinga i bluźnierstwa przeciw Bogom. Karą jest przez ścięcie głowy. Przysługuje mu godny pochówek za okazanie skruchy.
3) Wiosenna wyprawa ma na celu rozpoznanie terenu, złupienie kilku anglosaskich wiosek też jest wskazane, jednak nie jest najważniejsze.
4) Prace nad odbudową świątyni ruszą tak szybko jak to możliwe. Kolejne projekty do realizacji to budowa warsztatu rzemieślniczego i rozbudowa portu.
5) Zostanie powołanych więcej osób, tym razem na stanowiska specjalne:
a) Naczelnym nawigatorem zostaje Bart Odkrywca, jednym z jego zastępców zostaje Slothi. Drugi zostanie wybrany poprzez powszechne głosowanie.
b) Wybrany zostanie również główny dowódca na czas bitwy wraz z jednym zastępcą. Drugim zastępcą będzie Horund Niejasny Język
c) Slothi został mianowany głównym zarządcą Hjallbrekki. Nie wiadomo, czy poradzi sobie tak dobrze jak Gyda i z pewnością potrzebuje dwóch zastępców. Rzecz jasna wszyscy ich wybierzemy.
d) Na razie nie ma wybranego kapłana, musimy wypatrywać znaków. Za to pomocnikiem przyświątynnym będzie Stahmir syn Stahsona, jeśli tylko wyrazi na to zgodę. Można zgłaszać kandydatury na drugiego pomocnika.

Jak się domyślacie, we wszystkich kompetencjach z wyjątkiem kapłańskich decydujący głos należy do jarla. Brak jego uwag oznaczać będzie zatwierdzenie działań.

Proszę poniżej zgłaszać swoje kandydatury na konkretne stanowiska i swobodnie dyskutować
  • 75
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wayland Seggis

Bracia! Wikingowie!
Ja się zgłaszam na tego no! Mistrza wojny walki czy jakby tam to mianować!
Taktyki się poduczyłem u tego Franka zanim go siły nieczyste z Mildgaardu zabrały. Bitkę mam we krwi, na wyprawach wielu byłem, no i baby nie mam więc płakać po mnie nie będzie.
  • Odpowiedz
Svein Houlegate rolnik (Hodowca kur)
Skyardzie ( @TynkarzCzwartejSciany ) jak juz skazaliscie mnie na smierc to przynajmnej dobrze wypowiedz moje imie psia mac. No chyba ze ten Swen zrobil cos czego nie wiem. No ale wydaje mi sie ze to jednak o mnie chodzi i jesli mozna prosic to chce umrzec przebijajac swoje serce wlocznia. Slyszalem kiedys od mojego dziada legende ze gdy nie bede mogl umrzec w walce to zebym
  • Odpowiedz
Skyard Hatard

Pijacy na zewnątrz! Za dużo tego zamieszania, wróćcie jak wytrzeźwiejecie.

Ech, pomyśleć że rok temu non stop klepałem młoty i sierpy, a teraz co? Dawniej wszystko było prostsze.

Sveinie,
  • Odpowiedz
Jarl Stig Ingvarson
(jakby Dopiero sie ocknal)
Oh, co? A, tak. Przychylil bym sie do Twojej prosby, ale po tym Co juz Raz zrobiles, nie moge byc pewny, ze nie zaatakujesz kogos innego owa wlocznia. Miejmy nadzieje, ze twoj dziad nie mial racji, I nic nie stracisz.
  • Odpowiedz
@fuKlanAdraHrepuS:
Stahmir, syn Stahsona kowal - wytwórca tarcz, 17l
O nie, nie, nie! Ja żem widział co się robi z kogutem, ze zostaje kapłonem! Ja sie tak niedam bo mnie się to jeszcze przyda. Teraz jak żem jest pomocnikiem kapłona to młynareczkeczka na pewno lepiej na mnie spojrzy, bo przeca to dobra robota, nie? A kapłonem niech se kto inny zostaje, co sie już naużywał. No i to chyba poważna
  • Odpowiedz
Kristvin Srebro - Farmer
@TynkarzCzwartejSciany: Chciałbym zgłosić się jako zastępca lub pomocnik Naczelnego Nawigatora. Nie jestem wprawdzie ani wybitnym dowódcą, ani nie potrafię wymyślnie prowadzić okrętów, ale mam co innego do zaoferowania - ostatnie miesiące spędziłem na nauce języka frankijskiego, i nadal nie oszczędzam sił jeśli chodzi o ćwiczenie go. Dzięki temu potrafię się nim posługiwać najlepiej ze wszystkich mieszkańców osady, oczywiście zaraz po mojej nauczycielce. Uważam, że może się
  • Odpowiedz
Svein Houlegate rolnik (Hodowca kur)
Jarlu ( @ridcully ) to sam mnie dzgnij i pokaz tym ludziom ze to ty rzadzisz w tej wiosce albo niech jeden z twoich ludzi to zrobi. Nic mi innego nie pozostalo niz postawienie wszystkiego na to ostatnie zyczenie.
  • Odpowiedz
@ridcully @tynkarzczwartejsciany

