Wpis z mikrobloga

Wiersz NODES na ten moment jest na korzyść ethereum ale to się też zmieni przez wielkości blockchaina. Ethereum będzie coraz bardziej scentralizowany bo mało kogo będzie stać na utrzymywanie noda a Bitcoin wręcz odwrotnie bo wymagania rosną wolniej niż postęp technologiczny.
Wiersz NODES na ten moment jest na korzyść ethereum


@m4cias: no nie bardzo bym powiedział
https://luke.dashjr.org/programs/bitcoin/files/charts/software.html
pewnie nie wiedzą jak dobrze policzyć.

Dodatkowo w ETH jest wiele typow nodów #!$%@? można dostac. Obecnie praktycznie nikt nie ma wpełni archiwizujacego 1.4TB noda tylko taką upakowaną wersję sie sciaga 37GB. W ETH nie ma rozroznienia kto co ma odpalone w jakim trybie dziala geth light/full/czy tam inny jest ich z 6 :D

W
@fervi: no ale to side chain, tak samo można do bitcona czy ethereum dopiąć każda bazę sql,

ethereum to zupełnie inny koncept niż bitcoin, wg mnie to jak porównanie roweru (bitcoin), do ciężarówki (ethereum), to że oba służą do jazdy nie oznacza że są porównywalne,

ale nie twierdzę że ethereum jest z optymalizowane,

z resztą bitcon też raczej nie,
zauważ że każdy node kopiacy ma ten sam zestaw transakcji w mempoolu
rozsyła go do sieci, czyli rozsyła te same dane(transakcje), które już w te nody mają,


@r123: No ok, ale przy okazji potwierdza je i zgrania fee ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo jeśli się nie mylę to do mempool możesz wstawić co chcesz
@fervi: chodzi mi o to że nowo wykopany blok zawiera transakcje które już te nody mają, więc ich wysyłanie nie wnosi nic, generuje niepotrzebny ruch, ponoć są algorytmy żeby nie musieć tego robić,
ja to rozumiem tak,
Ty masz 10 książek i ja mam te same 10 książek, każdy z nas wg swojego widzimisię wybiera 3 z nich i liczy jakąś sumę kontrolną,
Ty masz szybszy komputer, znajdujesz pierwszy i wysyłasz
@r123: Jaka matematyka, o czym ty mówisz. Ktoś wykopie blok to go rozsyła, nie da się inaczej. Każdy musi odebrać wykopany blok i dołączyć go do blockachaina. Inni mieli te sam tx bo też kopali bloki, kto inny był pierwszy to odbierają blok, im nic z tych samych tx bez wykopanych blokó

porównywanie więc nie ma sensu


@r123: Porównanie bardzo z sensem bo nieważne ile altów i kontraktów na tym
@cyberpunkbtc: widać że nie jesteś informatykiem, jeżeli przesyłasz te same dane to znaczy że masz nadmiarowosc informacji,

te transakcje są już na każdym nodzie, nie ma po co ich przesyłać jeszcze raz,

problem jest tylko odgadnięcie jakie trazankcje znalazły się w zwycięskim bloku,
od tego są np filtry Blooma
@cyberpunkbtc: to jest struktura blockchain ale użyta to zupełnie czegoś innego,
blockchain btc, przechowuje tylko trasankcje, już zdaje się nawet sygnatur w nim nie ma, i jeszcze trochę śmieci w op_return, sam wrzucałem tam śmieci to wiem hehe
a ethereum ma przechowywać stany aplikacji