Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Tak jak zapowiadałem, wracam do swojej aktywności w Internecie. Wciąż będę pisał pod #astronomiaodkuchni na Mirko, jednak poczyniłem kroki, które zmuszą mnie do bycia bardziej regularnym w tworzeniu nowych treści: założyłem blog.

Moja stronka się dopiero rozwija, ale już teraz wrzuciłem na nią prosty kalkulator-ciekawostkę, ile ma się lat na danej planecie. [- - - > Link tutaj [klik!] < - - -](http://obserwator.eu/twoj-wiek-na/). Czy macie jakieś ulubione ciała niebieskie, które mógłby dopisać do kalkulatora? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mogą być nawet fikcyjne. Jestem otwarty na propozycje.

Jeszcze jeden detal. Kalkulator liczy, kiedy na Ziemię padnie światło gwiazdy, które świeciło w chwili, kiedy się narodziliście. Dostajecie informację o tym, jaka to gwiazda i jak mocno świeci. Innymi słowy, jak przychodziliście na świat, to pewna gwiazda wyświecała fotony w kierunku Ziemi, te fotony leciały na Ziemię przez cały czas Waszego życia i mogą być zaobserwowane, dajmy na to, dzisiaj. Ponieważ gwiazd jest skończona ilość w okolicy Słońca, to może się zdarzyć, że takie światło padnie dopiero w przeciągu kilkunastu dni. Trzeba mieć szczęście lub być cierpliwym... albo po prostu wrócić do kalkulatora za jakiś czas ;).

Poza kalkulatorem, na blogu znajdą się teksty zarówno już kiedyś opublikowane, jak i zupełnie nowe. Zdecydowałem się na zamieszczenie dawnych artykułów z prostego powodu: wpisy sprzed trzech, czterech lat na Mikroblogu są głęboko zakopane, a moje teksty, np. te o składzie gwiazd się raczej nie przeterminują. Spokojna głowa, będę tworzył wciąż nowe materiały, część dopasowana specjalnie dla Mirko, więc nie ma stracha że zniknę ( ͡° ͜ʖ ͡°). Mam nadzieję, że pomożecie mi w twórczości przez zadawanie pierdyliarda pytań pod każdym wpisem tutaj. Z doświadczenia wiem, że to jest najlepszy bodziec do powstawania nowych wpisów.

Główną częścią nowej stronki jest mój dziennik obserwacyjny, w którym opisuję postępy moich prac oraz relacje z wyjazdów. Swoją drogą, pojutrze wylatuję do Bostonu na konferencję o chłodnych gwiazdach. Trzymajcie kciuki!

Na koniec ważna informacja: postanowiłem dołączyć do Patronite! Praca naukowa zabiera dużo czasu, ale żeby się utrzymać w Krakowie i prowadzić jeszcze popularyzację, muszę podejmować dorywcze prace. Wsparcie z Patronite pozwoliłoby mi w spokoju tylko pracować oraz tworzyć nowe treści bez podejmowania niepotrzebnych zajęć pozwalających wyłącznie na dopięcie budżetu. Przy odpowiednim wsparciu chciałbym rozpocząć podcast, czyli coś zupełnie nowego w moich działaniach popularyzatorskich.

OK, wieści jest jeszcze cała masa, ale najwyższy czas wracać do roboty ( ͡° ͜ʖ ͡°). Mam pełno rzeczy do przygotowania przed wyjazdem.

Klasycznie,
Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Dodatkowo: #astronomia #kosmos #ciekawostki
Al_Ganonim - Hej Astromirki,

Tak jak zapowiadałem, wracam do swojej aktywności w I...

źródło: comment_82Llebwnmk8Tg1eiFMZYdY6k56howWAo.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@MandarynWspanialy: Wydawało mi się że ustawiłem aby to przeglądarka formatowała kalendarz po stronie użytkownika. Zobacz zresztą na formatowanie w obrazku, jaki wrzuciłem do wpisu.

Zerknę czy mogę to zmienić na szybko.

@enron: ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) pierwsze kroki
  • Odpowiedz
@Paterr_S: Ponad 10 magnitudo... hmm, to może być problem. Jednak trzeba będzie zaprząc teleskop.

Za to mogę sprzedać info, że to jest dość ciekawa gwiazda, jest mała, chłodna i ma bardzo duże plamy gwiazdowe. Tak właściwie, to te plamy są tak duże, że widać zmiany blasku gwiazdy w miarę, jak gwiazda się kręci. Wyobraź sobie, że jak na Słońcu byłyby tak duże plamy,to na Ziemię co miesiąc by padało ~10% mniej
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: zarąbista rzecz ten kalkulator. Dodałbyś jeszcze czas obiegu Sedny? Uwielbiam Sednę ;) PS. Dodaję do zakładek i życzę powodzenia, bo rozwój i promocja bloga to obecnie niełatwe zajęcie (też bloguję)
  • Odpowiedz