Logi Buldog

Zgłaszam swoja kandydature na zastępcę zarządcy. Znam się na roli, wiem jak dobrze i uczciwie dystrybuować dobra, wywodzę się z niższej warstwy społecznej dlatego rozumiem tez potrzeby prostych rzemieślników i kowali. W dodatku mam w głowie juz kilka pomysłów na rozwój hjalbrekkii, które z pewnością przyczynia sie do utrzymania bezpieczenstwa naszej osady.
  • Odpowiedz
Rudolf Karbsson - rzemieślnik, łuczarz

A co to za zwyczaj co by rady zwoływać w środku nocy? Kiedy każdy uczciwie strugający strzały Wiking odpoczywa po całym dniu pracy?

No, ale nieważne. Widzę że wielu z Was bracia aż rwie się do przyjęcia dodatkowych obowiązków na swoje barki. Może to i dobrze chociaż dla mnie wystarczy praca, napitka i jedna-dwie wyprawy, co by się nazabijać, nagwałcić i napalić na cały rok, a potem w naszej Hjallbrece spokojnie pracować. Dlatego sam do stanowisk rwał się nie będę, chyba że jarl zdecyduje, że moje doświadczenie jest najpotrzebniejsze wtedy propozycji nie odrzucę.

A
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Skyard Hatard

@Kozlov666 @ridcully
Teraz widzę, że aż dwukrotnie pomyliłem się podczas wczorajszego przemówienia i oba przejęzyczenia dotyczyły Ciebie. Tym mocniej przepraszam, chyba Horund ma konkurencję co do swojego przydomka. Jarlu! Jako Twój doradca proszę o przychylenie się do prośby Sveina. Swojego występku dokonał pod wpływem chwilowego ataku szaleństwa. Już wcześniej okazał skruchę - w mojej ocenie powinna przysługiwać mu taka śmierć, jakiej sobie
  • Odpowiedz
@TynkarzCzwartejSciany: @xVolR: @ridcully:
Greguasvik - rzemieślnik
Nie brałem udziału w wyprawie na Polan ale myślę, że pokazałem się dumnie jako Wasz brat podczas walk na wschodzie podczas polowania!
Wciąż się uczę, więc chciałbym zostać zastępcą dowódcy. Myślę, że chodzi nie tylko o zdolności walki, ale też myślenie
  • Odpowiedz
Horund Niejasny Język - Rzemieślnik (Rymarz):

Uważam, że moje doświadczenie może się przydać na wyprawach wojennych, ale wiem, że mamy wojowników z większym talentem niż mój, więc jak tylko będą chcięli to mogą zdobyć się na wejście na to stanowisko. Jeżeli nie będzie innych chętnych to zaszczytem dla mnie będzie przejęcie tego obowiązku, lecz jak mówiłem wcześniej, najpierw ustąpię pola innym, jeśli tacy będą.
  • Odpowiedz
Odi "Jednooki" Odinson - Farmer/Myśliwy

Zapomnieliśmy o jednej sprawie. Po ostatnim procesie i niezbyt honorowych pojedynkach, wielu jarlów z Davikiem III na czele, patrzało niezbyt przychylnym okiem na nas. Żeby uniknąć eskalacji konfliktu, razem z Waylandem ( @fuKlanAdraHrepuS ) pomyśleliśmy że można by zrobić coś żeby ich udobruchać, a mianowicie zorganizować w naszej osadzie SZPROTKING, a dokładnie "Festiwal Miłośników Miodów Pitnych i Kiszonych Śledzi". Mało rzeczy tak kojąco działa na serce
  • Odpowiedz