Wpis z mikrobloga

Nie, to nie tak, jak z Czarnobylem. Jeśli jesteś w stanie wykazać za pomocą wiarygodnych źródeł, że obrazek kłamie, to zapraszam.


@Vvornth: Nie jestem w stanie, ale mogę doczytać. Chcesz?
K*... ludzie próbują opisywać wpływ zmian genetycznych na otoczenie w perspektywie 30 lat. Genialny pomysł. Przypomnij mi, albo ty doczytaj, ile zajmują takie zmiany ewolucji.
  • Odpowiedz
@Vvornth: Zasadniczo mogę to mieć w dupie. I tak mnie to nie dotknie. Ale proszę mi nie opowiadać (a właściwie nie #!$%@?ć), że ktokolwiek jest w stanie oszacować długookresowy wpływ manipulacji genetycznych na ekosystem i stwierdzić autorytatywnie, że jest to "w 100% bezpieczne".
  • Odpowiedz
Ale proszę mi nie opowiadać (a właściwie nie #!$%@?ć), że ktokolwiek jest w stanie oszacować długookresowy wpływ manipulacji genetycznych na ekosystem i stwierdzić autorytatywnie, że jest to "w 100% bezpieczne".


@motaboy: Nie, nie jest. Ale to nie jest powód, żeby blokować pożyteczną technologię, bo potencjalnie może się wydarzyć coś złego. Poza tym, rolnictwo samo z siebie jest gigantyczną ingerencją w ekosystem.
Czyli stanęło na tym, że obrazek nie kłamie. Ok.
  • Odpowiedz
@motaboy:

stwierdzić autorytatywnie, że jest to "w 100% bezpieczne".

tak samo jak nie można stwierdzić czy jest niebezpieczne. Bo długoterminowo = długi termin badań i obserwacji. Czyli obie strony nie mają nic do gadania ¯\_(ツ)_/¯
-no ale to ja wole nie ryzykować aby nie mieć nowotworów za 30 lat od jedzenia gmo pomidorków
Możesz je mieć od zwykłego mieszkania w miescie, palenia papierosów lub picia alkoholu. Od mieszkania na wsi
  • Odpowiedz
@Vvornth: W Indiach to się czasem masowo nie wieszali od tego?

India has witnessed around 300,000 farmer-suicides over the past two decades (Philpott, 2015; Mishra, 2014). Biotech opponents attribute the majority of these suicides to the monopolization of the cotton seed sector. Suspected links surfaced 3 years before the seed’s commercialization by Monsanto (Shiva, 2011b; 2013a; Shiva et al. 1999; Stone, 2010a; 2011b; 2013c; 2013d; 2014b; Jahnbegloo, 2013). They characterize
  • Odpowiedz
@Vvornth GMO samo w sobie groźne nie jest co nie znaczy że poszczególne odmiany mogą powodować niekorzystne skutki.
Takie jak zatrucia, alergie, psucie środowiska, trucie zwierząt itp.
Oczywiście na razie ingerencje nie sa zbyt poważne.
Bardziej mnie martwi zastrzeganie i patentowanie odmian oraz sprzedawanie licencji.
  • Odpowiedz
@motaboy: @Canova: @Kosciany:

Jeśli ktoś boi się GMO to mam nadzieję, że zdaje sobie sprawę, że technologię tą stosuje się od przeszło 2tys. lat.
Wobec powyższego wszystkich mających obawy o żywność modyfikowaną genetycznie
  • Odpowiedz
@motaboy: A rośliny to sądzisz że były mieszane wewnątrzgatunkowo? Większość wymienionych przeze mnie to właśnie mieszańce RÓŻNYCH gatunków. I to nie jest co innego - to jest dokładnie to samo, manipulacja genami. Niektóre zwierzęta były również mieszane międzygatunkowo, a następnie tak utworzone populacja na drodze doboru sztucznego wykształcały gatunki o poządanych cechach.

Pytanie: lepiej robić to na oślep, bez możliwości przewidzenia konsekwencji dla zdrowia i środowiska, czy może jednak po
  • Odpowiedz
wpływ manipulacji genetycznych na ekosystem


@motaboy: Co za róznica czy sadzisz zboze zmodyfikowane przez wieloletnie krzyzowanie czy takie, ktore zmodyfikowales technikami GMO? Wpływ na srodowisko bedzie taki jaka jest cecha. Jak wyhodujesz zboze odporniejsze na owady, to efekt bedzie taki sam jak zboże GMO z genem, który uodparnia je na owady.
  • Odpowiedz
@Vvornth: Edukacja po prostu nie istnieje, a takie lotne pierdy zakorzeniają się w ludzkich umysłach, pomimo, że nie wiedzą w ogóle o co chodzi. Jest to na równi z tymi stwierdzeniami "to sama chemia". Jak wszystko głąbie, ty sam też jesteś samą chemią.

W zasadzie to z powszechnych produktów spożywczych nie ma już nic, co nie jest genetycznie modyfikowane. No i tak, zrobiliśmy to my. Jak kupujesz sobie kapustę, brokuły,
  • Odpowiedz
@motaboy

W przyrodzie nie połączysz psa i kukurydzy.


Ale widać, żeście się naczytali faktu kolego. To nie tam były rewelacje o szczurosałacie?
Wybacz, że zburzę Twój światopogląd ale takich rzeczy się nie robi. Tworzy sie np ziemniaki odporne na susze. Takie, które mogą wytrzymać długo bez wody. Ale nie robi się to przez krzyżówkę z wielbłądem tylko z inną roślinka, która właśnie lubi suche warunki. Także wszystko zostaje w rodzinie, roślinki
  • Odpowiedz
chwileczkę, chwileczkę... co innego łączyć rośliny a co innego mieszać geny międzygatunkowo.


@motaboy: Mnóstwo nowych gatunków roślin powstało własnie poprzez połączenie genomów dwóch odrębnych gatunków:

Zjawisko alloploidalności jest bardzo częste w królestwie roślin. Jest to jeden z głównych procesów, dzięki któremu dochodzi do powstawania nowych gatunków roślin (specjacja sympatryczna). Odegrała ona na przykład istotną rolę w ewolucji roślin okrytonasiennych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Alloploidy
  • Odpowiedz