Wpis z mikrobloga

Dość często spotykam się z wpisami, że chrześcijaństwo łatwo jest atakować i nikt nie atakuje tak islamu bo się pewnie boi.

To chyba normalne, że w krajach z kręgu kultury chrześcijańskiej komicy i społeczeństwo będą żartować z chrześcijaństwa. Ci ludzie dorastali w tej kulturze, znają jej tradycję, wiedzą jak funkcjonuje kościół, jak wygląda msza, widzieli uroczystości religijne (ich przebieg, schemat, czynności z nimi związane), potrafią wymienić postaci z Biblii i jakieś przypowieści, które ich dotyczą itd. Opisuje się to co znamy. Żartujemy z katolicyzmu bo go znamy. Wiemy jakie ma przywary, co w nim źle funkcjonuje i co należałoby naszym zdaniem zmienić.

A co przeciętny obywatel wie o islamie? No jest tam Allah, jakiś Mahomet, modlą się 5 razy dziennie, ich „kościoły” to meczety, nie jedzą świni, nie piją piwa i niektórzy się wysadzają w powietrze. Raptem kilka rzeczy - ciężko oprzeć na tym godzinny występ (który bez problemu można by zrobić o katolicyzmie) lub napisać szereg żartów, których nikt już wcześniej nie wymyślił. A nawet jeśli komik poświęci czas aby zgłębić tajemnice islamu i napisze świetne żarty to co z tego jak publiczność ich nie zrozumie bo nie ma tej samej wiedzy? Nie ma wielu żartów o obcych religiach bo po prostu ludzie niewiele o nich wiedzą. I dlatego z tego tak rzadko się żartuje, a nie z powodu strachu jak niektórzy sugerują - niewiele jest żartów o buddystach, albo o rdzennych wierzeniach ludów afrykańskich lub Indian (a ich zemsty raczej nie trzeba się obawiać).


#religia #katolicyzm no i dodam też [ #bekazkatoli ] bo to tutaj się takie dyskusje toczą
n.....r - Dość często spotykam się z wpisami, że chrześcijaństwo łatwo jest atakować ...
  • 15
@noel_gallagher: Strzelam że bardziej jest wiarygodny fakt zdarzeń z Charlie Hebo, zresztą jest masa komików mówiąc i śmiejących się z islamu, czy mających skecze o nich w swoich wystąpieniach.

P.S wydaje mi się że wiedza na temat wiary przeciętnego katolika jest tak samo płytka zarówno na temat Islamu co Katolicyzmu, ot do kościoła idzie bo tak, #!$%@? z automatu parę formułek, albo nie, klęknie wstanie i idzie do domu.
P.S wydaje mi się że wiedza na temat wiary przeciętnego katolika jest tak samo płytka zarówno na temat Islamu co Katolicyzmu, ot do kościoła idzie bo tak, #!$%@? z automatu parę formułek, albo nie, klęknie wstanie i idzie do domu.

@Aeny: absolutnie się nie zgadzam. Może i ta wiedza jest często powierzchowna ale jest nieporównywalnie większa niż wiedza na temat innych religii.
@noel_gallagher: Wydaje mi się że jednak tak jest i taki sam rezultat byś dostał pytając bo ja wiem pytając o 5 filarów islamu, co o 5 przykazań kościelnych, podobnie jak byś zapytał o ramadan czy też wielki post, większość będzie przekonana tak samo że podczas wigilii nie można jeść mięsa gdzie w Niemczech tradycyjnie żrą sałatkę makaronową z kiełbasą, a w Anglosaskich Indyka itp itd. Na pewno znajdziesz tam jakąś grupę
Masz rację. "Wydaje ci się." Jak większość Europejczyków, gówno wiesz o islamie. Więc żarty z niego nie będą Cię śmieszyć.


@Mr_RIP: Jestem w zasadzie pewien że wiem znacznie więcej niż ty o katolicyzmie, zaczął bym od tego że czytałem z dwa razy koran i dwa zbiory sunn ( jest 6 ), więc zakładam że mam pewnie większą wiedzę niż ty na temat katolicyzmu, bo wątpię czy przeczytałeś biblie, bo o jakimś
@Aeny:
Taaa. A ja robię podwójnego axla na rowerze.
Takie głupoty możesz dla wypisywać dla prawackich idiotów z wykopu. Ciekawe, że każdy prawak z Wykopu ma paru znajomych muzułmanów którzy potwierdzają jego urojenia.
@Mr_RIP: Aby daleko nie szukać kuzyn mojego przyjaciela jest z Egiptu, jego rodzina rodzina czasami bywa w Polsce ( jego matka jak nietrudno się domyśleć jest Polką ) Więc nie jest tutaj problemem kontakt, z Turkami pracowałem w Niemczech jak miałem dziekankę ( na 4 osoby było 2 Turków, 1 Rusek i ja Polak na stanowisku, co ciekawe w sumie z tych wszystkich nie lubiłem jeno Turka. A z gościem z
@Aeny:
Ależ oczywiście. Wmawiaj to sobie dalej. Zwłaszcza, że jako prawak-wykopu masz znajomych. Wymyśliłeś to wszystko na poczekaniu i myślisz, że jakiś prawak-stulej z Wykopu ci uwierzy. Jesteś bardziej żałosny niż paski w TVPiS.
@Mr_RIP: jak to jest że głąby po obu stronach ciągle mnie wyzywają, to jedni od prawicowców, to inni od lewicowców, i tak z 2-3 razy w tygodniu, bo w ich małym plemiennym rozumku nawet nie zakwitła myśl że ktoś może śmiać się z tej nędznej wojenki. Nawet jak boni broniłem ( przy tym zmanipulowanym wpisie to szabas gojem byłem )

p.s jeśli ci bardzo zależy to mogę zawołać parę osób z
@Mr_RIP: misiu nie jestem w centrum, ot w niektórych kwestiach jestem liberałem ( prawa osób homo, legalizacja zielska, czy aborcja - również prawna dla facetów ), w niektórych jestem konserwatystą ( ot chociażby polityka migracyjna ), po niektórych jestem sceptykiem ( np kwestia osób trans - a w zasadzie o ile popieram by dorosły człowiek mógł przejść operację zmiany gatunku na delfina, o tyle nie wiem czy pomysł coraz szerzej lansowanego
@Aeny:
Oj, jakiś ty oświecony i ponad podziały. Fedora Guy może ci buty czyścić. I nie nazywaj mnie misiem, nie jestem gejem i taki podryw na mnie nie działa.
Oj, jakiś ty oświecony i ponad podziały. Fedora Guy może ci buty czyścić.


@Mr_RIP: Nah, wydaje mi się że zaliczam się do większości społeczeństwa, które w zasadzie już jakiś czas temu przestało odróżniać debatę "lewicy" z "prawicą" od stada szympansów rzucającego się gównem na wybiegu i jest po prostu tym zmęczona ( o czym zresztą świadczą wyniki wyborów w której w zasadzie połowa osób nie bierze udziału)

I nie nazywaj mnie